Minská Postreháreň: Tri korunky za kolotoč

17.05.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Kde je puk? Tam je puk. V našej bránke. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Kde je puk? Tam je puk. V našej bránke. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Ešte, že sme ten zápas vyhrať nemuseli. Na prehru Slovenska so Švédskom 1:3 by sme sa pozerali inak, ako sa na ňu pozeráme teraz. Šanca zahrať ši štvrťfinále proti rozbehnutému Ovečkinovi a spol. žije stále v rovine praktickej teórie. Aj počas piatkového duelu do očí udrelo niekoľko udalostí, hodných zaznamenania.

1. Zabudované výhovorky

Boli hneď dve. Choroba v kádri a rozhodcovia.  Vírus zničil troch útočníkov tak, že zostali ležať na hoteli, niekoľkí hráči hrali so sebazaprením. Problém udržať krok so šialene korčuliarsky silnými Sverige by mal výber trénera Vujtka aj v stopercentnej kondícii všetkých hráčov. Stále však na tom sú slovenskí reprezentanti lepšie, ako Česi. Ich tímová chrípka je črevná. Sympatické bolo, že sa nikto z aktérov na problém nevyhováral.

Rozhodcovia v úvodnej tretine vylučovali jedného Laca a ten druhý lovil puky zo siete. Sociálne siete blčali hnevom voči zebrám s píšťalkami, nebol však spravodlivý. Dokument z MS2014 o slovenskom účinkovaní má zatiaľ pracovný názov Nepoučiteľní. Len Kazaši a Lotyši majú viac dvojminútových trestov. Voľným okom sa zdá, že faulov v útočnej tretine máme najviac my. Priemer piatich oslabení na zápas je problém najmä preto, že špeciálna formácia na oslabení nie je ktovieako úspešná. Len Kazaši, Lotyši a Bielorusi ju majú horšiu.

2. Premotivovaný Nagy

Kombinácia výborného výkonu v zápase s Nórmi  a vedomia oslabenia najmä útočných radov nezapôsobila na Laca Nagya práve ideálne. Snažil sa vziať zodpovednosť na svoje korčule aj v piatkovom zápase, no efekt bol skôr opačný. Premotivovanosť prispela k vyššie spomínaným vylúčeniam. Navyše, nie jeden útok sa pokúsil zakončiť presne takým švihom spoza obrancu, akým zabil pavúka v Nórovej bránke. Skoro všetky strely švédske štucne zablokovali. Do histórie včerajšieho zápasu sa košický rodák zapísal skôr negatívne.

3. Hodený uterák

Prestávkoví analytici označili výmenu Laca v bráne za Janusa za pozitívny impulz, ktorý mužstvo pred druhou tretinou nakopol. Ja som ju vnímal ako hodený uterák. Po prvej tretine 0:2, jeden chorý obranca musel zo zápasu odstúpiť a pridať k triu znefunkčnených útočníkov a ani gólman s číslom 50 sa necítil dobre. Z možností A) spustiť oheň a síru a zo všetkých síl sa snažiť urvať bodík, alebo B) hodiť uterák a šetriť sily na dnešný zápas s Talianmi, ktorú by ste si vybrali vy? Aj ja by som asi stiahol Jána Laca, nech si oddýchne a radšej je čo najviac fit dnes. Nakoniec to dopadlo celkom dobre, druhá tretina sa podarila a kým Janus nepustil lacný gól, živili sme šancu na zázračný bod.

4. Rýchlokorčuliar Ďaloga

Marek Ďaloga sa minul povolaním. Mal byť rýchlokorčuliarom. Jeho schopnosti rozbehnúť sa v útočnej tretine sú priam neuveriteľné. Škoda len, že tím zatiaľ nenašiel lepší spôsob, ako ich využiť. Zdá sa, že spoluhráči nemajú dohodnutú žiadnu akciu, pri ktorej by dokázali využiť prečíslenie, ktoré pohybom dokáže vygenerovať. Ďaloga zatiaľ nie je zakončovateľom, ak by sa to naučil, mal by podľa mňa miesto v repre kádri na dlho vyárendované.

Najlepší výkon v novom drese (čiže ZOH + MS) predviedol Richard Pánik. Konečne hral to, čoho je schopný. Gól síce nedal, ale ak nezabudne na to, ako hral v piatok ani dnes a v pondelok, pravdepodobnosť, že porazíme Talianov aj Dánov, rapídne vzrastie. You go, Richard Pánik!

5. Nemáme na nich

Na Švédov v hokeji nemáme. Nie včera, my na nich nemáme (takmer) nikdy. Koľkokrát sme boli pred zápasom s nimi favoritmi? Tak vidíte. Vyhrali sme len každý tretí zápas, ktorý sme s nimi odohrali. Obraz hry vo včerajšom zápase vyzeral približne takto: Švédsky kolotoč v našom pásme - Brejk na pár sekúnd - Švédsky kolotoč v našom pásme - Švédsky presilovkový kolotoč v našom pásme - Švédsky kolotoč v našom pásme prerušený našou presilovkou - Švédsky kolotoč v našom pásme. Za tri korunky našich borcov poriadne potočili.

Jednoducho majú viac lepších hráčov, od juniorov, cez NHL až do Európy. Majú systém hry, proti ktorému môžme vyhrať, ale nie vyhrávať. Hokej je športom, v ktorom úroveň hráčov príliš neokabátiš. Aj preto som počul švédsku hymnu v živote častejšie, ako slovenskú. Zmena je v nedohľadne. Aj preto včerajšia prehra nemohla príliš bolieť.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.