Štyri stereotypy potvrdené vo štvrťfinále MS2014

23.05.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Jarda Jágr a český Národný tím si našli cestu do článkov o hokejových stereotypoch. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Jarda Jágr a český Národný tím si našli cestu do článkov o hokejových stereotypoch. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Šport je plný klišé, stereotypov a predsudkov. Presne, ako život sám. Hokej nevynímajúc. Včerajšie udalosti v Minsku to len potvrdili. Zas a znova sa potvrdili najmenej štyri stereotypy, čo sprevádzajú veľké hokejové turnaje. 

Karma existuje

Sedem minút pred koncom štvrťfinále domáceho Bieloruska so Švédskom si pani Karma povedala Dosť! Prezident Lukašenko mohol podplatiť aj posledného ľadára v Minsku, no keď ani to nepomohlo, všetko im pekne spočítala. Za(po)prvé, Hanlonovci neboli v playoff tak celkom oprávnene. Posunul ich tam český sudí Jeřábek. Neuznal Lotyšom gól, aký by uznali všetci 999 ostatní rozhodcovia z tisíca. 

Za(po)druhé, v tom čase zapískal iný rozhodca trestné strieľanie po faule švédskeho obrancu na kapitána Bieloruska Alexeja Kalužného. Keď mu vystrelili prekrížené ruky nad hlavu úplne celá usporiadateľská krajina verila, že sa zopakuje Salt-Lake-City-2002 a domáci Sverige odstránia z boja o medaile. Bolo 2:2, matador s Céčkom na prsníku sa rozbiehal do nájazdu. Keď dá, na obranu územia pred vlastnou bránkou by nastúpili na posledné minúty aj tanky. Preháňam, samozrejme, ale asi nie oveľa.

Kalužný ale so svojim nájazdom naložil relatívne ľahkovážne. Nie, žeby sa nesnažil blafákom muhotam zasunúť medzi nohy, to nie. Aby bol taký manéver úspešný, je potrebné prvým pohybom čepele hokejky naznačujúcim strelu pod vyrážačku (alebo skorý pohyb na bekhend) odstrániť prekážku v podobe brankárovej hokejky zo štandardnej polohy. Následne nôžky v betónikoch šikovne roztiahnuť rýchlym potiahnutím na bekhend, zaseknutým v polovici. Puk sa potom elegantne došmýka uprosted tunela vytvoreného bezmocne kľačiacim gólmanom za čiaru, žargónom nazývanú bránková.

Prvý pohyb čepele Kalužného palice bol ale príliš vlažný. Neodvážny, taký len akože. Anders Nilsson nemal prečo svoju hokejku presúvať a puk medzi nohy nepustil. Karme viac nebolo treba. O 53 sekúnd neskôr svietila červeným svetlom za chrbátom brankára Bieloruska. Mattias Ekholm strieľa, a dáva gól! Game over. 

Kanada a USA majú MS v paži...

... najmä ak sa konajú pár mesiacov po olympíjskych hrách, na ktorých korčuľovali najlepší z najlepších NHL-károv. V takom prípade slúžia MS skôr ako lepší tréningový tábor pre mladých nadšencov International hockey v obidvoch krajinách. Správy o šampionáte sú v severnej Amerike relevantné, asi ako keď hrá slovenský ligový výber do 23 rokov futbalový turnaj v Malajzii v čase záverečného turnaja EURO majstrovstiev. Nie príliš.

Keďže majú dobrých hráčov ako pliev, štvrťfinále dajú vlastne skoro vždy. Třikrát sa podarilo nepostúpiť Američanom (1998, 2003, 2010), z toho - pozor! - dvakrát v olympíjskych rokoch. Tam ale obyčajne končia. Neveríte? Od Nagana 1998 sa v rokoch, kedy sa konali MS po ZOH dostala do semifinále len raz Kanada. V roku 2006. Skončila štvrtá. Deväť z desiatich štvrťfinálových zápasov títo dvaja prehrali. 

Najväčšie kanadsko-americké hviezdy, ktorých vždy pár napíšu na súpisku aby boli lídrami a niečo mladých priučili, si svoje odreprezentujú pod piatimi kruhmi a v takej sezóne stačí. Preto boli aj v Minsku zostavy plné mien, ktoré bežnému fanúšikovi veľa nehovorili. Pritom najmä Kanade nechýbalo na postup veľa. Stačil lepší brankár, v počte jeden kus. 

Česi sú v hokeji ako Nemci vo futbale

Závidím každému, ktorého mdlé výkony Čechov v základnej skupine privedú k úsudku, že je ich Národní tým v srabe. Hokejové turnaje sú podobné tým futbalovým. Môže ich hrať 16, alebo aj 32 tímov, o medaile budú bojovať tí istí. Vo futbale National Elf (Bundesmančaft), v hokeji Česi. 

Z nášho pohľadu je za tým sem-tam štastie, občas tyčka a väčšinou náhoda. Tak...Určitee.  Oni sú jednoducho takí. Už ich desaťročia skúseností (dve) naučili, že nie je dôležité ako, treba sa dostať do playoff. V ňom sa naladiť na jednu vlnu a najmä věřit. Keď je trénerom Ružička a v mužstve Jágr, môže to na obrazovke vyzerať ako chce. Ja som nad kurzom 2,35 na český tím a jeho výhru v riadnom hracom čase včera ani sekundu nezaváhal. 

Prekvapilo by ma, keby získali titul? Ani náhodou. Najťažšia úloha je pred nimi v semifinále. Proti Fínom budú za favoritov. 

Na veľkom turnaji končia legendy

Miroslav Šatan. Jaromír Jágr. Ivan Niňaj. Jeden skončil s hokejom, druhý s majstrovstvami sveta, tretí s hokejom na majstrovstvách sveta.  Ako to už býva, veľký "podnik" si zakaždým vyberie svoje obete. Legendy, ktoré využijú možnosť zbystrenej pozornosti veľkého množstva fanúšikov a ohlásia Adieu. 

Slovenský kapitán Tichý Zabijak aj český veterán so šibalským úsmevom a geniálnou komunikáciou na sociálnych sieťach končia. Bude nám za nimi smutno, lebo nás sprevádzali hokejom posledných 20 rokov. Bola to divoká jazda, ďakujeme. Tak celkom to neplatí pre posledne menovaného. Ivan Niňaj nás sprevádzal hokejom posledných rokov 30. Česť ich majstrovským pamiatkam. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár