Keby sa Ladislavovi Nagyovi chcelo stále

16.05.2014 / Denis Bohumil Schvarcz a Štefan Cebro
Nagu hrá tak dobre, že ani Miro Šatan nešetrí úsmevom. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Nagu hrá tak dobre, že ani Miro Šatan nešetrí úsmevom. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

„Škoda, čakal som, že by pozvánka mohla prísť,“ povzdychol si na začiatku prípravu pred majstrovstvami sveta Ladislav Nagy, keď sa ho spýtali na to, či nečakal, že ho zoberú na olympiádu do Soči. Možno by tím nevytrhol, ale možno by aj s Miroslavom Šatanom vytvorili alternatívu k Mariánovi Hossovi s Tomášom Tatarom. To sa už nikdy nedozvieme.

Vieme však, že Laco Nagy hrá posledné dva mesiace vo skvelej forme. Pár diskutérov sa nám smialo, keď sme ho označili, že bude naším najproduktívnejším hráčom na MS. Síce ním nie je, ale jeho štyri góly v posledných dvoch stretnutiach nás držia nad vodou.

O talente sa vie roky

Nechceme za to z neho robiť majstra sveta (aj keď z roku 2002 ním je), ale faktom je, že v nich ukázal svoj obrovský talent, o ktorom sa vie roky. Gól v oslabení, po tom ďalší po krásnom švihu z forhendu alebo bekhendom do opačného vinkla je demonštráciou obrovských kvalít.

Celoživotným problémom tridsaťštyriročného útočníka však je náladovosť a nie vždy najlepší prístup. Lebo keď sa košickému rodákovi chce, tak sa vie presadiť aj medzi najužšou špičkou sveta.

Keď začínal onoho času v NHL, v St. Louis sa verejne vytešovali, že našli skvelého útočníka. Ešte pred vstupom medzi profíkov stihol pomôcť našej dvadsiatke k bronzovej medaile siedmimi bodmi v šiestich stretnutiach. Mimochodom v juniorskej QJMHL sa stal v ročníku 1998/99 najlepším strelcom, keď dal v 63 zápasoch parádnych 71 gólov.

Medzi zámorskou smotánkou sa presadil pomerne rýchlo a doplnil vtedy pre nás legendárny slovenský útok Blues Demitra – Handzuš – Bartečko.

Skvelý vo Phoenixe až po Gretzkeho

V Blues sa to však zamotalo a nakoniec putoval mladý univerzál, ktorému dodnes nerobí problém hrať na krídle či na centri, do Phoenixu. V drese Coyotes prežil výborných takmer päť sezón. Začala sa však ukazovať aj jeho náladovosť a v tej dobe náchylnosť na zranenia. K tomu sa pridali hádky s Waynom Gretzkým, ktorý vtedy ešte nechápal, že nikdy nebude takým trénerom ako hráčom.

The Great One dokonca Nagya párkrát posadil aj na tribúnu, napriek tomu, že patril medzi top hráčov produktivity Phoenixu. 249 bodov v 321 zápasoch je výborná vizitka. V sezóne 2005/2006 mal do viac ako polovice sezóny najviac asistencií spomedzi všetkých hráčov NHL. Prišlo však znovu zranenie.

Nagy výrazne nesklamal ani na ďalších adresách v Dallase či Los Angeles, z ligy sa po tom ale vytratil.

Výborné výkony na staré kolená

Keď sa zapozeráte na ďalšie Nagyove sezóny, zistíte, že výraznejšie sklamal len v ruskom Čerepovci, kde za takmer 6 miliónov dolárov na dve sezóny odohral najslabšie roky v kariére.  

Pri jeho kvalitách a talente sme sa mohli rozprávať o tisíckach bodov v NHL, či osemdesiat a viac bodových sezónach. Tie žiaľ neprišli, lebo skvelý útočník tomu nedával vždy všetko. Neprospelo mu ani to, že za pätnásť rokov hral až v pätnástich rozličných kluboch po Európe a USA.

Preto teší, že na staré kolená chytil takúto skvelú fazónu. Na jeho hru je radosť pozerať. Presne tak ako na svetovom šampionáte 2011 v Bratislave, kde bol pri biede nášho hviezdneho tímu jasne najlepším hráčom až do zranenia vo štvrtom zápase proti Čechom. Obdivuhodné je to, že za roky nestratil nič zo skvelej korčuliarskej techniky.

Výborné výkony z reprezentácie by mu mohli pomôcť aj k novej zmluve s Jokeritom Helsinki, kde odohral veľmi dobrý ročník vo fínskej lige. Žolíci prechádzajú do KHL a Nagy by mal byť súčasťou tímu. Vedeli by sme si predstaviť výborné spojenie veteránov Nagy – Teemu Selänne, ale to už veľmi predbiehame. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár