Réwayova voľba

15.06.2014 / Peter Vretenička
Na Rewayove rozhodnutie sme čakali.  (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Na Rewayove rozhodnutie sme čakali. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Pred pár dňami sme sa dočkali odpovede na dôležitú otázku budúcnosti slovenského hokeja. Martin Réway sa totiž rozhodol, kde strávi budúcu sezónu. Réwayova voľba padla na staré známe prostredie v pražskej Sparte, odkiaľ sa pred dvoma rokmi vybral do zámoria. Je jeho rozhodnutie krokom späť?

DO AHL NEMOHOL

Martin Réway bol v roku 2013 draftovaný do NHL ako hráč tímu Gatineau Olympiques. Keďže tento tím pôsobí v lige QMJHL, ktorá je jednou z troch vetiev juniorskej CHL (Canadian Hockey League), skomplikovalo mu to situáciu. Podľa zámorských pravidiel hráči draftovaní z kanadských junioriek musia do 20 rokov hrať len v nej (alebo NHL) a až potom môžu ísť na farmu medzi dospelých. Hrať AHL v mladšom veku ako 20 rokov, môže len hráč draftovaný z Európy (napr. Tatar, Daňo).

SLOVAN HO NEZVÁBIL

Keďže šanca, že Martin by sa už v nasledujúcej sezóne presadil do NHL je maličká a pôsobenie tretí rok v kanadskej juniorke by mu už nemalo čo dať, rozhodol sa pre návrat do Európy. Je to totiž šanca na zbieranie skúseností medzi mužmi. Okrem Sparty pripadal do úvahy aj bratislavský Slovan, ktorý si ho vybral v KHL drafte. Avšak po Daňových skúsenostiach je jasné, že tento tím nie je tým pravým miestom pre rozvíjajúce talenty. Našťastie ho nezvábila ani Nitra, kde mohol hrať v útoku so Stumpelom a Pálffym. Dokonca ani HK Orange 20, kde sa mohol zohrávať s pomarančmi pred MS juniorov.

TOTO JE SPARTA

Česká liga sa javí ako skvelá voľba. Martin bude hrať v prvých dvoch formáciách v tíme so šancou na titul. Navyše najnovšie hokejové štúdie dokazujú, že jediná cesta ako sa zdokonaliť v herných činnostiach je tréning (opakovanie) a tento proces je najviac efektívny, ak je regulovaný v prostredí vhodného pomeru tréning – zápas. Výhodou, ktorú majú európske ligy je menej zápasov, menej cestovania (okrem Ruska) a viac času na tréning.  Mladý hráč by potreboval odohrať 150 až 180 zápasov, aby získal jednu hodinu kvalitného tréningu vedenia puku!

Niečo na tom pravdy naozaj bude. Keď si porovnáme české talenty Radeka Faksu a Tomáša Hertla, ktorý boli draftovaný v roku 2012 z približne rovnakého miesta, uvidíme, že Hertla pripravilo zotrvanie v Čechách na NHL oveľa lepšie ako Faksu kvasenie v kanadskej juniorke.

ODPOVEĎ DÁ ČAS

Réwayova voľba pôsobenia v Sparte sa javí ako tá najlepšia možnosť, ktorú v tomto momente kariéry mohol urobiť. Navyše bude aj na očiach nášho reprezentačného trénera a k dispozícii na prípravné zápasy. Najväčším mínusom sa javí skutočnosť, že ho vedenie Montrealu nebude mať pod dohľadom a môže sa stať, že zíde z očí, zíde z mysle. Ale ak Martin úspešne zvládne sezónu, môže byť pre neho táto ročná zástavka v Európe obrovským krokom dopredu. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár