MS2014 Power Ranking: Galský kohút kikiríka

21.05.2014 / Martin Petro
Jirko Hudler mu ho tam nezasunul. (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Jirko Hudler mu ho tam nezasunul. / (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Čerstvý Power Ranking - to je ako privoňať si k práve upečenému chlebu, zaboriť doňho úsmev, začuť ten neopakovateľný zvuk praskajúcej kôrky a dosýta si natrúsiť si pod bradu. Dobrý deň.

Tento náš diel plný národnostných stereotypov mapuje udalosti z domova i zo sveta po odohratí základných skupín. Miesto, na ktoré dnes našich posadíme je už bohužiaľ konečné. Ženy, ktoré mali zákaz chytať sa ovládača si hovoria konečne. Minsku váh sa nám nepodarilo nakloniť na našu stranu. Úprimnú sústrasť všetkým, ktorí od nás očakávali pokus o šancu skúsiť dosiahnuť na príležitosť zabojovať o medaile.

Kým začneme, tak ešte jednu drobnosť. Do redakcie nám prišli listy po desiatkach, ak nie vari aj po tuctoch. Vyzývate nás k zvýšeniu si geografickej gramotnosti, nazývate nás menami, hrozíte upálením vytlačených článkov portálu na hraniciach Bratislava - Kittsee. Rozhodli sme sa teda ukončiť neslávne nepodarený running joke, v ktorom si uťahujeme z nováčika MS a voláme ho všelijako, len nie tak ako sa volá naozaj. V tejto časti konečne použijeme jeho legitímny názov.  

16. Tadžikistan

Písali sme o nich ako o statočných hokejistoch, ktorí dokázali držať tesné výsledky a predviedli sympatické výkony vo všetkých zápasoch. Toto o Turkménoch platilo až do úplného záveru. Sú však jediným mužstvom ukrajinského šampionátu, ktoré tu ani raz nezvíťazilo. Sedem krát sa na námestí v Taškente museli davy zmieriť s prehrou. Dva získané body za dve predĺženia hovoria jasnou matematickou rečou: po roku sa Kirgizsko musí vrátiť späť do kategórie B. Kazachstan, samozrejme. 

15. Taliansko

Veni, vidi, fallire. Prišli, videli, zlyhali. Taliani tu mali one job, a tým bolo nezostúpiť. Všetko pri tom začalo pomerne veselo. Dokázali totiž niečo, čo sa poslednú dobu považuje za malý zázrak – poraziť neporaziteľných Francúzov v riadnom hracom čase. Nedokázali to Češi, Kanada, my a ani malí Severania. Tento taliansky skalp je avšak ako rozpustený parmezán v paradajkovej polievke. Chutí skvelo, ale ak je úplne nanič samotná polievka, zachrániť ju nedokáže. Taliani Primi piatti ochutnali takisto iba na jeden rok a vracajú sa tam, kam asi patria.

14. Nemecko

Aj tu sme v našich predpovediach trafili do čierneho - bývalá šporťáčka by na nás bola hrdá. Nemcom sme predpovedali ťažký rok a posledné nezostupové miesto musí bolieť skoro ako štyri inkasované góly v Allianz aréne. Eishockeywaffen pri tom začali skvelo, dvoma výhrami v dvoch špíloch. Od minulej nedele avšak do tabuľky nepridali už ani bod. Budúci rok odporúčam angažovať Pepa Guardiolu a skúsiť taktiku na 80-percentné držanie puku.

13. Dáni

Naposledy sme napísali: „nič v zlom proti Dánom“. Beriem späť. Potrebovali sme od nich jedno jediné, aby bodovali s Francúzmi (teda okrem toho, aby nebodovali s nami). Oni však od nich dostali šestku a poslali nás tak do... domov. Ich stĺpček preto bojkotujem a napíšem už iba toľko, že od Dominika Dána si už neprečítam ani len perex. Zradca.

12. Nórsko

Platí to isté, čo o ich južných kolegoch. Mali v rukách náš osud, naše srdcia, naše šťastie, tržby našich krčiem s televízormi a predajnosť suvenírov. Mohli nám pomôcť na nohy, reštartovať tu znovu raz hokejové šialenstvo, inšpirovať deti, aby vzali do rúk hokejky a opičili sa po svojich nových hrdinoch, tataroch a vzoroch. Oni však s Francúzmi pustili dvojgólové vedenie a prehrali na nájazdy. Naše deti sa namiesto toho teraz vrátia k facebookom, drogám a EMO muzike. Ak tu teraz - po neúspechu na MS - budeme na základných a stredných školách prihliadať kultúre smrti, bude to aj nórska vina.

11. Lotyšsko

Chudáci Lotyši sú asi najväčší nešťastníci turnaja. Porazili ako Fínov, tak aj USA. Stačili im na postup dva body z posledných dvoch zápasov proti domácim Bielorusom, respektíve Švajčiarom. Vyradili by tak buď usporiadateľa, alebo Fínov, ktorí by tak medzi osmičkou najlepších chýbali prvý krát po 600 rokoch. Obe veci boli tak trochu neprípustné. Aj preto sa im v závere šampionátu uznával už iba každý druhý gól a za postavenie Lotyša v bránkovisku sa počítalo aj to, keď brankára vyrušoval zápach útočníkovho spoteného rybana. Keďže ten býva cítiť už od kruhov, Lotyši na turnaji končia.

10. Švajcz

Bankárom sme na tento rok predpovedali tak dlho očakávanú ponorkovú chorobu. Ani v ich prípade sme sa nemýlili. Motív vzostupov a pádov je veľmi obľúbený. Keďže sa ním živí všežravý bulvár, vídame ho prakticky denne. Po minuloročnom striebre je tohtoročné desiate miesto tvrdým vytriezvením. Švajčiari sa holt budú musieť naučiť prehrávať. Nech im je príkladom napríklad sudca Štefan, ktorý sa to naučil a dnes tak činí s gráciou. Ak hľadáme dôvody, prečo sa stalo, že Švajčiarsko sklamalo na plnej čiare, ponúkam tento jeden: nezachytal bankár brankár. Vyhrávať 1-0 sa dookola nedá.

9. Slovensko

Keby sa hral hokej 50 minút - podobne ako nohejbal - postupovali by sme z prvého miesta. No na keby sa nehrá, hrá sa na ľade. Kľúčové okamihy nášho nepostupu boli tri: Jágerov klinický finiš; presilovka proti Francúzom o dvoch mužov, respektíve následný kolaps v obrannej tretine; a nevyrovnanie/nebodovanie so Švédmi. Miestami sme hrali na oko pekný invenčný hokej, inokedy to bol taktický horor a chyby juniorskej kategórie. Na chalanov sa dalo pozerať, no postup sme si nezaslúžili - vidím tam presne štyri krajiny, ktoré boli o niečo lepšie. I keď pri súčasnej forme Čechov sme mali veľkú šancu vystrnadiť práve ich.   

Dôležité však je, že máme skúsenosti, po ktoré sme prišli v prvom rade. Hlavne ich preboha nezabudnúť na letisku. Budeme ich potrebovať v ďalších rokoch na to, aby sa nám lepšie zbierali ďalšie.   

8. Fínsko

Vtesnali sa. Jokinenovia mali to šťastie, ktoré sme my nemali. Zápasy, na ktoré sa mohli iba pozerať, dopadli presne tak, ako potrebovali. Výkony ich samotných sú pri tom - diplomaticky povedané – rozpačité. Štvrťfinále s Kanadou bude ich konečnou stanicou. Malo by to byť jednoznačné, no práve preto to také nebude. So šampionátom sa rozlúčia nepremeneným nájazdom Jereho Karalahtiho, ktorému sa v dvanástej sérií nepodarí ruský blafák. 

7. Česko

Zverenci Láďu Rúžičku hrajú miestami tak, akoby boli všetci do jedného Jardovi spolužiaci zo základnej. Výber štyridsiatnikov si v poslednom zápase s Francúzskom niekedy ani nestíhal cvakať lístky na kolotoč. Nečudujme sa preto trénerovmu výrazu, ktorý na striedačke vyzerá celý šampionát otrávene ako cherry paradajky z Maroka. Ak im už nebudú padať góly odrazené od zadkov, tyčiek a brankárových korčúľ, tak končia už vo štvrtok.

6. Švédsko

Či je Tommy Salo tréner brankárov, to neviem. Bieloruský komplex sa každopádne po 12-tich rokoch vráti ako Ad Revidendum zo strednej školy. Vyrovnaný zápas s usporiadateľskou krajinou rozhodne tesne pred koncom hracej doby fatálna chyba hlavného rozhodcu, ktorý vrchnák z ionťáku padnutý za švédskeho brankára nesprávne uzná ako gól. Hracej kocke nad stredovým kruhom akurát dôjde palivo a neponúkne žiaden opakovaný záber, zatiaľ čo videorozhodcovi sa nebude dať dovolať pre obsadzovací tón. Arbiter následne domácim uzná technický gól na 4-2, čím potrestá neadekvátne protesty Švédov. Korunkám tak neostane nič iné, len sa zmieriť s krivdou.

5. Rusko

Do zostavy prišla Rusom ďalšia posila. Hviezdny Malkin už stihol nastúpiť v poslednom zápase základnej skupiny. Ovečkin v rovnakom zápase nehral. Náhoda? Nemyslím. Predpovedám, že práve sledujeme začiatok konca a nezvratný rozklad ruskej mašiny. Zborná sa momentálne sústredí na všetko, len nie na hokej. Káder sa skupinkuje, niektorí majú letné chaty na Kryme, inaktorí naháňajú individuálne štatistiky, ďalším vadí to, že ich trénuje lotyšský Nemec. Francúzom bude stačiť aj polovica tej artilérie, ktorú mal svojho času k dispozícií trpasličí vojvodca z Korziky, aby dobili ruskú dŕžavu.

4. USA

Američanov vyleje v semifinále Kanada, ako už posledú dobu tradične. Víťazný gól strelí Terence a vedenie poistí Philip. Američania budú už napoly zbalení, keď im René príde pripomenúť, že sa hrá ešte o tretie miesto. Na zápas sa už nestihnú skoncentrovať, no aspoň väčšina z nich stihne záver skúškového obdobia. Keď doma v skrachovanom meste motorov ukáže Abdelkader fotky z turnaja, tréner Babcock sa ho spýta: „Od kedy hráš vo voľnom čase bandy?“

3. Bielorusko

Čierny kôň šampionátu - ktorý je viac biely a ruský ako čierny a kôň - vyhrá bronz. Bude to ultimátna reklama na hokej, ktorej kontext bude odkazovať asi toľko, že ak chcete úspech, zorganizujte si na rozdiel od Slovenska turnaj. Bieloruským hráčom na oslavách na námestí v Minsku konečne vytrávi sviečková z bizóna. A zastupujúci maskot (potkan Sergej) sa tak opije, že ani kostým a ani jeho protagonistu už nikto nikdy nenájde. Popularita prezidenta Lukačenka narazí po turnaji na absolútny strop.

2. Kanada

Potomkovia francúzskych buržujov, ktorí osídlili Nový svet, vládnu hokeju od jeho zrodu. Ich jediným cieľom na každých MS je rovnaký artikel, za akým sa ľudia išli pozabíjať v čase zlatej horúčky na povodí rieky Klondike. Striebro je pre nich nič. Strieborné medaile si doma tavia, mixujú s hliníkom a zmesou potierajú čepele hokejok. Tento rok im to napriek ambíciám vyjde iba na druhé miesto. Prečo? Lebo kolíska hokeja je možno Kanada, ale to drevo, z ktorej kolísku zhotovili, pochádza z Akvitánie. Tam ho ťaží lesnícka spoločnosť Smurfit Kappa Comptoir du Pin.

1. Francúzsko

Skutoční praotcovia hokeja pochádzajú práve z Francúzska. Stačí sa pozrieť na korčuliarsku zdatnosť, hernú inteligenciu, presilovkové kombinácie, palicovú techniku na minimálnom priestore, vôľové vlastnosti za nepriaznivého stavu a komplexné sebavedomie, ktoré vyžaruje z hráčov tejto veľmoci. Ostrostrelec Roussel, nedostižný Fleury, Bellemare, Desrosiers, či obaja Costovci - Diego aj Rui. Na ich hráčov je radosť sa pozerať. To ratatouille, ktoré urobili s Kanadou, s nami, so Severanmi, no najmä s Čechmi – to bolo od Galského kohúta zatiaľ iba také kikiríkanie. Až v playoff začne táto podceňovaná hydina poriadne ďobať do živého. Deschamps svojich hráčov prichystal prvotriedne - Francúzsko tu získa zlato.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár