Fantastické trojky

14.05.2014 / Peter Vretenička
Tatar, Viedenský, Pánik. Snáď si spomenú na časy, kedy boli fantastická trojka.  (photo: SITA/Ján Slovák)

Tatar, Viedenský, Pánik. Snáď si spomenú na časy, kedy boli fantastická trojka. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Na legendami opradených MSJ 2009, nastupovalo až 9 hráčov z nášho súčasného výberu. Málokto si ale pamätá všetkých hráčov, ktorí tam boli. V pamäti slovenského fanúšika utkvel najmä famózny Janus a fantastická trojka: Tatar-Viedenský-Pánik. Naša ofenzíva bola založená práve na tomto šikovnom triu, ktoré v Ottawe nazbieralo dokopy 20 bodov. V Minsku v zápasoch proti Kanade a Francúzsku sme ich po rokoch opäť uvideli spolu v akcii. Zaspomínajme si na najlepšie slovenské juniorské útoky.

TOMÁŠ TATAR – MAREK VIEDENSKÝ – RICHARD PÁNIK

Žiadny iný slovenský útok nenazbieral v histórii juniorských MS viac bodov. A to hlavne vďaka tomu, že spolu absolvovali až 2 majstrovské šampionáty. Ako je už vyššie spomenuté, v roku 2009 nazbierali 20 bodov. O rok neskôr sa im pritrafilo 19 bodov, čo spolu činí 39 bodov. Recept na úspech bol jednoduchý: Vieďo prevažne rozhadzoval prihrávky, ktoré TrtoPanicom zakončovali. Tatar bol v roku 2009 so siedmimi gólmi tretím najlepším strelcom turnaja. O gól viac dali len John Tavares a Nikita Filatov.

V sobotňajšom zápase proti Kanade sme boli svedkami oživenia tohto útoku aj na najvyššej úrovni. V zápase síce víťazstvo na našu stranu nepriniesli a nedarilo sa im ktovieako ani proti galským kohútom, no verme, že sa budú od zápasu k zápasu zlepšovať.

MARTIN RÉWAY- MILAN KOLENA – DÁVID GRÍGER

Na uplynulých juniorských MS sa občas zdalo, že hokej vie hrať len náš prvý útok, nakoľko pozbieral 65% kanadských bodov nášho tímu. Postarali sa tak o zápis do histórie slovenského hokeja, keďže ich apetít neutíchal a zo šampionátu si doviezli 28 bodov. Jedná sa o najlepší výkon vôbec, ktorý už tak skoro zrejme žiaden iný slovenský útok neprekoná. Preto je určite veľa fanúšikov v očakávaní, kedy uvidíme tento útok v akcii opäť, tentoraz už medzi mužmi. Treba však dodať, že hlavou tohto útoku bol Martin Réway, ktorého môžeme sledovať už teraz v Minsku.

MARIÁN HOSSA – ĽUBOMÍR VAIC – RASTISLAV PAVLIKOVSKÝ

Pred vytvorením rekordu lajny Réway-Kolena-Tatar, držal bodové maximum útok Hossa-Vaic-Pavlikovský, ktorí spolu nastupovali na MSJ 1997 vo Švajčiarsku a pozbierali 24 bodov. Najviac bodov získal Pavlikovský (9) a najlepším strelcom tímu bol 17-ročný Marian Hossa, ktorý vsietil 5 gólov. Aj vďaka tomu bol v najbližšom drafte vybraný už z dvanástej pozície Ottawou Senators.

BRONZ Z WINNIPEGU

A ako to vyzeralo s útokmi, pri zisku našej jedinej medaily na tejto vekovej úrovni v roku 1999? Najviac bodov pozbieral útok Miroslav Zálešák – Ladislav Nagy – Zoltán Bátovský, ktorý sa postarali o celkom 15 bodov. Zdatne im sekundoval aj útok Martin Cibák – Peter Sejna – Marián Gáborík, ktorí z ľadu pozbierali 11 bodov.

Dúfajme, že medaila z Winnipegu nebola naša posledná a naša dvadsiatka ešte niekedy nejakú do vitrínky pridá. Ešte podstatnejšie však je, aby sa menoslov legendárnych slovenských útokov rozširoval a boli pokorené vyššie spomenuté rekordy.

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár