Réway skoro ako Gáborík

28.05.2014 / Peter Vretenička
Určite najvtipnejšia fotka z Minsku. Jánošík Réway baví odzemkom Talianov. (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Určite najvtipnejšia fotka z Minsku. Jánošík Réway baví odzemkom Talianov. / (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Martin Réway bol jedným z najpozitívnejších slovenských prekvapení uplynulých MS v Minsku. Keď vykorčuľoval na ľad v našom prvom zápase proti Česku, stal sa len deviatym slovenským tínedžerom, ktorý naskočil  do zápasu MS. Ako sa mu darilo v porovnaní s jeho predchodcami? Pozrite si prehľadný rebríček, v ktorom sú všetci zoradení podľa dosiahnutých bodov. 

9. ANDREJ MESZÁROŠ (7 zápasov, 0+1)

Andrej debutoval na MS už ako 18-ročný a bol zároveň najmladším účastníkom vtedajšieho šampionátu. Na MS 2004 v Česku odohral 7 zápasov, v ktorých zaznamenal 1 asistenciu a 2 trestné minúty. Rok predtým sa tešil zo zisku senzačného striebra v drese našej osemnástky. Obe tieto skutočnosti mu pomohli v drafte, kde bol v júni 2004 vybraný už z 23. pozície Ottawou Senators.

8. ĽUBOMÍR VIŠŇOVSKÝ (5z,0+1)

V sezóne 1995/96 sa Ľubovi podaril zaujímavý hetrik. Zúčastnil sa MS juniorov aj seniorov, a dokonca aj svetového pohára. A to všetko ako 19-ročný! Pri našej premiére v A-kategórii, odohral inteligentný bek päť zápasov, v ktorých raz asistoval, 2-krát si posedel na trestnej lavici a v tabuľke pravdy mu svietila jedna mínuska. 

7. JÍŘI BICEK (8z,1+0)

Prvý slovenský víťaz Stanley Cupu (keď nepočítame Stana Mikitu, ktorý hokejovo nevyrastal na Slovensku) si zahral na mužských MS už ako 18-ročný. Na MS 1997 ho vytiahol náš vtedajší tréner Jožko Golonka.  Priestor dostal v ôsmich zápasoch a trafil sa aj do čierneho, avšak len raz. Možno keby bol v tíme Laco Čierny, mal by nato viac šancí. Koniec žartov v tomto odstavci.

6. MARIÁN HOSSA (8z, 2+0)

Svoj debut si Majo Hossa odbil na MS 1997 podobne ako Jíři Bicek. Aktuálne jedna z najväčších slovenských hviezd v NHL drží slovenský rekord, keďže na svoj prvý zápas na tomto fóre nastúpil vo veku 18 rokov, 3 mesiace a 14 dní. Stále je tak najmladším Slovákom v histórii MS. Počas ôsmich zápasov sa prezentoval dvoma presnými zásahmi. 

5. RICHARD PÁNIK (6z, 0+2)

Pánika sme mali možnosť vidieť aj na tohtoročných MS. Avšak okrem jedného zápasu predviedol výkony, ktoré sú hlboko pod jeho potenciálom. Aj preto svieti po šampionáte na jeho bodovom konte veľká nula. Viac bodov v našom tíme zaznamenal aj Ján Laco. Ale vráťme sa do roku 2010, keď si Rišo vo veľkom hokeji odbil svoj debut na MS. V Nemecku predviedol veľmi sympatické výkony, ktoré okorenil ziskom dvoch asistencií. Teraz o niečom takom mohol len snívať. Nuž, asi by mal zmeniť hokejku, lebo na tej jeho súčasnej je nalepená poriadne veľká smola. 

4. MARKO DAŇO (5z, 1+1)

Jeho debut máte isto mnohí ešte v živej pamäti. V minuloročnej príprave bojoval ako drak, čím si vybojoval dôveru trénera Vujtka, ktorý ho za odmenu zobral na MS. Marko Daňo sa bil o každý jeden puk, zaznamenal asistenciu a nakoniec sa v zápase proti USA, dočkal aj gólu. Bol síce do prázdnej brány, ale to sa predsa už v jeho kariérnych štatistikách neuvádza. Tento rok však začal stagnovať, uvidíme akým smerom sa vydá jeho kariéra v ďalšej sezóne. 

3. TOMÁŠ TATAR (6z, 2+0)

Tomáš Tatar s Richardom Pánikom napodobnili Biceka s Hossom, keď sa stali našou druhou tínedžerskou dvojicou v histórii, ktorá si spoločne odbila debut na MS medzi mužmi. Tatar tak odohral svoj prvý zápas na MS v roku 2010, pod trénerom Glenom Hanlonom. Za celý turnaj vsietil 2 góly v 6 zápasoch. Najpamätnejším okamihom bol hlavne jeho gól zo samostatného nájazdu, ktorý strelil Kazachstanu. O to prekvapivejšie bolo, keď pred dvoma týždňami v zápase proti Taliansku spálil tri nájazdy, nakoľko práve táto činnosť bola vždy jednou z jeho najsilnejších stránok. 

2. MARTIN RÉWAY (7z, 0+3)

Náš vyrastajúci hokejový virtuóz sa svojimi výkonmi na tohtoročnom šampionáte v Minsku zaradil na druhé miesto tohto prestížneho rebríčka. Najviac sa mu darilo po boku Mareka Viedenského, ktorému nabil na 2 presné zásahy, na oba priam lahôdkovo. Celkovo v Bielorusku zaznamenal tri gólové asistencie a jeho hru bola radosť sledovať. Pred sebou má ešte dlhú a náročnú cestu, ak ju dokáže zvládnuť, mal by rozšíriť zoznam našich hviezd v NHL. A slovom hviezda mám na mysli, že tam strávi minimálne 12 sezón. 

1. MARIÁN GÁBORÍK (7z,2+1)

Znie to až neuveriteľne, ale na MS 2001 v Nemecku prichádzal 19-ročný Majo Gáborík ako posila z NHL. V roku 2000 sa totiž stal najvyššie draftovaným Slovákom v histórii, keď si ho z tretieho miesta vybrala Minnesota Wild. Gáborík sa na MS nestratil a zaknihoval 2 góly a jednu asistenciu, čo je doterajší slovenský tínedžersky rekord MS.

Na záver už len jedna zaujímavosť. Všimli ste si, že všetci hráči z toho zoznamu (ak pravdaže nepočítam Réwaya a Daňa, ktorý sú ešte v juniorskom veku), to dotiahli až do NHL? Nezabúdajte však, že tento rebríček je zostavený podľa kanadských bodov, čo nie je práve najobjektívnejšie, keďže štatistiky sú ako bikiny. Naznačia veľa, no neprezradia všetko! 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár