Subject: Kto prehral FedCup?

24.04.2014 / Denis Bohumil Schvarcz a Martin Petro
Zodpovednosť za prehru v Kanade zo seba duo na obrázku nezmyje. (photo: SITA/Ján Slovák)

Zodpovednosť za prehru v Kanade zo seba duo na obrázku nezmyje. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Veľkonočné opice sú vyspaté, zmaľované vajcia zabudnuté, (prípadne zjedené, ak boli z čokolády, alebo natvrdo). Späť k športovému dianiu. Včera podvečer sme sa s kolegom tenisovým guruom Martinom Petrom zamýšľali, kto môže za to, že Slovenský FedCupový tím dostal v Kanade šibačku. Vymenili sme si niekoľko emailov, rozhodli sa podeliť s vami. Lebo bol by v tom čert, keby sme neodhalili zodpovedného za vypadnutie zo svetovej onej, skupiny.

from:

 Bohumil Stejskal <bohumil@takurcitee.sk>

to:

 Martin Petro <matopetro@takurcitee.sk>

date:

 Wed, Apr 23, 2014 at 5:52 PM

subject:

 Kto prehral FedCup?

Ahoj Martin,

možno si si všimol, Slovensko okrem hokeja dokáže s Kanadou prehrať už aj v dámskom tenise. No dobre, dievčenskom. Neviem, či už niektorá z reprezentantiek okrem Janette Husárovej mohla ísť po zápase na pivo. Po víkende visí nad FedCupom niekoľko otázok. Jednou z nich je, kto ho vlastne prehral? Čepelová s Kučovou a Schmiedlovou? Tréner Lipták? 
 
Ja som po úvahe dospel k názoru, že ho prehrali Dominika, Danielka a žiaľ aj Magdalénka, aj keď posledná napísaná asi naozaj trpela na boľavý chrbát. Dve Déčka, ktoré doteraz vždy príkladne bojovali v národných outfitoch sa na to teraz slušne povedané vykašľali a tak hoci v Kanade nehrali, svoj podiel zodpovednosti na nich zostáva nalepený, ako javorový sirup.
 
Druhou otázkou, na ktorú si prosím Tvoju odpoveď je: Stálo to najmä Cibulkovej a Liptákovi za to? 
 

from:

 Martin Petro 

to:

 Bohumil Stejskal

date:

 Wed, Apr 23, 2014 at 6:23 PM

subject:

 Re: Kto prehral FedCup?

 
Zdravím ťa na druhú stranu obrazovky Bohumil. Nielenže som si všimol, ale som to cez internety aj naživo sledoval. Naše mladé slečny bojovali, no bolo to pre nich veľké sústo, reprezentačným ťahúňom sa jednoducho nestaneš z večera na ráno. Lipták síce tvrdí, že si tam budúcnosť nášho ženského tenisu išla po skúsenosti, no v mojich očiach to dosť prekaučoval. Zachraňovať svetovú skupinu takto ďaleko od domova by mala prísť aspoň jedna z našich troch najlepších hráčok, ak už nie dve, alebo rovno všetky. Baby tam totiž odohrali vyrovnané zápasy, no napokon vypadli. Boli fyzicky pri tom, museli si neúspech odtrpieť a skôr ako cenná skúsenosť sa z toho môže stať trauma. Môj názor je ten, že to neprehrali tie, ktoré tam boli, ale tie, ktoré tam neboli.

Náš ženský tenis je na tom rankingovo tak dobre, ako zatiaľ nikdy - máme 5 hráčok v prvej stovke, jednu v TOP10 - no na reprezentačnej úrovni budeme teraz zachraňovať druhú ligu. Smutné. Konkurencia vo Fed Cupe pri tom nie je taká silná ako v Davis Cupe, vo finále sú Nemky, ktoré nás vôbec nemali doma poraziť. S takýmto kádrom by sme mali hrať legitímne o titul. No Cibuľková alibisticky povie, že veď ani ostatné hráčky svetovej špičky reprezentovať nechodia. Namiesto toho, aby túto situáciu využila, tak sa za to schováva, keď odmietne prísť. Mne je napríklad úplne jedno, koľko krát reprezentovať prišla, Fed Cup nikdy nevyhrala a jej neúčasť v Kanade to neospravedlňuje. Pre našu malú krajinu by mala byť svätá každá šanca byť v niečom najlepší na svete.

Iste, darí sa jej a chce sa posúvať v rankingu do vysnívanej desiatky. Ja jej to želám všetkými desiatimi. No rozhodnutie ísť do Malajzie bolo vrchole nešťastné bezohľadu na celý FedCup. Akurát si pokazila reputáciu, že nedokázala vyhrať turnaj, na ktorom bola jedinou hráčou z top 40. Porazilo ju tam 17 ročné dievča. Smiešnych 180 bodov za finále nič neznamená, keď chce stúpať rebríčkom, musí vyhrávať veľké zápasy. Napríklad aj na takom turnaji, z akého sa teraz odhlásila, lebo sa cíti unavená. Čo si o tomto jej ťahu myslíš ty?
 

from:

 Bohumil Stejskal 

to:

 Martin Petro

date:

 Wed, Apr 23, 2014 at 6:39 PM

subject:

 Re: Kto prehral FedCup?

 
Mne ten ťah pripomína najviac zo všetkého "power struggle" - boj o moc. Tréner Lipták je bez debaty v súčasnosti najlepší tréner žien, akého máme. Má výsledky, doteraz vždy na jeho zapísknutie sa zleteli všetky hráčky do NTC ako na povel. Mám pocit, ako keby chceli dať vedeniu tenisového zväzu príučku. Nepriamo by na to ukazovali slová Dominiky po nešťastnom turnaji. Ako ho mohla nevyhrať, nepochopím. 
 
Asi vedia, že o rok sú relatívne hravo späť v osmičke, pri súčasnom stave nášho tenisu tam ozaj patríme. O to väčšia škoda, že takto spackali aktuálny ročník, tie Nemky doma môžu fakt mrzieť. Federálne finále s Českom na jeseň by bola paráda.
 
Ešte dve vety k narážke na vzťah s fanúšikmi. Myslím, že si reprezentantov vážime tak akurát, vždy podľa zásluh. Nerozumiem, akú predstavu majú naše (nielen tenisové hviezdy) o tom vzťahu. Vždy, keď hrajú dobre, Facebook je plný "Pomeee", vítame ich na letisku a v Teleráne na Markíze. To ale neznamená, že máme stratiť nárok na vlastný hoci aj kritický názor, keď sa im nedarí, alebo keď cítime, že nás trošku vodia za nos. Aj tak sa pri prvej príležitosti presťahujú do Monte Carla, aby čo najširším oblúkom obišli Uncle Kažimíra, tak o akom vážení si hovoria? Česť doma usídleným výnimkám, samozrejme.
 

from:

 Martin Petro 

to:

 Bohumil Stejskal

date:

 Wed, Apr 23, 2014 at 7:02 PM

subject:

 Re: Kto prehral FedCup? 

 
Možno ju tam dotlačil Lipták, možno chcel jej priateľ Mišo konečne exotickú dovolenku v Malajzií a možno čítala po vypadnutí v prvom kole s Nemeckom príliš veľa internetových diskusií a stratila chuť reprezentovať. Bohvie, každopádne fakt je ten, že na frenetický úspech v podobe austrálskeho finále nadviazala dvoma zlými prehrami v slovenskom drese a následne sa zriekla reprezentácie na úkor vymysleného a úplne zbytočného turnaja, na ktorý sa chodilo pozerať 50 divákov denne. 

Musela rátať s tým, že z toho bude haló, ktoré rozdelí verejnosť na dva póly. Na tú vlnu kritiky mala dať najlepšiu možnú odpoveď a ten turnaj v Koale Lumpur vyhrať bez straty setu, pretože bol obsadený presne tak slabo, že sa to v pohode dalo. Nastúpila proti hráčkam, ktoré boli v rebríčku na 210.,118.,85.,66. a 65.mieste. Ak z toho urobíme priemer (108.), tak tam bola od súperiek o 100 miest lepšia, čiže hrala akoby vlastne tretiu ligu. Napriek tomu tam stratila 16 krát servis, trápila sa a napokon ju vo finále porazilo 17 ročné dievča. Navyše, unavila sa, lebo tam každý deň pršalo a program dohrávali až do neskorej noci, a tak sa preventívne odhlásila z poriadneho turnaja na antuke, na ktorom by sa mohla chystať na blížiaci sa grandslam. Tam by mimochodom získala za každú výhru dvakrát toľko bodov do toho megadôležitého rebríčka a ako nasadená hráčka mohla ísť pokojne aj do finále, pretože Lisicki, Georges, Halep, Kvitova sú všetko hráčky, s ktorými vie vyhrať. Pre mňa proste multifail ako hovado. No ona bude tvrdiť, že je spokojná.

A to sa na to dívam z jej perspektívy, nie z hľadiska fanúšika FedCupového výberu. Malajzia jej vzala viac, akoby jej FedCup nedal a dala jej menej, akoby jej účasť v Kanade vzala. 
 

from:

 Bohumil Stejskal

to:

 Martin Petro 

date:

 Wed, Apr 23, 2014 at 7:49 PM 

subject:

 Re: Kto prehral FedCup?

 
Úplne s Tebou súhlasím. Zodpovednosti sa nezbavia a nesmú sa čudovať, keď im to budú fanúšikovia a novinári pripomínať. Škoda. Zabudneme na to až pri návrate do najlepšej osmičky, či skôr pri postupe do semifinále, ak sa podarí.
 
Teraz si myslím, že v máji dostane Lipták od Zväzu padáka a tým sa celý FedCupový problém ešte viac zauzlí. Keď sa mu bude s Dominikou dariť - a posledné obdobie hovorí, že na to existuje dôvodné podozrenie - tipol by som si, že to asi nebola posledná absencia jeho zverenkyne počas reprezentačného víkendu. 
 
FedCup nie je ako DavisCup, hráčkam je asi ozaj viac na príťaž, ako na osoh. Aj preto by som napriek v podstate škandálu s Kualou a Kanadou najlepšieho trénera od tímu nevyhodil. O to viac, že má priamy vplyv na prítomnosť a neprítomnosť najlepšej slovenskej tenistky. Obávam sa ale, že príležitosť vysporiadať sa "po slovensky" s trénerom nenechá predseda zväzu nevyužitú. A to bude ešte väčšia škoda, ako veľkonočná prehra.
Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár