Suverénne Rusko, zaujímavý francúzsky útok, sklamaná Kanada

26.05.2014 / Denis Bohumil Schvarcz a Štefan Cebro
Sklamala Kanada. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Jacques Boissinot)

Sklamala Kanada. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Jacques Boissinot)

Majstrovstvá sveta v Bielorusku boli také, aké sú vždy tie po olympijských hrách. Hokejový svet až tak nezaujímali a aj preto sa na nich neobjavilo veľké množstvo hviezd. To však neznamená, že boli nezaujímavé. V Minsku sa predstavilo veľa výborných hráčov či tímov, ktoré prekvapili, alebo naopak sklamali.

Naj brankári nesklamali

Pekka Rinne a Sergej Bobrovský patria k elite NHL. Preto sa predpokladalo, že nesklamú ani na majstrovstvách sveta. Obaja to potvrdili výbornými štatistikami. Rinne mal najväčšiu zásluhu na nečakanom postupe Fínov do finále, keď vychytal Kanadu aj Čechov. Bobrovský zas dal Rusom istotu, že keď niekto prepadne, svoj tím vzadu podrží.

Dokonalé Rusko

Ruskí hokejisti zopakovali rok 2012 kedy vyhrali všetkých desať zápasov na šampionáte. Podobná suverenita je obdivuhodná.

Už aj Fínsko je veľmoc

Nemajú toľko hviezd ako Kanada, USA, Rusko či Švédsko. Dokonca keby sme ich porovnali s Čechmi, majú o čosi menej známych tvárí. To však neznamenaná, že nie sú veľmocou. Podľa posledných výsledkov sú a právom. Z posledných dvoch olympiád majú bronzy a to do Soči priviezli prevažne mladý tím. V roku 2011 boli majstrami sveta, teraz pridali striebro. Okrem toho sú majstri sveta do dvadsať rokov.

Francúzsky prvý útok!

Ohliadnuc od skvelých Rusov, od ktorých sa podobná produktivita čakala, mali najlepší prvý útok ... Francúzi. Hlavne vďaka trojici Antoine Roussel, Stephane da Costa, Pierre-Edouard Bellemare bol ich tím najväčším prekvapením turnaja. Dokázali to vo viacerých zápasoch a zaslúžene si zahrali po 19 rokoch na náš úkor štvrťfinále.

Viktor Tichonov

Mladý útočník Petrohradu definitívne ukázal, že je v hre o najlepšieho hokejistu sveta mimo NHL. Do zámoria by mohol určite odísť a podľa všetkého by patril k platným hráčom. Na šampionáte vyhral tabuľku produktivity a Rusi tak vôbec nemuseli myslieť na neúčasť jeho tímového kolegu Iľju Kovaľčuka.

Švédska sila

Dá sa povedať, že vo Švédsku sa momentálne najlepšie pracuje s hokejovými talentami. Na hre troch koruniek bolo cítiť, že hokejisti vedia odmalička, čo majú hrať a ako to majú hrať. Vo výbere bolo osem minuloročných majstrov sveta, ale aj mnoho nových tvári, ktoré výborne zapadli. Výsledkom je, že v prvej päťke boli vo všetkých dôležitých tímových štatistikách turnaja (hra v presilovke, oslabení, percentách brankárov). Zaostávali jedine na vhadzovaniach, ale treba si uvedomiť, že na šampionáte mali centrov, ktorí by sa nedostali v najlepšom zložení ani medzi ich top šesť či sedem. Zaslúžene získali bronz.

Sklamaná Kanada

V najsilnejšom zložení sú najlepší na svete. Ukázali to na dvoch posledných olympijských hrách. Bez najväčších hviezd na širšom klzisku zaostávajú. Jasné, že pre Kanaďanov je dôležitejšia NHL či svetový šampionát juniorov do dvadsať rokov, ale piaty rok bez semifinále na majstrovstvách sveta musí byť pre kolísku hokeja veľkým výkričníkom.

Unavený Jágr

Jaromír Jágr si zaslúži obrovský obdiv za to, že prišiel do Bieloruska. V ofenzíve nesklamal, znovu bol lídrom. S ôsmimi bodmi bol najproduktívnejším Čechom a nebyť jeho, tak by nezdolali ani nás. Na druhej strane bolo cítiť, že po náročnej sezóne a v jeho veku je už pre neho ťažké sa prispôsobiť na široký ľad. Často mu rozhodcovia odpúšťali fauly hokejkou.

Švajčiarske vytriezvenie

Minulý rok vo Švédsku a Fínsku to bol švajčiarsky turnaj. Reprezentácia kanadského trénera Seana Simpsona takmer ovládla turnaj, keď prehrala až vo finále so Švédmi. Všade sa začali množiť reči o tom aký je švajčiarsky hokej skvelý a ako už patri medzi úplnú špičku. Prišiel však olympijský turnaj a MS v Bielorusku a výsledky naznačili, že to nie je také ružové. Od roku 2011 boli Švajčiari na MS na deviatom mieste, jedenástom a teraz dvanástom. V Soči boli na deviatej priečke. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár