Na ktoré súboje o finále NHL sa najviac tešíme?

18.05.2014 / Štefan Cebro
Martin St. Louis vo vytržení po góle do siete Canadiens. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Ryan Remiorz)

Martin St. Louis vo vytržení po góle do siete Canadiens. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Ryan Remiorz)

Dá sa predpokladať, že sledovanosť finále konferencií NHL bude tento rok vyššie ako v minulosti. Nielen preto, že sa medzi štyroch najlepších dostal Montreal, ktorý má milióny fanúšikov, ale hlavne preto, že medzi najlepšími sú tímy z najsilnejších trhov a okrem toho aj tri zo štyroch klubov patria medzi originálnu zámorskú hokejovú šestku.

To znamená, že majú najväčšie a najlepšie fanúšikovské zázemie. Zápasy silných tímov prinesú aj pár silných príbehov a súbojov. Vybrali sme po dva z každej série.

Marián Hossa (Chicago) vs. Marián Gáborík (Los Angeles)

Minulý rok sme sa dočkali skvelého finále, kde všetci traja Slováci patrili k lídrom svojej zostavy. Teraz nás zas čaká výborný súboj kamarátskej dvojice, pardon trojice, ale predsa len Trenčania Gáborík s Hossom sú väčší kamaráti ako Banskobystričan Michal Handzuš.

Trenčianske duo patrí dlhodobo k tomu najlepšiemu, čo slovenský útok svetovému hokeju ponúkol. Hossa toho dosiahol oveľa viac. V žiadnom klube, v ktorom pôsobil, nesklamal a vypracoval sa na top osobnosť ligy. Jeho celoplošný hokej sme aj na našich stránkach obdivovali viackrát. Okrem toho tento rok má krídelník Blackhawks v play off výbornú fazónu. Boduje, bráni, všetci ho obdivujú, znovu hrá v elitnej lajne a je vidieť na ňom chuť.

Ešte možno väčšia chuť je vidieť na Gáboríkovi. Podobné výkony predvádzal už v Rangers, ale len v základnej časti. V play off bol takto produktívny ešte kedysi dávno v Minnesote. Dynamický krídelník sa v Kings našiel a môže byť jedným z kľúčov v odvete proti Chicagu, keďže minulý rok s nimi boj o finále LA prehralo. S deviatimi gólmi je najlepším strelcom play off.

Anže Kopitar (Los Angeles) vs. Jonathan Toews (Chicago)

Najuznávanejší vodca a líder súčasnej NHL verzus asi najkomplexnejší center. Ďalší krásny súboj prinesie súboj elitných centrov oboch klubov. Kopitar bráni, útočí, prihráva Gáboríkovi na góly a celkovo hrá zatiaľ svoje najlepšie play off. Je ešte lepší ako pred dvoma rokmi, keď pomohol Kings k premiérovému zisku Stanley Cupu. Slovinec je momentálne asi najmenej docenenou hviezdou celej ligy.

Na druhej strane Jonathan Toews si v 26 rokoch vybudoval taký rešpekt, že sa často pri ňom spomína meno Steve Yzerman. Mnoho kanadských odborníkov hovorilo, že líder Chicaga by mal byť kapitánom olympijského výberu, napokon musel ustúpiť pred Crosbym. Hviezde Pittsburghu však dáva na frak, čo sa týka klubových úspechov. Zatiaľ dal v tomto play off päť gólov, z toho tri víťazné. Proti Kopitarovi má ďalšiu výzvu.

Henrik Lundqvist (NY Rangers) vs. Carey Price (Montreal)

Obaja patria medzi absolútnu brankársku špičku a obaja majú najväčšiu zásluhu na tom, že ich tímy vyradili favorizovaných súperov a môžu preniknúť až do finále. Henrik Lundqvist je stálica NHL. Medzi piatich najlepších brankárov sveta sa radí už dlhšiu dobu. Chýba mu Stanley Cup. Robí preto všetko a pocítil to aj Pittsburgh. V posledných troch zápasoch pochytal 102 zo 105 striel hokejistov Penguins.

Carey Price za ním ale vôbec nezaostáva. Kanadský gólman musel dlhšie dokazovať kam až patrí. Kedysi prehrával boj s Jaroslavom Halákom, odvtedy ide len nahor. Dokázal to na olympiáde v Soči, kde potiahol Kanaďanov k zlatu. Od Američanov aj Švédov nedostal gól. Podobne ťahá za úspechom aj Canadiens. Favorizovaný Boston umlčal v rozhodujúcich dvoch stretnutiach. Z 56 striel dostal len gól.

PK Subban (Montreal) vs. Martin St. Louis (NY Rangers)

Veľké príbehy, to je to, na čo čakáme. A títo dvaja nám ich určite prinášajú. Subban je obrovský živel. Urastený obranca ukazuje v play off ohromnú silu a možnosti. Chvíľku dáva góly, chvíľku bodyčekuje súpera, chvíľku zas baví divákov fantastickým korčuľovaním. Dvadsaťpäťročný obranca sa nakoniec prebojoval aj do olympijského tímu Kanady, aj keď mu vyčítali, že až príliš riskuje. Práve tým je však špecifický. Nie nadarmo má v jedenástich stretnutiach play off 12 bodov. Skvelá je aj jeho spontánnosť, ktorú vyšperkoval pusou komentátorovi po rozhovore po vyradení Bostonu. Nerozhodili ho ani rasistické tweety fanúšikov Bruins.

Na druhej strane ho čaká stále dynamický krídelník Martin St. Louis. Ten prežil obrovský rok. Najprv sa stal v 38 rokoch najstarším hráčom, ktorý kedy vyhral kanadské bodovanie v základnej časti. Podarilo sa mu to v Tampe Bay minulú sezónu. Aj v tejto mal byť jej lídrom na ceste do play off. Dlho bol, ale nakoniec sa rozhádal s vedením a vytrucoval si prestup do Rangers. Na začiatku to nevyzeralo ako najlepší krok, ale maličký krídelník sa postupne vypracoval na kľúčového hráča ofenzívy. Nepoložilo ho ani to, že mu počas série s Pittsburghom zomrela mama. Práve naopak, v šiestom zápase strelil víťazný gól a v siedmom zas prihral na rozhodujúcu strelu Bradovi Richardsovi. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár