Ako sa Magdaléna Rybáriková zodpovednosti zľakla

11.04.2014 / Štefan Cebro
Magdalénka, Danielka a ani Dominika to Kanady nepocestujú. (photo: SITA/(AP Photo/El Nuevo Herald, David Santiago)

Magdalénka, Danielka a ani Dominika to Kanady nepocestujú. / (photo: SITA/(AP Photo/El Nuevo Herald, David Santiago)

Už pár dní môžeme oslavovať, že v elitnej sedemdesiatke máme päť tenistiek, čo je historický úspech nášho ženského tenisu. Ale čo nám to je platné, keď reprezentácia asi klesne len do druhej skupiny. A to sme hrali pred rokom semifinále, v ktorom sme boli blízko blizúčko postupu do finále.

Mali sme tento rok natrieť Nemky na chleba a mohli sme byť vo štvorke znova. Ale baby prehrali a musíme hrať o záchranu. Nešlo by ani tak o záchranu ako o to, že v akej zostave budeme zachraňovať elitnú skupinu Pohára federácie v Kanade.

Hantuchovej možno posledná top sezóna

To, že tenistkám nepomôže Dominika Cibulková je dlhodobo známe. Uprednostnila individuálnu kariéru na malom turnaji v Kuala Lumpur. Nie veľmi dobrý ťah, ale dá sa tomu uveriť. Veď sa v národnom drese bila roky ako lev.

Presne tak isto sa dá pochopiť aj absencia Daniely Hantuchovej. Jasné, že zas budú znieť hlasy o tom, aká to je horenoska, arogantná tenistka, ktorá necíti za národ. Týmto ľuďom však treba rýchlo pripomenúť, kto odohral vo Fed Cupe 54 zápasov a priniesol pre Slovensko jediný titul v národnej súťaži z roku 2002. Bola to práve Daniela, preto sa jej tiež nedá veľa vyčítať, keď sa možno vo svojej poslednej vrcholovej sezóne rozhodla vynechať súboje o záchranu.

Rybárikovú bolí chrbát a hrá 6:0, 6:2

Najviac nepochopiteľným javom však je rozhodnutie Magdalény Rybárikovej. Náš najväčší talent (herne určite) od mladej Hantuchovej mal konečne možnosť ukázať, kde patrí a na čo má. Rybáriková mala cestovať do Quebecu ako naša jednotka, ktorá predvedie mladým dievčatám vôľu a rešpekt a fanúšikom zas to, že na ňu neprávom nadávali, keď im kazila tikety prehrami v prvých kolách grandslamových turnajov.

Dvadsaťpäťročná tenistka sa však znova zľakla zodpovednosti, nie prvýkrát vo svojej kariére. Uviedla síce, že má problémy so zraneným chrbtom, ale potom zdravý rozum vôbec nechápe ako postúpila v Katoviciach do štvrťfinále po výhre 6:0 a 6:2.

Rybáriková tak možno definitívne ukázala, že z nej veľká hráčka nikdy nebude. Áno, bola už dokonca nasadená na grandslame a v elitnej štyridsiatke sa udržuje dlhší čas. Nikto jej nemôže zobrať ani titul z dobre obsadeného turnaja vo Washingtone z minulého leta. Keď však mala zobrať zodpovednosť do vlastných rúk, tak vždy zvolila ľahšiu cestu alebo to skrátka psychicky nezvládla.

Osudná štvorhra so Srbskom

Ako príklad slúži rozhodujúca štvorhra z apríla 2011. Kapitán Matej Lipták vtedy spravil obrovskú chybu, že nenasadil k Hantuchovej rozbehnutú Dominiku Cibulkovú. Pritom všetko nasvedčovalo na správnu voľbu. Veď dve naše vysoké tenistky vyhrávali nad Srbkami 6:2, 5:1 a 30:0. Na triumf im to však nestačilo, srbské tenistky neuveriteľne otočili a Rybáriková bola v zápase najslabším článkom na kurte. Slovenky vtedy kvôli tomu neuspeli v boji o postup do elitnej skupiny.

Teraz v nej sú, ale môžu ju reálne stratiť. Známe klišé hovorí, že nádej umiera posledná, ale neviem, či nám to bude stačiť. Stále nám ostali dve veľmi dobré tenistky. V Kanade to môže byť málo.

Janka Čepelová síce ukázala v Stanforde skvelý nárast formy, keď zdolala aj Serenu Williamsovú, ale trápila ju zranená noha. Plus ešte nevieme, ako dokáže zahrať pod obrovským tlakom. Náročnejšia úloha čaká z toho istého dôvodu na mladučkú Karolínu Schmiedlovú.

Naopak Kanaďanky nastúpia kompletné so semifinalistkou z Australian Open Eugene Bouchardovou. Ďalšie hráčky nie sú na tom až tak dobre, ale majú fedcupové skúsenosti. Kapitán Lipták a jeho nečakane mladý tím to nebudú mať vôbec ľahké. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár