Minská Postreháreň: Jeden útok je málo

13.05.2014 / Vlado Kurek
To bol zase zápas... (photo: SITA/Ján Viazanička)

To bol zase zápas... / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Zápas turnaja s Francúzskom. Už to samé hovorí o mnohom, ale na druhú stranu kto sa aspoň trochu zaujíma, ten už roky vie. Tento turnaj je o nádeji v novú generáciu hráčov.  Nešli sme vyhrať medailu a asi nepôjdeme ani do štvrťfinále. Išli sme si overiť kam budeme patriť nasledujúce roky a najmä, či nám rastie aspoň zopár nádejných hráčov.  Skúsme sa teda nezúčastniť národnej hystérie a pozrime sa na to, čo sme vlastne videli.

1. Jeden útok

Majstrovstvá sveta nie sú najťažší turnaj na svete. Dajú sa uhrať aj s jedným výborným útokom, spomeňme si na trojicu Šatan – Handzuš – Bartečko v Petrohrade 2000. Pravda, zvyšok posádky musí ťahať a fungovať aspoň na nejakej úrovni. V tomto zápase to vyzeralo, že máme opäť iba Šatanov útok. Bez podpory ostatných. Je to vidieť najmä góloch, ale aj na čase strávenom na ľade. V tretej tretine strávil Šatanov útok na ľade polovicu celého hracieho času! (V priemere 9 a pol minúty). Zvyšné tri útoky si rozdelili druhú polovicu medzi seba. Práve v tej druhej časti sa udialo mnoho kľúčových okamihov vrátane klinca do rakvy v podobe gólu na 4:3.

2. Nášmu betónu chýba výstuž

Najľahšie je ukázať na obrancov. A medzi nimi na Marinčina, ktorý bol takmer pri všetkom nešťastnom. Bolo by to ľahké, ale veľmi zjednodušujúce. Mladý bek je viditeľne najlepším obrancom aktuálneho výberu. Z pohľadu hokejovosti, tvrdosti, schopnosti rozohrať. Jeho problémom je, že by na takej úrovni nemal byť najlepší. Ešte nie. Mal by mať pri sebe skúseného obrancu, ktorý ho podrží a odbremení.  Možno by stačilo, keby boli vo výbere Graňák s Barankom a mnohé by vyzeralo inak. Dobrý železobetón potrebuje pevný kov o ktorý sa oprie. A ten nám chýba.

3. Hľadáme druhý útok

Identický problém máme aj v útoku. Žiaľ Juraj Mikuš sa prepadol až do posledného útoku a útok Pánik – Viedenský – Tatár, ktorý mal byť našim tajným žolíkom, zatiaľ nenapĺňa svoj potenciál. Chalani veľmi chcú, to je vidieť. Sú nielen rýchli, ale aj fyzicky pripravení na hru pri mantineloch. To je super. Žiaľ ich súhra viazne a dostávajú sa do individuálnych riešení, ktoré im nevychádzajú. Trochu by sa dal pochváliť Marek Viedenský, ale to je málo.

Tak ako od zápasu k zápasu rastie Marek Hrivík medzi Šatanom a Nagyom, tak by potrebovali aj vyššie menovaní spolu s Čerešňákom mať niekoho, kto ich potiahne.

4. Z Francúzov sme si urobili Kanadu

Vnútorná mäkkosť nášho tímu sa neodhalila pri góloch v oslabení, alebo potom. Akékoľvek mužstvo, ktoré sa dostane do takéhoto laufu, dokáže poraziť hocikoho. V tom je krása športu. Slovenská slabosť sa ukázala za stavu 3:1 pre nás. Desať minút tretej tretiny kedy sme pohodlne viedli, mali hrať bez stresu, jednoducho a aktívne sme absolútne nezvládli. Takmer ako v panike sme vyhadzovali puk za modrú čiaru a oslobodzovali sa bez schopnosti hrať čo i len chvíľu vlastnú hru. Roztrasenosťu sme si navodili situácie, ktoré sa riešili faulom a ktoré spustili všetko ďalšie.

Paradoxne, začiatok zápasu, keď mali dôvod byť v strese, hráči vyriešili výborne. Vyleteli na súpera, vynútili si presilovky. Ale v okamihu, keď bolo všetko ok, a stačilo si hrať svoju hru si prestali veriť a pustili víťazstvo z rúk.

5. Dobrá správa

Našťastie máme dobrého trénera. Netvrdím, že to celé zachráni, ale v tejto chvíli nám aspoň dáva šancu dúfať. Možno sa mu podarí vyčistiť chalanom hlavy tak, aby skúsili hrať to na čo majú až do konca.  Viem si predstaviť, že posledné tretiny sa pre nich stali nočnou morou a bude veľmi zaujímavé sledovať nielen v akej pohode nastúpia do ďalšieho zápasu, ale najmä do tretej tretiny ďalšieho zápasu. Či sa dostaví ten polozabudnutý „pocit z výhry“. To by bolo.