Rafa sa tohoto roku v Paríži zapotí. (photo: SITA/AP Photo/Michel Spingler)

Rafa sa tohoto roku v Paríži zapotí. / (photo: SITA/AP Photo/Michel Spingler)

Pariž, mesto laku na nechty a vyprážaných slimákov. Paríž, mesto známe nielen najväčšou replikou Eiffelovky, ktorá je dvakrát taká veľká ako originál v Las Vegas. Pre tenisových fajnšmekrov je to najmä dejisko najprašnejšieho grandslamu sezóny, tradičného Roland Garros. Posledné roky sa tu stretávajú najlepší hráči, aby sa pokúsili zosadiť z trónu kráľa antuky.

Nadal na deviatu?

Rafael Nadal tu v kariére prehral jeden jediný zápas a od roku 2005 vyhral osem turnajov z deviatich. Len Roger Federer dokázal s pomocou Soderlinga narušiť túto nenormálnu hegemóniu, čím sa Španielova séria rozdelila presne na polovicu - na prvé 4 výhry, pauzu v roku 2009 a na druhé 4 výhry. Rafa bude útočiť na piaty titul po sebe a práve tento rok sa čoraz hlasnejšie šepká, že by nemusel byť takým jasným favoritom ako zvyčajne. Ja budem dokonca ešte odvážnejší a vyhlásim, že tento rok nás čaká jeden výnimočný ročník, v ktorom uvidíme úplne nového víťaza.

Pre mnohých hráčov bol - a stále aj je - práve parížsky major ten najviac zakliaty. 14-násobný grandslamový víťaz Sampras tu nikdy nehral finále, Boris Becker detto, Andy Murray detto. John McEnroe svoje jediné finále prehral, Edberg detto, Djokovič detto. Keď tu Federer vyhral prvý krát a jediný krát, tak mal už 28 rokov a v tom čase na konte už 13 grandslamových titulov. Všetci menovaní pri tom patria k legendám, ktoré na ostatných grandslamoch pobrali dokopy 57 titulov. Antuka je proste antuka. Potom je tu tá druhá sorta hráčov, ktorí svoje najväčšie úspechy zažili práve tu, alebo jedine tu. Michael Chang, Sergi Brugera, Thomas Muster, Gustavo Kuerten, Carlito Moya, Abert Costa, Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio, či práve Rafael Nadal. Antuka je proste antuka.

Nadal tu vyhrával hladko, niekedy priam až hladučko. Na ceste za svojim premiérovým titulom stratil len dva sety. V roku 2012 mu zobral jediný, až predposledný set turnaja, Novak Djokovič. V rokoch 2008 a 2010 tu dokonca Rafael neprišiel ani o jeden. Vraví sa o ňom, že na tri víťazné sety - na best of five - je na antuke neporaziteľný (za týchto podmienok stratil jediný zápas v kariére, keď ho v roku, v ktorom sa rozvádzali jeho rodičia porazil už spomínaný Soderling). Do piateho setu ho na antuke dostali zatiaľ iba dvaja hráči. Prvým bol čuduj sa svete Američan Isner, ktorý v roku 2011 vyhral dva tiebreaky, no v ďalšom priebehu už nemal nárok. Tým druhým bol Djokovič, ktorý to dokázal minulý rok, keď ho iba nešťastný dotyk rakety o pásku siete zrejme pripravil v danom zápase o víťazstvo.

Otrasená dominancia

Práve minulý rok bol tým momentom, ktorý zatriasol Nadalovou dominanciou. Všetko to začalo už v prvých kolách. Daniel Brands, pomerne neznámy hráč zobral v prvom kole Nadalovi set a v tom druhom viedol v tiebreaku už 3-0 s dvoma minibrejkmi. Zápas napokon prehral 1-3 na sety. V druhom kole ho o prvý set rovnako tak pripravil Maťo Kližan. Nasledovali hladké výhry, a potom ona veľká semifinálová bitka s Djokovičom, ktorý v rozhodujúcom sete viedol o brejk 4-2. Nadal ukázal veľkú nezlomnosť, ale prvý krát mu muselo pomôcť aj šťastie.

Jeho antuková poraziteľnosť je v tejto sezóne ešte viac skutočná. Zaznamenal na tomto povrchu v roku 2014 už tri prehry, čo sa mu stalo naposledy, keď mal 18 rokov. Na prvých dvoch európskych antukových turnajoch ho porazili krajania Ferrer a Almagro. Dvaja hráči, ktorí na takúto výhru čakali celú kariéru. Prvý menovaný dokonca vyhral bez straty setu.

Nie je to však iba o prehrách, ale aj o tom, ako k nim mal blízko aj v ďalších zápasoch a najmä o samotných výkonoch. Už z kraja roka naňho mal dva mečboly na brazílskej antuke iný krajan, Pablo Andujar, pohybujúci sa v druhej svetovej päťdesiatke. V Madride, kde sa konečne dostal do finále, prehrával s Nishikorim už hrozivo 2-6 2-4, keď konečne zavelil k obratu, ktorý ukončil súper skrečom v treťom sete. Antuka je pri tom Japoncov najslabší povrch.

Následne v Ríme to bolo z jeho strany ešte horšie. S Gillesom Simonom sa trápil viac ako tri hodiny, než ho konečne udolal, a to Francúz tiež nie je žiadny špecialista na antuku. To isté platí aj o Rusovi Youzhnom, ktorý s Nadalom vyhrával už 7-6 2-0. V ďalšom kole ho následne maximálne vytrápil Andy Murray, ktorý zašpinené ponožky od hliny už vôbec nemá rád. V prvom sete Andy sfúkol favorita 6-1, v rozhodujúcom sete viedol 4-2 a bol vo väčšine zápasu lepším hráčom. Všetci traja menovaní súperi pri tom dosť vážne bojovali posledné mesiace s rapídnym poklesom formy.

Rafaelovo trápenie v Ríme vyvrcholilo vo finále, v ktorom ho jasne prehral Novak Djokovič. Stretli sa na najantukovejšej (najpomalšej) antuke a bola z toho porážka absolútna a zaslúžená – Nadal nemal nárok. Ich bilancia je na tomto povrchu z posledných 8 zápasov 4 ku 4.

Na titul pôjde Djokovič

Práve Djokovič, ktorý ho zdolal už v štyroch antukových finále, je tým hráčom, ktorý pôjde titulu tento rok oproti nehladiac na prekážky. Ich posledné vzájomné zápasy mu dávajú patričné sebavedomie, rímska výhra bola veľkým Djokovičovým odkazom, že má možno momentálne o niečo lepšie vyhliadky, než samotný kráľ antuky.

Videli sme už triumf Wawrinku v Austrálií, ktorý je z Paríža už von. Videli sme prvé čisto švajčiarske finále v Monte Carlo. Vidíme zraniteľného Nadala. Ďalšie Fedexove dvojičky, či tehotnú priateľku Novakovu. V tomto roku sa môže stať všetko.

Pokojne môže karty zamiešať aj Maťo Kližan, ktorý senzačne vyradil Keia Nishikoriho v troch setoch. Pripísal si tak po Tsongovi a Isnerovi ďalší veľký grandslamový skalp a momentálne kuje železo za horúca. Kližko má približne rovnakú šancu vymlátiť všetkých až po štvrťfinále ako skončiť v ďalšom kole na rakete Robina Haaseho. Držme palce jemu a aj tomu, aby sme tento rok boli svedkami niečoho špeciálneho.