Djokovič tuší, že teraz alebo nikdy

07.06.2014 / Štefan Cebro
Novak Djokovic vie. Teraz, alebo nikdy. (photo: SITA/AP Photo/Michel Spingler)

Novak Djokovic vie. Teraz, alebo nikdy. / (photo: SITA/AP Photo/Michel Spingler)

Bóóóže, to bola ale nuda! Určite som si to nepovedal sám. Od grandslamového semifinále očakávate lepší výkon ako ten, čo predviedol Andy Murray proti Rafaelovi Nadalovi. Bol od Rafu tak ďaleko, ako Roger Federer vo finále Roland Garros v roku 2008. Uhral len šesť úbohých gemov, Federer dokonca vtedy len štyri.

Greg Rusedski pred zápasom hovoril, že jeho krajan môže reálne vyhrať. Tí, čo si pamätajú ako hral Rusedski na antuke v Paríži (raz štvrté kolo, inak sedemkrát letenka po prvom kole) hneď pochopili, že tára. Brit bol až príliš unavený, statický, nešmýkal sa, nepodával, nebehal a hlavne absolútne nereturnoval. Po dvoch päťseťákoch nemal energiu ani vôľu. Na druhej strane pre Murrayho je semifinále na antuke viac ako dobrým výsledkom, keďže jeho hra na tomto povrchu je dosť podobná tej, ktorú na ňom predvádzal Pete Sampras. Aj on sa dostal najďalej do semifinále.

Od druhého setu s Ferrerom je Nadal fantastický

Poďme však k Nadalovi. Ten vyzerá od druhého štvrťfinálového setu s Ferrerom znovu fantasticky, v šiestich setoch prehral len 11 gemov. Je absolútne dominantný. Dobre sa pohybuje, skvele podáva (využitie prvého podania mal proti Murraymu 95 percentné!) a zlepšil aj bekhend. Forhend nemusíme u neho na antuke spomínať.

K tomu pridal sedem brejkov zo siedmich pokusov. Deviate finále si úplne zaslúžil a bude opäť zaujímavé sledovať, čo v ňom dokáže. Murrayho pustil pri vlastnom podaní len k desiatim loptičkám. O veľkosti a sile jeho výhry svedčí aj fakt, že tréner Tony Nadal označil piatkovú výhru za jednu z najlepších v jeho kariére v Paríži a to už je čo povedať. Nadalova bilancia je neuveriteľná, 65:1. Zdolal ho len Robin Soderling v osemfinále v roku 2009.

Nole sa naučil chytať Nadalove forhendy

Napriek tomu bude finále pre Novaka Djokoviča teraz alebo nikdy. Srbský tenista predviedol ďalší výborný výkon, aj keď v treťom sete semifinále Ernests Gulbis naznačil, čo sa dá na Djokoviča hrať. Napokon si však belehradský rodák postup uhájil. Jeho hra na antuke nemá výraznejších chýb. Už v Ríme ukázal, že sa naučil chytať vysoké liftované Nadalove forhendy. Nevracia ich ani príliš blízko, ani príliš vysoko. To mu dáva šancu na to, aby sa konečne dočkal grandslamu aj v Paríži.

Štatisticky je na tom Nole lepšie ako Rafa. Zápasovú bilanciu v sezóne má 30-3, jeho súper 40-6. Oba vzájomné zápasy v sezóne Djokovič vyhral, vrátane cennej výhry v Ríme. Celkovo vyhral posledné štyri duely. To všetko tu už však bolo, nikdy to ale nestačilo na titul z Roland Garros. Balkánec bol enormne blízko vlani v semifinále, ale kľúčový piaty set prehral 7:9. Pritom ho mohol vyhrať, ale pri jednom z rozhodujúcich úderov zavadil o sieť a stratil bod.

Kto vyhrá, bude jednotka

Otázne bude ako sa vysporiada s finále psychicky (v semifinále už zasa raz lámal raketu). Pred dvoma rokmi uhral vo finále len set. Celkovo ho ľavoruký toreador zdolal na Roland Garros už päťkrát.

Dôležitým faktorom je aj to ako to zvládne Djokovič fyzicky. Po zápase s Gulbisom nevyzeral najlepšie, zatiaľ čo Španiel pôsobil až príliš sviežo. Okrem toho v Paríži sa už dávno vyčasilo a nie je sychravo, ale sucho a teplo, presne tak ako to má Malorčan najradšej.

Netreba zabúdať, že nedeľňajšie finále bude aj súbojom o post svetovej jednotky. Ak Rafael Nadal trofej neobháji, na vrchol sa vráti Djokovič. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár