MS 2014 Power Ranking: Ako hlboko sme neklesli

14.05.2014 / Martin Petro
Česi na zadkoch a najlepší strelec Kanady. Krásna fotografia. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press,Vasily Fedosenko)

Česi na zadkoch a najlepší strelec Kanady. Krásna fotografia. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press,Vasily Fedosenko)

Prvý diel Power Rankingu mapuje účinkovanie všetkých nešťastníkov na turnaji po trojzápasovej dávke hokeja. Utíšte nárek nad zbabranými tretími tretinami, povoľte opasok o jednu dve dierky, prípadne rozopnite podprsenky, zamiešajte v káve cukor, odložte všetko bokom a nechajte sa masírovať slovami.

16. Laponsko

S nováčikom MS to vyzerá zle nedobre. Výber Barysu Astana na všetko sám nestačí. Vyzerá to tak, že Laponci sa v áčku ohrejú iba tento jeden rok a späť za polárnu kružnicu sa vrátia s posledným miestom. Aj keď treba uznať, že všetky zápasy prehrali so zdvihnutou hlavou. No na AJ KEĎ sa hokej nehrá. Majú jeden bod a v ostatných zápasoch nastúpia proti tomu silnejšiemu zvyšku. Ich jediná šanca je zdolať tento rok zdolateľných Švajčiarov a zamotať tak ukrajinský šampionát na totálku.

15. Taliansko

Tri strelené góly za tri zápasy a všetky Francúzsku. Teda okrem toho jedného, ktorým korigovali zápas s Dánmi. Jedna výhra na MS by pre nich mala byť tak akurát. Dokonca by som povedal, že je to až taký malý nadplán. Taliani sa tento rok predsa len viac tešili do Brazílie na mundial, kde bude miestna klíma viac vyhovovať ich horkokrvnému temperamentu. Pre náš vlastný prospech verme, že z našej skupiny vykĺznu do prepadliska druhej kategórie práve oni, pokropení olivovým olejom extra virdžin. Tak bude. A pasta fidli.

14. Nemecko

Nenechajme sa pomýliť piatimi bodmi a piatym miestom, na ktorom nemecké ovčiaky momentálne spokojne oddychujú. Skupina B je komplikovanejšia, než scenáre falošného blondiaka Krausa k jeho mydlovým operám. Inými slovami, každý ešte môže s každým. Spredu, zozadu, s láskou aj bez nej. Nemci si kolónku výhier dosť možno už nevylepšia ani o jedinú. No stále môžu skončiť trebárs aj na druhom mieste - sú to predsa Nemci.

13. Le Blues

Možno majú francúzske tanky najrýchlejšiu spiatočku na svete, no v zápase proti nám akosi vtipy o ich armáde nefungovali. Trikolóra nám v tretej tretine oplieskala o hlavu francúzsku bagetu a omrvinky z nej nás za golierom škrabú doteraz. Prestaňme sa už konečne tváriť, ako sa svetový hokej neustále vyrovnáva. Údajne už niet slabého súpera. To sú len populistické výhovorky po zbabranej povinnej jazde. Francúzi sú čajoví, všetky ostatné zápasy prehrajú a tie náhodné tri body s nami ich akurát tak zachránia pred posledným miestom.

12. Grónsko

Nič v zlom proti Dánom, ich hokej nemá najhoršie parametre. Niečo sa na nich za tie roky v škandinávskom telese nalepilo. Čo sa týka ich výsledkov, svoj zápas turnaja proti Nórom nezvládli, dvojgólové vedenie im prekĺzlo cez Olimb. Nóri sa im teraz môžu vysmievať a nielen za lepší dôchodkový systém. To však nie je náš problém. My od nich teraz potrebujeme dve veci, celkom konkrétne: aby zahrali dobrý zápas s Francúzmi a aby Galského kohúta ideálne ošklbali o všetko perie. A potom to, aby v zápase s nami hrali ako námesační. Vopred vďaka. 

11. Lotyšsko

Hneď na úvod vyplieniť tisíc jazier kúsok severne? Lotyškovia si to rozohrali dobre. Po fínskych hodoch avšak prišlo bolenie brucha z nemeckého bratwurstu, ktorý zapíjali krígľom bavorského ležiaka. Tesná výhra s Laponskom ich posadila späť do vlaku so štvrťfinálovou miestenkou v rybane. No teraz ich čaká krutý los: dvaja favoriti skupiny, potom nadupaní domáci a nakoniec vytočení Švajčiari, ktorým v tom čase pôjde o holý zadok. Obávam sa, že Lotyšsku zhruba v tejto fáze tak nejako dôjde šťava.

10. Švajčiare

Hra Helvétov na tomto šampionáte akosi drhne. Chlapcom to vôbec nekĺže a sú bez bodu ako jediné mužstvo turnaja. Neprajníci švajčiarskeho antihokeja si môžu škodoradostne mädliť ruky a smiať sa zlosynským smiechom Majka Myersa. Vyzerá to tak, že voodoo z nultého dielu Power Rankingu zafungovalo a že sme im tú ponorkovú chorobu do kabíny skutočne zoslali. A to som pri tom rituálne neobetoval takmer ani jednu kravu Milku. Ale žreb majú fajn, tri výhry ešte stihnú.

9. Nórsko

Nórsko šľape. Momentálne je najväčší favorit na postup zo skupiny, ak opomenieme Veľkú šestku a dívame sa iba na hokejových leprikonov na čele s nami. Päťbodový náskok, ktorý na nás Vikingovia majú by bolo dobré dneska večer čo najviac skresať. My sme oddýchnutí, oni budú mať v nohách nevraživé derby so Švédmi, v ktorom ťahali za kratší koniec udice. S lepším vzájomným zápasom voči nim budeme môcť Norovi fandiť v zápase proti Francúzsku. Akoby som už teraz počul Paľa Gašpara ako sa pýta Rišu Lintnera, či by si dal na raňajky radšej croissant, alebo údeného lososa. A ako poznáme Rišu, povie, že jedno by zajedal druhým.

8. Bielorusko

Domáci začali zúfalo. Proti juniorke USA dostali šesť kúskov a Lukjanenko takmer zrušil turnaj. Bielorusi sa ale vzchopili a vyhrali ďalšie dva ťažké zápasy. Isto im pomohli aj bizónie stejky medium rare na spôsob Volat, ktoré si dali na večeru pred zápasom so Švajčiarskom. Novým maskotom turnaja je potkan Sergej. Ten by mal podľa všetkého vydržať až do konca.

7. Fínsko

Krajina, v ktorej je najviac samovrážd na hlavu, svojimi výsledkami na MS zatiaľ tejto štatistike veľmi nepomáha. Stále sú to však hráči, ktorí vedia najkrajšie prekladať a korčuľovať dozadu. Svoju hru určite zdvihnú, rovnako ako po večeroch zdvíhajú k perám sedem krát destilovaný ionťák. Od Fínov ešte určite čakajme veľké veci, ktoré skončia zhruba niekde vo štvrťfinále.

6. Čechy

Peperminti mohli mať po troch zápasoch pekných krásnych nula bodov. Úplne pokojne a legitímne. Zachránila ich vlastne jedna jediná akcia, v ktorej po domine Štestí – Jágr – Tyčka – Laco – Náhoda zmarili naše mokré sny a odvážne predpovede. Vesmír to chcel proste inak. Takto budeme musieť ich ponožky v sandáloch dýchať na tribúne aj vo štvrťfinále. To by mal byť strop pre tento ich dopletený výber.

5. US and A

Univerzitný hokej z Fakulty telesnej výchovy a športu v Michigane je stále na vyššej úrovni ako európsky priemer. Hraví chlapci si tu odohrajú svoje, a keď nenarazia na Kanadu alebo Švédsko, mohli by dopadnúť ešte o jedno miesto lepšie. Najlepším strelcom mužstva je zatiaľ Jacob Trouba, ktorý do trúby trafil dvakrát a dokazuje, že to až taká trouba nie je.

4. Lovensko

Reči starého pána o záchranárskych prácach sú iba dobre premyslené české vychcánky. My sme tu stále kvôli sláve a nesmrteľnosti. Stále veríme, že po poslednom zápase turnaja bude znieť Sklovskej cover verzia. Prezliecť optimistické kabáty za mundúr mindžujúcich realistov, na to ešte bude dosť času. Pre teraz vidíme našich, ako sa so šťastím prešúchajú do štvrťfinále po vzore nie príliš šikovnej, no dobre vyzerajúcej sekretárky. Stačí len zahrať trochu do tela a v správnej chvíli natrčiť zadnicu. Chápete. Na bodycheck. Stále sa bavíme o hokeji predsa. A keby to tento rok hoc aj nevyšlo, aspoň nasajeme skúsenosti. Tie sa budú hodiť budúci rok, keď si pôjdeme do Česka po ďalšie skúsenosti. A potom po ďalšie. Človek sa učí celý život.

3. Švédsko

Výhra na nulu s jedným malým bratom, otočka a tesná výhra s druhým malým bratom a nájazdy s Čechmi. Skupinu buď s prehľadom vyhrajú, alebo skončia druhí. Po zodpovednom výkone postúpia do semifinále, tam smolne vypadnú s mužstvom, ktoré možno ani nebude lepšie od nich, aby sa potom skonsolidovali na boj o bronz, v ktorom o tri góly porazia nejakého unaveného a sklamaného súpera. Typickí, nudní Švédi, ktorí hrajú presne to, čo sa od nich čaká. Bodaj by sme ich v piatok stiahli z kožuchu.

2. Kanada

Tretia liga z NHL je stále dosť silná na to, aby bola Kanada s prstom v nose druhým najlepším mužstvom šampionátu. Je to už stereotyp, ale je to pravda – javorový sirup sa bude zlepšovať zápas od zápasu a svojich súperov bude podceňovať s blížiacim sa finále stále menej. Pikoškou je, že za nich väčšinu gólov momentálne strieľa černoch, ktorý bol ešte nedávno viac-menej iba hlavným bitkárom Washingtonu.

1. Rusko

Skóre 15:3 je o 7 gólov lepšie ako to druhé v poradí. Američanov, ktorí porazili domácich 6:1, Rusi porazili 6:1. Podľa tejto do reality neimplementovateľnej logiky by mali dať Bielorusom v nadchádzajúcom zápase 36 gólov, pri čom iba sám Ovečkin sedem. Putin to ale kamarátovi Lukjanenkovi neurobí. Každopádne, rozmiestniť tesne pred MS tanky po celej východnej Európe, bol od trénera Znaroka dobrý taktický ťah, rovnako ako postaviť Ovečkina pri presilovke na ľavý kruh. Rusko to tu tento rok vyhrá aj dvakrát.  

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár