K nečakanému zlatu môže Fínov dotiahnuť drogový díler

25.05.2014 / Štefan Cebro
Ideš preč?! Ako keby hovoril Jere Karalahti Chudinovovi pri ich mantinelovom randezvous. (photo: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Ideš preč?! Ako keby hovoril Jere Karalahti Chudinovovi pri ich mantinelovom randezvous. / (photo: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Čo majú spoločné Andre Agassi, Jennifer Capriati, Theoren Fleury a Jere Karalahti okrem toho, že všetci boli, či sú výborní športovci? Každý si prešiel v živote drogovými a alkoholovými etapami.

Karalahti skoro sedel vo väzení, keď ho v roku 2008 obvinili za pašovanie amfetamínov do Fínska. Tvrdý obranca mal už predtým alkoholové akcesy a v rozhovore pre Sports Illustrated sa priznal ku skúšaniu marihuany či heroínu.

Chytili ho pri pašovaní

Hrozilo mu šesť rokov natvrdo, nakoniec vyviazol s dvadsaťmesačnou podmienkou. Už v roku 2002 vyhodili fínskeho tvrďasa z NHL, keď tretíkrát porušil antidopingový program ligy. Mimo ľadu bol členom motorkárskeho gangu, ktorý bol viackrát obvinený z výtržníctva, aj keď  konkrétne Karalahtiho nikdy neobvinili.

Na prelome tisícročia ho považovali za jedného z najlepších európskych bekov. Na svetových šampionátoch 1998 a 1999 ho vyhlásili za najlepšieho obrancu. Hral suverénne, nielenže cez neho skoro nikto neprešiel, ale ešte aj pridával výbornú produktivitu.

Po uznaní viny v roku 2008 sa zdalo, že Karalahtiho kariéra pôjde dole vodou. Dokonca sa hovorilo, že ho angažuje bratislavský Slovan, údajne boli ústne dohodnutí, ale nakoniec z toho vzišlo a rodák z Helsínk sa upísal nemeckému Hamburgu.

Opäť prišli idiotské skraty

Jeden z najväčších enfant terrible svetového športu sa ale začal znovu sústrediť na hokej. V bundeslige patril medzi špičku. Postupne sa vrátil do fínskej ligy a slušné ročníky odohral aj v KHL za Dinamo Minsk. Zdalo sa však, že veľkého rozlúčkového turnaja sa v reprezentačnom drese už nedočká.

Od národného tímu ho dištancovali aj excesy, ktorým sa stále nevyhýbal. Ešte v drese bieloruského tímu skoro pripravil v roku 2012 o hlavu Andreja Gavrilina z Astany. Ešte hrôzostrašnejší zákrok prišiel vlani v septembri, keď už ako hráč Jokeritu Helsinku napadol lakťom Markusa Poukkula z Jyväsky, ktorý dopadol nehybne na ľad, odkiaľ ho odniesli len spoluhráči.

Fanúšikovia si nad ním len mávli rukou. Predsa len mal 38 rokov a bolo málo pravdepodobné, že Suomi ešte niekedy pomôže. Tréner Erkka Westerlund si ale nedal povedať, skúseného obrancu pozorne sledoval a rozhodol sa, že ho zvolí za jedného z lídrov zostavy, ktorú si vybral na svetový šampionát.

Treba však povedať, že Karalahti si svojimi výkonmi nomináciu zaslúžil. V Jokerite hral výborne. V 56 zápasoch mal 35 bodov a mal by mu pomôcť aj pri premiére v KHL. Jeho návrat na MS ale mohlo skončiť nečakane rýchlo. Fíni hrali v základnej skupine zle, do štvrťfinále im pomohli až Švajčiari, ktorí zdolali Lotyšov.

V 39 rokoch zvláda takmer 20 minút na ľade

Fínski hokejisti vvužili druhú šancu dokonale. Zaťali sa, vyradili favoritov Kanadu a Česko a dnes budú bojovať o finále s najväčším favoritom z Ruska.

A Karalahti? Ten mal vo štvrťfinále aj semifinále veľmi významnú rolu. Hral skvele pozične a bol oporou výbornej defenzívy Suomi. S takmer dvadsiatimi minútami patrí k najvyťaženejším obrancom tímu. Síce už nazbieral päť dvojminútových trestov, ale dáva si pozor na surovosť. Naopak hrá veľmi dobre pozične a rozdáva čisté bodyčeky. K tomu pridal gól a dve asistencie.

So svojou rolou sa popasoval obdivuhodne a životný príbeh môže zakončiť titulom majstra sveta. Zo šampionátov má zatiaľ dve striebra a jeden bronz. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár