Veľký príbeh Martina Kližana

05.05.2014 / Martin Petro
Som vyhraaaaaaaaaaaaal! (photo: SITA/AP Photo/dpa, Marc Mueller)

Som vyhraaaaaaaaaaaaal! / (photo: SITA/AP Photo/dpa, Marc Mueller)

Aplauz postojačky! Martin Kližan ovládol BMW Open - vychytený „posh“ turnaj v Mníchove, kde vyše týždňa predvádzal prvotriedny tenis pod reflektormi bieleho kabrioletu BMW 420 zaparkovaného pri tribúne, ktorý čakal na svojho nového majiteľa. Turnaj má vo svete cveng a nielen preto, že šampión dostane kľúče od bavoráku. V menoslove víťazov sú hráči ako Lendl, Vilas, Stich, či Federer, pri ktorých zvoní zvonček nielen pamätníkom doby. Kližan sa do tohto luxusného klubu bývalých svetových jednotiek a dvojek zaradil v nedeľu poobede, keď na úrovni ATP vyhral svoje druhé finále z dvoch.

Odreté kvalifikačné uši

Zo 111-tej priečky rebríčku pri tom musel do turnaja ako kvalifikant. Tento trojzápasový predkrm zvládol typicky - s odretými ušami v jednom zo zápasov. Nič nenasvedčovalo tomu, že Martina čaká životný turnaj. To, že tu následne v hlavnej súťaži nenašiel premožiteľa, je pre slovenského fanúšika jeden nádherný pozitívny šok. Za 9 dní tam vyhral 8 zápasov, čo je porcia, ktorú nedokáže vyrovnať ani najsuverénnejšie mužstvo blížiaceho sa bieloruského šampionátu. Cesta to bola skutočne náročná, každý jeho súper mal lepšie rankingové postavenie.

Zdolal tu trojnásobného finalistu a držiteľa titulu z roku 2010, Míšu Južného. Rus sa preslávil napríklad tým, že si raz za nepriaznivého vývoja rozbil hlavu vlastnou raketou, prípadne vyryl do antuky veľkými písmenami slovo SORRI, keď mal pocit, že svojou hrou uráža divákov. Kližan ho dobil v druhom kole, v dramatickej koncovke rozhodujúceho tiebreaku.

Tri cenné skalpy

V semifinále potom zmietol z kurtu domáceho miláčika tribún a posledného obhajcu, nestarnúceho Tommyho Haasa, ktorého ako outsider poslal do spŕch už po hodine hry. Vo finále potom otočil stratený zápas proti jednému z najlepších antukárov súčasnosti, ale o tom detailnejšie už o chvíľu. Títo traja hráči sú v rebríčku pekne zoradení za sebou a zároveň zoradení pekne vysoko - na 15., 16. a 17. mieste - čím len ilustrujem veľkosť Maťovho skalpu.

Samotné finále bolo pikantné, a to hneď z viacerých uhľov pohľadu. Kližan nastúpil proti Talianovi Fogninimu, proti ktorému odohral zhodou okolností aj svoje prvé a jediné finále z roku 2012 v Petrohrade. V tom čase sa obaja snažili o svoj premiérový titul. Úspešnejší bol náš hráč, ktorý mu tam dovolil 5 gemov. Ich kariéry sa potom avšak vyvíjali presne opačne. Kým Kližan sa medzi elitou neudržal a opustil dokonca aj svetovú stovku, Fognini zaznamenal obrovský progres, medzičasom pobral tri tituly z piatich finále (všetko na škváre), vyhupol sa pred brány top 10 a bol prekrstený na princa antuky.

Po necelých dvoch rokoch sa stretli vo finále opäť. Dunajom medzitým pretieklo veľa vody a Kližan s Fogninim odvtedy stihol už aj trikrát prehrať. Kým prvý krát bol vo vzájomnom strete Kližan miernym favoritom, teraz sa jeho šance na Talianovom najsilnejšom povrchu odhadovali na 4 ku 1.

Zdravotné problémy

Po prvých piatich gemoch, v ktorých náš hráč stratil dvakrát servis, prišlo ošetrenie. Martinov výraz prezrádzal agóniu, nebol fit. Fyzioterapeutovi ukazoval na pupok a krútil tvár do grimasy, ktorú na našich reprezentantoch iba neradi vídame. Po zápase vysvetlil, že noc pred finále vôbec nespal pre silné žalúdočné kŕče. Prvý set stratil 2-6 a aktuálnejšom otázkou nebolo v tom čase to, či má šancu na obrat, ale či zápas vôbec dokáže dohrať. Na pár minút odišiel z kurtu, dostal nejaké prášky na žalúdok, ktoré údajne vôbec nezabrali - jeho výjav bol stále veľmi zlý.

V druhom sete začal dávať do úderov viacej sily, bolo očividné, že behanie zo strany na stranu by ho zabilo. Po každej dlhšej výmene išiel do predklonu a hľadal stratený dych. No na moje prekvapenie bol pri tejto taktike (všetko alebo nič) Martin až smrteľne presný a takmer bezchybný. Fognini sa sa nezmohol na nič, len na pasívne vracanie jeho exportných rán. Kližo sa rýchlo a zaslúžene dostal do vedenia 3-0. Po každej výmene strán strávil minútu na svojej lavičke tým, že si schoval sklonenú hlavu do uteráku. Nakoľko ho žalúdok skutočne bolel a nakoľko reči tela trochu pridával, to neviem, ale bolo jasné, že si svoju zlepšenú hru ani nedokáže poriadne užívať, takže jeho problémom verím. Navyše, Kližov nový tréner Martin Damm povedal, že to rozhodne nebolo žiadne predstierané zranenie, ale legitímne žalúdočné problémy.

Druhý set náš hráč vyhral 6-1 a v treťom pokračoval v deštrukcií súpera. Prvé štyri gemy získal pre seba, prakticky iba stál na mieste a mlátil loptu zo strany na stranu. Fognini behal štyri metre za základnou čiarou ako raťafák a keď už to vyzeralo, že dobrou obranou donúti Martina k chybe, prišiel od Kliža parádny stopball v štýle Hop, poď sem, kam ideš? , za ktorým sa zúfalý a znechutený Fognini niekedy ani neunúval rozbehnúť. Bolo to fantastické skĺbenie silovej hry a citu, s ktorým by boli spokojní aj tí úplne najlepší antukári sveta. Na kurte bol iba jeden tenista, Fognini nezhral žiadny winner, nemal nárok, zmohol sa akurát na rozmlátenie rakety, za ktoré dostal trestný fiftín.

Nezastavila ho ani hlava

Kližo sa nezadržateľne blížil k titulu a ja som vedel, že zastaviť ho môže iba jeho vlastná hlava. Stále som čakal, kedy ho pribrzdí nejaký výpadok, pre ktorý je tak známy. Prípadne kedy sa zľakne toho, že má na dosah takýto neskutočný obrat v jednom z najväčších zápasov jeho kariéry. Výpadok neprišiel, keď aj musel čeliť brejkbalu, vytiahol prvotriedny servis a Fogniniho amputoval od akejkoľvek šance na obrat. 

Na prvý hecujúci výkrik Kližan našiel energiu až v úplnom závere po jednom z drvivých forhendov, do ktorých dával celý zápas toľko razancie a konzistencie, koľko vídať akurát pri hráčoch úzkej špičky. Po premenenom mečbale sa Maťovi do očí tisli slzy. Fognini vo svojej ďakovnej reči spomenul úplne všetko, chýbalo tam len jediné - gratulácia súperovi. Jediná veta, v ktorej nášho tenistu spomenul bola nechutne sarkastická - na úplný záver povedal, že dúfa, že sa už Martin cíti lepšie.

Divadlo? To snáď nie

Po zápase svoju myšlienku na tlačovke Talian ešte rozvil, keď označil Martinove problémy za divadlo. Hodnotím to ako úbohé, pretože Kližana vo finále niečo určite limitovalo, napriek tomu zabojoval a predviedol parádny tenis, ktorým takzvaného princa antuky doslova zničil. Nehovoriac o tom, čo predvádzal v Mníchove dovtedy. Na druhej strane Fognini neukázal vôbec nič, žiadnu húževnatosť, nesústredil sa na seba, hendikepovaného súpera podcenil, bojovať odmietol a následne jeho hendikep spochybnil, aby podhodil nejaké to aliby.

Kým jeden ukázal, prečo je šport krásny, ten druhý šport ako taký urazil. Nám to môže byť jedno a Martinovi rovnako tak. Podstatné je, že sa katapultoval o vyše 40 miest späť do svetovej stovky. Tešiť ho môže aj fakt, že sa ako posledný nad čiarou prepracoval na Roland Garros, kde minulý rok obral o set Nadala. V súčasnej forme má na veľké veci.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár