Prečo Tomáš Berdych nie je top hráčom

05.06.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Tomáš Berdych počas Roland Garros v Paríži. (photo: SITA/AP Photo/David Vincent)

Tomáš Berdych počas Roland Garros v Paríži. / (photo: SITA/AP Photo/David Vincent)

Tomáš Berdych chce konečne vyhrať svoj premiérový grandslam. Napríklad blížiaci sa Wimbledon. Roland Garros však znova ukázal, že sa mu len ťažko podarí bez jedného zo základných atribútov – rešpektu k súperovi a pokory.

Český tenista herne nie je slabší, ako Stan Wawrinka, ktorý úžasným backhendom vyhral v januári Australian Open. Jeho vyhlásenia po prehrách s Wawrinkom po semifinále na Australian Open (povedal, že keby chcel povedať čo si myslí, tak by bolo všetko zlé), alebo najnovšie (po výhre vo štvrtom kole na Roland Garros sucho skonštatoval, že pre neho sa vlastne turnaj len začína) zrejme hnevajú tenisovú Karmu.

Veľkým hráčom pokora nechýba

Roland Garros sa teda začal tak, že prišiel vo štvrťfinále Ernests Gulbis a vyprevadil Čecha z kurtu v troch jasných setoch, tak, že ten si ledva prepotil to svoje H&M kvietkované tričko. Namiesto toho, aby ako porazený pochválil súpera povedal, že Lotyš to mal ľahké, lebo sám hral veľmi zle. Vety, ktoré by veľký hráč nikdy nevyriekol. Jedna vec je pokarhať sa za hru, druhá zas nikdy a za žiadnych okolností nepochváliť protivníka.

Najväčším problémom prostějovského tenistu nie je chýbajúci úderový repertoár. Skôr úsudkový. Nemá v sebe pokoru ani uznanie.

Pritom od roku 2010 je považovaný za jedného z malého okruhu vyvolených vyzývateľov Nadala, Federera či Djokoviča. Berdych bol na vrchole, hral v semifinále Roland Garros a dokonca vo finále vo Wimbledone. Odvtedy ale prišli tri prehry v prvých kolách grandslamov a pred tohtoročným Australian Open len jedno semifinále z trinástich pokusov.

Zlepšenie ukázala táto sezóna, keď uhral spomínané semi v Melbourne a v Paríži bol teraz v najlepšej osmičke. Znova ale jasne vypadol a naznačil, že keď sa dostane do úzkych a súper mu diktuje tempo, nevie nájsť odpoveď. Nielen fyzicky, ale najmä psychicky. Prirýchlo "odchádza" v hlave, navyše po zápase vyzerá ako urazený chlapec a nie ako veľký šampión. Najlepšie o tom napovedajú štatistiky proti najlepším borcom tenisového rebríčka.

S Nadalom má hrozitánsku bilanciu 3:18, k tomu prehral posledných sedemnásť zápasov po sebe. Au. S Djokovičom nemá o nič lepšiu, prehráva 2:15. Ani Federerom sa nemôže veľmi chváliť, Švajčiar vyhral 12 z osemnástich zápasov. Hoci treba podotknúť, že so starším velikánom vyhral päť z posledných desiatich duelov. Pozitívne to má iba s Murraym, nad ním vedie 6:4 na zápasy. S Wawrinkom prehráva 5:9, s Ferrerom 5:7 a 2:4 prehráva aj s momentálne zraneným Del Potrom.

Wimbledonská história triumf neveští

Možno nás všetkých prekvapí a v All England Clube o mesiac vyhrá. Posledné tri roky tomu ale veľmi nenapovedajú – štvrté kolo, prvé kolo a štvrťfinále nepredpovedajú triumf.

Možno odpovedať aj na nevyslovenú otázku, prečo toľko hejtu a čo by sme my dali za takéhoto tenistu?! Nuž, dali by sme mnoho, ale napriek tomu nie je odvážne tvrdiť, že v dvadsiatichôsmich rokoch Tomáš Berdych mohol byť ešte ďalej, ako v prvej desiatke. Herný potenciál ho oprávňuje na dlhodobý pobyt v najlepšej svetovej päťke. Chýbajú mu k nemu však aspekty, o ktorých bola reč vyššie. Vek občas prináša životnú múdrosť, bez nej sa najlepší tenisový Čech súčasnosti asi ďalej nepohne. 

A možno aj keby zmúdrel, nebude mať čas to na kurte dokázať. Pomaly mu pribúdajú roky. V septembri bude mať 29 a na úplnom vrchole čoraz menej času. Aj keď jeho výhodou je, že nikdy nebol výraznejšie zranený. Druhým rizikovým faktorom je, že k známym a osvedčeným menám sa doťahujú mladšie. Či už aktuálny priebojník Ernests Gulbis, Milos Raonic, Grigor Dimitrov a napríklad aj taký Juan Martin del Potro má stále len 25 rokov. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár