Peter Budaj, večná dvojka

22.05.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Budaj (vľavo, v maske), večný náhradník v NHL. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Ryan Remiorz)

Peter Budaj (vľavo, v maske), večný náhradník v NHL. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Ryan Remiorz)

"Soy un perdedor. I'm a loser baby, so why don't you kill me?", pýta sa vo svojej známej pesničke americký hudobník Beck.

Krutý popevok niektorým aktuálne vystihuje situáciu Petra Budaja. Rodák z Banskej Bystrice však loserom nie je už len preto, že chytá od roku 2005 v NHL a kedysi robil jednotku Coloradu. Pred troma rokmi sa však slovenský brankár zmieril s faktom, že bude už len poslúchajúca dvojka a to doslova. 

Vytlačil ho rookie z farmy

Pokým bol Carey Price zdravý, nič sa nedialo. Budaj vedel na čom je. Vedel, že v sezóne odchytá od desať do dvadsať zápasov základnej časti. Potiaľ všetko v poriadku. Prišlo však nečakané zranenie Pricea v prvom stretnutí finále Východnej konferencie s Rangers.

Logika by napovedala, že do bránky pôjde Budaj. Hráčov a hru Canadiens pozná, v základnej časti odchytal 24 zápasov so solídnymi číslami a ešte ho aj tréneri chválili za spoľahlivosť. Tréner Michel Therrien ale zapochyboval už pri prvej otázke zámorských novinárov, ktorí sa ho pýtali, kto bude v druhom stretnutí chytať. Meno svojej voľby nechcel prezradiť. Odštartoval tak vlnu špekulácií, ktoré potvrdilo konečné rozhodnutie. Do bránky sa postavil mladík Dustin Tokarski.

Brankár, ktorý odchytal predtým dokopy v NHL desať zápasov (aj s cestou) a nikdy nerobil ani len dvojku. Budaj má pritom na konte skoro tristo zápasov v profilige! Žiaľ, tréneri mu neveria. Kanadské média ho označili za losera a veľký Montreal potrebuje víťazný typ. Keď sa toto dozvedia v Banskej Bystrici....

Víťazným typom je však práve Dustin Tokarski. Vyhral už juniorský Memorial Cup, chytával za juniorské výbery Kanady a takisto pridal farmársky Calder Cup. Kto mu vtedy v rezerve Tampy Bay v Norfolku robil dvojku? Jaroslav Janus. V NHL sa ale doteraz nikdy nepresadil kvôli výške.

Limituje ho výška

Wikipedia mu síce uvádza 180 cm, ale správny údaj má nhl.com. Chalan má len niečo okolo 175 cm, čo je na NHL obrovský hendikep. V základnej časti nechytal rešpektované množstvo zápasov ani jeden brankár pod 180 cm napriek tomu, aké gigantické chrániče už brankári na seba obliekajú. Chýbajúce centimetre nezakryješ. 

Každopádne späť k Budajovi. Ďalším faktom, ktorý ho vyhnal z bránky, v ktorej ani nestál sú čísla. V play off odchytal v kariére len 7 zápasov a dostal 17 gólov zo 108 striel, čo sú veľmi slabučké štatistiky. Aj v prvom zápase Canadiens v sérii proti Rangers dostal tri góly z ôsmych striel, čo naňho jazdci vypálili. Poľahčujúcou okolnosťou nebolo ani to, že všetky góly boli presilovkové. 

Budaj by mohol porozmýšľať nad Európou

Viaceré kanadské média tiež dodávajú, že je dosť pravdepodobné, že Montreal nakoniec bez Pricea nebude mať veľa šancí na úspech proti sústredeným Rangers. Ak by aj mali mať aspoň malú príležitosť na úspech, určite im ju nedá Peter Budaj. Tokarski v druhom dueli série nesklamal, chytil 27 z 30 striel, ale jeho tím nestačil na skvelého Henrika Lundqvista, ktorý potiahol Rangers k vedeniu 2:0 v sérii 41 zákrokmi. Na poste brankára majú NY Rangers veľkú výhodu. 

Budaj žiaľ skvelý moment vo svojej kariére v NHL asi nepridá. Stále bude len ten druhý. Možno by mu prospelo, keby zo severnej Ameriky odišiel a získal si po tridsiatke rešpekt v KHL, či inej európskej súťaži. V zámorí je už zaškatuľkovaný a z označenia brankárska dvojka sa dostane len veľmi ťažko. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár