Podobný ako Marián Hossa je len Daciuk

14.05.2014 / Štefan Cebro
Hossu majú všetci radi. Právom. (photo: SITA/AP Photo/Nam Y. Huh)

Hossu majú všetci radi. Právom. / (photo: SITA/AP Photo/Nam Y. Huh)

Zámorskí novinári sa radi zamýšľajú nad celkovým prejavom hráčov. Nezaujíma ich len produktivita, ale hlavne to ako dokážu zvládať krízové situácie play off, ktoré má úplne inú úroveň ako základná časť. Ak si získate rešpekt v ňom, tak ste istým Hall of Famerom alebo členom Siene slávy. Za dlhé roky skvelých výkonov členstvo neminie ani Mariána Hossu, ktorý znova ukazuje svoju hráčsku veľkosť.

Na Slovensku síce po olympiáde v Soči toľko fanúšikov nemá, ale keby sme sa zamysleli nad jeho výkonom a rozobrali ho dopodrobna, znova sa presvedčíme o tom, že Hossa nehral ani v Rusku zle, práve naopak. Obdivuhodný je najmä fakt, ako sa udržuje posledné roky v top výkonnosti. Keď ho tréner potrebuje, aby bol strelcom v prvej lajne, dokáže to, tak isto ako je pripravený brániť v oslabení, či čakať na príležitosť v druhej formácii alebo podržať puk v rozhodujúcich fázach zápasu.

Najlepší hráč bez puku v lige

Nie nadarmo o ňom povedal Ken Hitchcock, ktorý je jedným z najrešpektovanejších trénerov v NHL, že je najlepším hráčom bez puku v celej lige. To ako dokáže Hossa rýchlym pohybom získať stratený puk je fantastické, podobne to vie len Pavel Daciuk a približuje sa mu kapitán Chicaga Jonathan Toews.

Pred rokom sa špekulovalo, že by bolo asi lepšie, keby sa Blackhawks zbavili dlhodobého kontraktu so slovenským krídelníkom. Špekulácie však zmietol rýchlo manažér Stan Bowman, ktorý presne vie čo v Hossovi má. Je síce pravda, že posledné roky trápia Trenčana problémy s kolenom či chrbtom, ale stále sa dokáže vynikajúco pripraviť na rozhodujúce momenty sezóny.

Pri oboch cestách Chicaga za Stanley Cupom bol dôležitým článkom zostavy. Nielen preto mu podal Toews ako prvému slávnu trofej v roku 2010. Hossa bodoval, bránil a víťazil a robí to naďalej. Nie nadarmo o ňom povedal tréner tímu Joel Quenneville, že posledné dva až tri roky hrá v najlepších rokoch kariéry. Príkladom vytrvalosti a príslušnosti k top hviezdam histórie je aj to, že v tabuľke najproduktívnejších hráčov play off v histórii sa už posunul do top päťdesiatky.

Pochopil, že všetko nie je len o strieľaní gólov

Je len málo hokejistov, ktorý si uprostred kariéry uvedomia, že nie je všetko len o strieľaní gólov. Hossa je jedným z nich. Stačí si spomenúť na jeho prvé sezóny, keď bol ofenzívnym lídrom Ottawy a neskôr Atlanty, v ktorej drese pokoril aj stobodovú hranicu. Obrana však bola pre neho zväčša tabu a dlho mu ju experti vyčítali. Slovák to ale rýchlo pochopil a tým, že svoju hru zdokonalil aj smerom dozadu, začal byť zaujímavý aj pre top tímy ligy. V roku 2008 sa ozval Pittsburgh a o rok neskôr Detroit. S oboma tímami to dotiahol do finále, ale nie k Stanleyho poháru. Toho sa dočkal až s Chicagom.

Manažér Red Wings Ken Holland si však môže dodnes trieskať hlavu za to, že sa rozhodol po sezóne 2008/2009 podpísať jedenásťročný kontrakt s Johanom Franzénom na úkor slovenského krídelníka, ktorý sa následne upísal Blackhawks. Keby sme to zobrali čisto štatisticky, Hossa spravil za ten čas 276 bodov, Švéd 204 a v play off to je 48 – 30 pre nášho hokejistu.

Prínos Hossu je však cennejší ako urasteného Franzéna. Svedčia o tom aj články na nhl.com, espn.com či The Hockey News, ktoré sa podrobnejšie zaoberajú hrou jednotlivých hráčov. Málokedy v nich spomínajú tridsaťpäťročného Slováka negatívne.

Piatykrát za sedem rokov vo finále konferencie

Jeho veľkosť je vidieť aj v tohtoročnom play off, keď je znova jedným z lídrov Hawks. Obrovskú zásluhu mal na otočení série so St. Louis a rovnako aj vyradení v Minnesoty. Proti Wild bodoval a hlavne odvádzal výbornú prácu v defenzíve. Naskakoval do rozhodujúcich chvíľ šiesteho zápasu, ktorý skončil 2:1 až v predĺžení.

„V prvých ôsmich zápasoch tohtoročného play off dal Hossa len dva góly z 35 striel, ale nenašli by ste jedného spoluhráča alebo trénera, ktorý by ho kritizoval. Jeho to skrátka hráč, ktorý nie je len o strieľaní gólov. Je jedným z najkomplexnejších hokejistov, v tom je jeho veľkosť,“ napísali pred nedávnom na nhl.com.

Odborníci zo stránky ligy dodali, že výborná hrá Hossu smerom dozadu a jeho schopnosť odoberania pukov ohromne pomáha aj obrancom tímu, ktorí môžu vďaka tomu lepšie a ľahšie podporovať útok. „Málokto si uvedomuje aký je skvelý v hre smerom dozadu. V bekčekingu je najlepším hráčom v NHL. Všetci to ohromne oceňujeme, že má tieto schopnosti okrem skvelej ofenzívy,“ hovorí líder obrany Blackhawks Duncan Keith.

Aj preto si Hossa zahrá piatykrát za posledných sedem rokov minimálne vo finále konferencie. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár