Ak chcete ísť na NHL, kupujte lístok na Kanea

31.05.2014 / Štefan Cebro
Kane (vľavo) oslavuje gól v nočnom zápase proti LA Kings. (photo: SITA/AP Photo/Chris Carlson)

Kane (vľavo) oslavuje gól v nočnom zápase proti LA Kings. / (photo: SITA/AP Photo/Chris Carlson)

„Keby som si mal kúpiť v NHL na niekoho lístok, tak moja voľba padne určite na Patricka Kanea z Chicaga,“ zložil poklonu americkému krídelníkovi Jaromír Jágr.

Právom, Patrick Kane patrí medzi hráčov, ktorých meno predáva najviac dresov v NHL. Okrem toho ho radia medzi hviezdy, na ktoré chodí najviac divákov. Za roky sa vypracoval do kategórie, v ktorej sa usídlili Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Pavel Daciuk či Alex Ovečkin. Už ako dvadsaťjedenročný rozhodol finále NHL gólom v predĺžení proti Philadelphii. Spolu s Jonathanom Toewsom začali cestu Chicaga nahor. Toews drží tím pokope ako kapitán, Kane zas udržiava najväčšiu pozornosť súperových obrancov.

V Soči sa mu vôbec nedarilo

Pritom v druhej polovici sezóny nevyzeral najlepšie. V základnej časti ho pribrzdilo zranenie, v prvej polovici ročníka ešte bojoval o čelo produktivity a chvíľku naháňal aj nedostihnuteľného Crosbyho. Na pohode mu nepridali ani olympijské hry, na ktorých sa len hľadal a nebol takým lídrom ofenzívy USA, ako sa čakalo. Namiesto toho, aby sa zaradil medzi naj hviezdy turnaja v Soči, nedal v šiestich stretnutiach gól a pripísal si len štyri asistencie.

V Blackhawks však vedia, čo majú v talentovanom krídelníkovi. Jeho veľkosť v dvadsiatich piatich rokoch tkvie hlavne v tom, že čím dôležitejší zápas hrá, tým lepšie sa vie na neho pripraviť. Tréner Joel Quenneville spravil dobré rozhodnutie, keď ho rozdelil s Toewsom a silu tak rozložil do dvoch útokov.

Kane v predchádzajúcich sériách kritizovali, že boduje málo a nerobí pre tím taký prínos. Po posledných dvoch stretnutiach však už kritici mlčia. Skvelý krídelník má najväčšiu zásluhu na tom, že Chicago nie je už na dovolenke. V piatom stretnutí proti Los Angeles prihral na všetky štyri góly svojho tímu a v šiestom strelil dva góly a na jeden prihral. Fantastickými výkonmi sa vrátil do hry o najproduktívnejšieho hráča play off. V šestnástich zápasoch mal jedenásť bodov, teraz má v osemnástich osemnásť.

Otočil šiesty zápas

Obdivuhodná je najmä trpezlivosť s ktorou stále mladý útočník hrá. Aj v piatkovom dueli na ľade Kings čakal na správnu príležitosť. Vôbec sa nepobláznil z toho, že domáci otočili za dve minúty z 1:2 na 3:2. Najprv prihral na vyrovnávajúci gól Duncanovi Keithovi a po tom sám rozhodol o tom, že siedmy zápas sa vráti do United Centre.

„Je dobrý ako hocikto, kto korčuľuje na svetových klziskách. Čím dôležitejší a sledovanejší zápas ho čaká, tým viac je vyhecovaný. Láka ho to, nevideli sme niečo podobné prvýkrát,“ pochválil Kane pre Daily Herald tréner Joel Quenneville.

Prvým hráčom od roku 1992

Od roku 1992 je prvým hráčom, ktorý dokázal získať tri a viac bodov vo dvoch stretnutiach v ktorých hrozilo jeho tímu vypadnutie. „Je neuveriteľné ho sledovať v týchto zápasoch, ktoré vás môžu poslať domov. Nikto nevie nájsť kľúč k obrane súpera a z jeho strany to vyzerá tak ľahko,“ dodal kapitán Toews.

Dôkazov o Kaneovej skvelej hre je mnoho, ale najlepší je z finále NHL. Minulý rok začal proti Bostonu jednou asistenciou v prvých troch stretnutiach a sériu dokončil troma gólmi a dvoma asistenciami. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár