Re: Kto sa pýta Cibulkovej?

25.04.2014 / Denis Bohumil Schvarcz a Martin Petro
V reprezentačnej súprave na tlačovej konferencii. Pochopiteľne, ilustračný záber. (photo: SITA/Ján Slovák)

V reprezentačnej súprave na tlačovej konferencii. Pochopiteľne, ilustračný záber. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Našli sme ráno v diskusii k našej včerajšej emailovej výmene niekoľko zanietených názorov, polemizujúcich s našim textom. Rozhodli sme sa nenechať ich bez odozvy. Píšeme predsa (aj) preto, aby sme si vymieňali pohľady na športové témy. Kauza Fed Cup má teda pokračovanie.

from:

 Bohumil Stejskal 

to:

 Martin Petro 

date:

 Fri, Apr 25, 2014 at 6:27 AM

subject:

 RE: Kto sa pýta Cibulkovej

Ahoj Martin,

asi si si všimol, že náš FedCupový článok vyvolal niekoľko reakcií. Neviem ako ty, ja sa tomu teším. Niet nad možnosť ponamáhať mozgové bunky argumentáciou na športovú tému. Veď preto vlastne tvoríme TakUrčitee, aby sme mohli o obľúbených športoch a športovcoch diskutovať. Nepoznám lepšie hobby.
 
Položili nám tam niekoľko otázok. Skúsime na ne odpovedať? Budem parafrázovať, originálne znenie je samozrejme v diskusii pod pôvodným textom. Zaujíma nás názor a hľadisko hráčky v prípade nešťastnej dilemy FedCup vs. Turnaj v Kuale? A kto zaplatí účty a ušlý zisk za reprezentáciu Slovenska Dominike Cibulkovej? 
 

from:

 Martin Petro 

to:

 Bohumil Stejskal

date:

 Fri, Apr 25, 2014 at 6:59 AM

subject:

 RE: Kto sa pýta Cibulkovej

 
Ahoj Bohumil,

áno, všimol som si. Mnoho ľudí sa v tejto záležitosti Dominiky zastáva, čo je na jednej strane výborná správa, pretože to dokazuje, že sa na našich hrdinov nezabúda ani vtedy, keď nám (fanúšikom reprezentácie) dajú košom. Nezabúda sa = vážime si. Postavila sa za ňu najmä pani Mama, čo ako rodič absolútne chápem - svoje dieťa by som bránil možno ešte tvrdšie. Avšak aj tu platí, že tam kde sa pripletú emócie, zvykne chýbať pragmatizmus.

Pani Cibulková sa okrem iného pýta, kto Dominike zaplatí všetky účty, keď príde reprezentovať a zriekne sa kvôli tomu účasti na nejakom turnaji, kde by si mohla zarobiť sama na seba - na hotely, letenky, trénerov a odvody. Trochu nešťastný argument vzhľadom na to, že Dominika zarobila tenisom podľa oficiálnych údajov 5 839 572 dolárov, tento rok aj vďaka Austrálií 1 575 326. Nezávidíme - práve naopak - gratulujeme, pretože si zaslúži každý dolár. 

Skúsme si to ale spočítať. Keby do Lumpuru necestovala, prišla by o 21 400 dolárov, ktoré tam pred zdanením zarobila. Odrátajme letenky a účty - tu v porovnaní s inými turnajmi asi skôr trochu ušetrila. Tréner Lipták bojoval v tom čase v Kanade o náš ťažko vybojovaný prvoligový život s inými hráčkami, jeho cestovné náklady nehradila. Ale aj tak, suma, ktorú zarobila v Malajzií a za ktorú (okrem bodov do rebríčka) vymenila reprezentáciu nebola na jej pomery príliš vysoká.
 
Okrem toho vo Fed Cupe sa nehrá zadarmo. Minulý rok dostal náš zväz od ITF na prerozdelenie 150 tisíc dolárov. Rok predtým - keď sme hrali v druhej lige - 80 tisíc. Z tohto koláča sa každej hráčke niečo iste ujde, takže argument, kto jej VŠETKO zaplatí, minimálne u mňa pomerne drasticky nestačí. Najmä keď potom vidím na twitteroch a fanpejdžoch fotky z barov a pod palmami. No v takej Kanade palmu nájdeme asi ťažko. Čo si myslíš ty?
 

from:

 Bohumil Stejskal 

to:

 Martin Petro

date:

 Fri, Apr 25, 2014 at 7:13 AM

subject:

 Re: Kto sa pýta Cibulkovej

 
Ak moje dvojičky budú o dvadsať rokov naháňať po kurtoch sestry Federerové, aj ja sa budem zapájať do diskusií plamennými príspevkami na ich obranu. Myslím, že sme nikde nepísali, že reprezentovať "sa musí", aj keď po skúsenostiach s FedCupovou dochádzkou fanúšikovia tak trocha očakávajú a berú za samozrejmosť účasť v zápasoch, v ktorých ide o veľa.
 
Skôr sme sa začudovali nad prezentovanou logikou (Zbožňujem repre zápasy vs. Chcem do TOP 10 aj za cenu turnaja tretej kategórie na úkor FedCupu). Ale budiš. Snáď máme právo na názor, najmä pokiaľ ho vieme obhájiť v debate argumentom, dvoma. A snáď neznamená, že keď sa vyjadríme kriticky, že sme hneď nepriatelia, odroni a odľudia. 
 
Reprezentácia je vždy citlivá téma. Na jednej strane "morálny nárok" daňových poplatníkov, ktorí sa v nejakej forme podieľali na vývoji športovca a očakávajú zážitok pri zápasoch "za Slovenskooo". Na druhej športovci a ich záujmy, ktoré sa vždy nemusia zhodovať s tým reprezentačným. Dominike sa darí, je v desiatke, má rozbehnutú najlepšiu sezónu kariéry. Áno, aj finančne. Športovcom nesmieme závidieť ani cent, ich zárobky sú odrazom ich schopnosti presadiť sa na športovom trhu. Kto si zvolí byť tenistom a dokáže byť "za vodou" skôr, než sfúkne 25 sviec na torte, skvelé, blahoželám. Vodní slalomári majú olympijske medaily a slávu, tenisti, hokejisti a futbalisti plné bankové účty. Dobre pre nich. Argumenty o ušlom zisku a preplatených hoteloch sú preto skôr bizarné. A aj preto, čo si napísal Ty.
 

from:

 Martin Petro 

to:

 Bohumil Stejskal

date:

 Fri, Apr 25, 2014 at 7:31 AM

subject:

 RE: Kto sa pýta Cibulkovej

 
Dominika tvrdí, že jej cieľ je prienik a udržanie sa v TOP 10 - tomu chce podriadiť všetko, čiže v tomto roku obetovať reprezentáciu. Veľa ľudí tento krok víta a bráni ju. Stále sa hovorí o tom, ako FedCup vždy narušil program, že sa musela reprezentačným akciám prispôsobovať. Akoby brzdou jej kariérneho rastu boli tie štyri (slovom 4) zápasy ročne, v ktorých na seba dá nápis Slovensko.
 
Málokto si asi uvedomuje, ale naše FedCupové reprezentantky sa od titulu z roku 2002 stretávajú skutočne iba dvakrát ročne. Dva krát! To je raz a dva - február a apríl. Okrem toho sa tomuto programu prispôsobuje aj ITF a v asociačných termínoch dáva do programu iba vyslovene treťotriedne turnaje - ako napríklad Katowice, respektíve onen Kuala Lumpur. Najlepšie hráčky teda môžu ísť pokojne reprezentovať a zároveň neprísť o svoje singlové postavenie.

Argument, že veď tie najlepšie na to kašlú tiež u mňa opäť neprechádza. Najmä preto, že nie je vôbec presný. Pre porovnanie:

  • Radwanska (3.); reprezentuje nonstop, dokonca aj v regionálnej skupine (tretia liga), teraz vybojovala Poľsku postup.
  • Halep (5.); vybojovala teraz postup do druhej ligy. Jej súperkou bola okrem iného aj Ivanovič (12.).
  • Kvitová (6.); reprezentuje nonstop, za posledných 6 rokov bude hrať tento rok tretie finále, v ostatých rokoch skončila vždy až pred jeho bránami. Má dva tituly, nemusí už nikomu nič dokazovať a stále hrá.
  • Kerber (7.); reprezentuje, vyradila vo februári naše a bude hrať finále.
  • Jankovič (8.); do 27 rokov reprezentovala nonstop, skončila po neúspešnom finále.
  • Errani (11.); presne tá, ktorá sa v súčasnosti naťahuje s Dominikou o Top 10 reprezentuje nonstop a minulý rok získala pre Taliansko titul.

Z prvej dvadsiatky reprezentuje už spomínaná Ivanovič, Lisicki - keď ju zavolajú, Wozniacki - kým mala koho, Bouchard, Stephens, dokonca aj 30-ročné Pennetta, Vinci a Stosur. Vyslovene na to dlabe momentálne iba Na Li, Williams, Šarapová a Azarenka, teda tá absolútna špička. 

from:

 Bohumil Stejskal 

to:

 Martin Petro

date:

 Fri, Apr 25, 2014 at 7:43 AM

subject:

 Re: Kto sa pýta Cibulkovej

  
Preto tá zodpovednosť za prehru v Kanade, či sa to nereprezentantkám a trénerovi páči, alebo nie. Keď sa rozhodne ktokoľvek vyhovoriť z účasti na reprezentačnom zraze, mal by sa asi poradiť s PR konzultantom skôr, ako niečo pustí do sveta. Aj zbežný tenisový fanúšik si vie nájsť, koľko top hráčok hrá FedCup. Napíšem to možno cynicky: natiahnuté triesla hokejistu spapáme aj s navijákom. Čo by sa muselo stať, aby si neprišiel reprezentovať vo futsale, keby Ťa zavolali? 
 

from:

 Martin Petro 

to:

 Bohumil Stejskal

date:

 Fri, Apr 25, 2014 at 8:11 AM

subject:

 RE: Kto sa pýta Cibulkovej

Neviem či sa to dá porovnávať, ale skúsim. Hrám síce najvyššiu slovenskú súťaž, ale iba ako amatér, nezarobil som tým ešte ani cent. Skôr naopak, tréningy a cestovné za zápasmi po Slovensku si hradím z vlastného - čo sú to účty za šport viem teda veľmi dobre. Keď si pozrieš TOP 10 - rebríček strelcov, tak ma tam síce nájdeš, ale na repre to bude iba ťažko stačiť. Keby sa mi ale predsa dostalo takej cti, musel by som si kvôli zrazu vziať dovolenku v robote a vedz, že by som tak urobil, nech by šlo aj o priateľské stretnutie.

Ušlý zisk by som od nikoho nepýtal, nie je všetko iba o peniazoch a osobných úspechoch. Reprezentácia by mala byť stáť nad všetkým, je to veľká česť, je jedno či si najlepší na svete, alebo iba amatér z periférie. Sme malá krajina, ktorú by sme si mali brániť a postaviť sa za ňu, keď potrebuje pomoc.

Možno to znie smiešne, no buďme radi, že tak môžeme robiť iba symbolicky - v športe - a nie na ostro ako naši susedia na východe. Ja jej rozhodnutie v konečnom dôsledku rešpektujem, ale k menám Hrbatý a Cibulková nemôžem dať znamienko rovná sa. 

from:

 Bohumil Stejskal 

to:

 Martin Petro

date:

 Fri, Apr 25, 2014 at 8:26 AM

subject:

 Re: Kto sa pýta Cibulkovej

 
Máš pravdu, dúfam, že tak ako v prípade trénera Liptáka zvíťazí aj v druhom prípade zdravý rozum a keď vychladnú hlavy hneď pri najbližšej príležitosti budeme Dominiku počuť v národnom drese kričať to jej "Poméé". Nech sa nemrhá potenciálom, ktorým aktuálne s kolegyňami obdarenými tenisovým talentom vo FedCupe disponujú. Veď my ich po návrate do elitnej skupiny a pri ďalších úspechoch znova radi pochválime. 
Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár