Taktické manévre: Španielsko 1, Holandsko 5

15.06.2014 / T.M. Pabil
Robin van Persie a jeden z  gólov turnaja. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Robin van Persie a jeden z gólov turnaja. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Pred turnajom vyhlásil holandský tréner Luis Van Gaal že Strootman, Robben a van Persie majú neotrasiteľné postavenie. Potom sa ale Strootman, kľúčový, univerzálny ale hlavne tvorivý stredopoliar zranil a z nominácie na MS nútene vypadol. Žiadna adekvátna náhrada na obzore a mračná sa začali nad Holandskom sťahovať. Lenže van Gaal vytiahol z klobúka netypické rozostavenie 5-3-2 (s loptou skôr 3-5-2). A v druhom polčase total brutal futbal rozložil Španielov. Robben van Persil vs Espana 4-0, celkove skóre debaklu 5-1.

Fáza 1: Boj o stred poľa

Oba tímy sú zvyknuté držať loptu na svojej strane a tak sa na začiatku zápasu hralo hore-dole. Ani jeden tím si loptu dlhšie nedokázal udržať. Snaha o nadvládu v strede ihriska bola z oboch strán a všetci hráči až na krajných obrancov oboch týmov sa tlačili do stredu. Navyše obe obrany bránili vysoko. Po niekoľkých minútach Španieli získali nadvládu. Hlavne vďaka lepšiemu forčekingu. Zápasu začali dominovať, čo vyvrcholilo spornou ale premenenou penaltou. Naladení ale asi na vlne minulých ME a MS si povedali ,,1-0, vyhrali sme” a stiahli sa. Postupne ale neortodoxná van Gaalova taktika začala obracať zápas vo prospech Nizozemcov.

Fáza 2: Stred pola ovládnutý Španielmi

Del Bosqueho mužstvo nastúpilo už s el klasickou španielskou taktikou plnou stredopoliarov v rozostavení 4-3-3. Modernizácie sa dostalo v podobne umiestenia čistokrvného a silového útočníka Diega Costu na hrote. V tejto situácii sa už nedá trénera obviniť, že hrá 4-6-0. Aj vďaka Costovi bol herný prejav Španielov oveľa živší ako zombie futbal s ktorým vyhrali posledné ME 2012. Pätica stredopoliarov mala v prvom polčase mierne navrch. Celkom očakávane prečíslili počtom, ale aj kvalitou, holandský stred poľa. Busquesta, Xabi Alonsa a Xaviho dopĺňali zo strán zbiehajúci Da Silva s Iniestom. De Jong, Guzman a Snejder reagovali faulami. Vysoké napádanie a Costove zbiehanie za obranu zas robili problémy holandskej rozohrávke. Byť tak Pedro na ihrisku skôr (má podobný pohyb ako Costa), mohlo to dopadnúť pre Španielov priaznivejšie.

Fáza 3: Oranjes obchádzajú stred pola

Druhý polčas to už bola iná káva, vlastne holandské kakao. Gólom do šatne napumpovaní Oranjes nabrali potrebne sebavedomie a utvrdili sa, že hra na dlhé, priame a rýchle prihrávky je to správne kakaové. Teda okrem Robbena, ten už viac sebavedomia nabrať nemohol, aj tak mu z toľkého sebavedomia dávno vypadali všetky vlasy. Dobre mierené dlhé lopty prekonávali pomerne ľahko španielsky stred ihriska, ktorý bol z toho čím ďalej, tým viac bezradný. Rozostavanie 5-3-2 začalo prinášať svoje výhody. Obrana s piatimi hráčmi a teda až troma stopérmi tvorila solídny obranný blok a ešte pred nimi to mali čistiť dvaja vysoko napádajúci defenzívni záložníci. Tí už nenechali španielsky stred dominovať a po zisku lopty eliminovali vysoké napádanie dlhými loptami. O šírku sa síce starali len krajní obrancovia, ktorí sa pri zisku lopty zmenili skôr na krájaných záložníkov ala Conteho Juventus. Jasne, v stred poľa neovládli, len to znemožnili Španielom a ďalší aktuálne moderný prvok - prečísľovanie súperových krajných obrancov - sa tiež nekonal. Ale ako sa to víťazom už stáva, prednosti taktiky predčili jej slabiny a donútili súpera k priveľa chýbam.

Fáza 4: súboje dvaja na dvoch Španielskej stopérskej dvojici nesadli

Najvýraznejším prvkom holandskej taktiky bola hra na dvoch útočníkov. Robin van Persie je komplexný útočník so zabijáckym inštinktom, ktorý dokonale demonštroval pri prvom góle. Chýba mu však rýchlosť a tak isto nečakaná kľučka doľava, tú však dodáva Arjen Robben. Presun Robbena z krídla na hrot útoku bol mierne riskantný, ale zjavne úspešný krok. Od útočníka nikto nečaká priveľa prihrávok, môže sa venovať svojim obľúbeným činnostiam, teda činnosti. On má predsa len tú jednu. Občas síce prihrá a zabočí aj doprava, ale to si len chystá pôdu na ďalší atak a mätie tak obrancov. Španielskej stopérskej dvojici už len fakt, že sú dvaja na dvoch útočníkov pôsobil dosť stresu a ten sa podpísal pod chyby. Keď sa k tomu pridá kvalita van Persieho a Robbena, znamená to štyri góly. Kreativitu mal útoku dodať podhrotový rozohrávač Sneijder, ktorého ale väčšina dlhých lôpt preskočila, až sa zdal byť pre holandský útok doplnkovým hráčom. Aspoň zabával Busquetsa. Samotná pohoda van Gaala ale aj celého tímu dopomohla k úspechu. Pohodu podčiarkuje detail, že za stavu 2-1 tréner vystriedal defenzívneho záložníka Guzmana ofenzívnejšie ladeným Wijnaldunom. Je to iný pán, Manchester sa musí radovať.

Záver

Oba tímy držali obrannú líniu vysoko. Španieli ale hrali pomerne pomaly, oproti veľmi rýchlym holandským útokom. Bol to zápas dvoch polčasov. V prvom mali mierne navrch Španieli. Ale hlúpo sa uspokojili so stavom 1:0. Oranjes s gólom do šatne zacítili krv a v druhom polčase dehonestovali obhajcov titulu a hlavne nešťastníka Casillasa ďalšími štyrmi gólmi. Nepotrebovali k tomu ani územnú prevahu, stačilo zjednodušiť hru vzadu. Vyhrali to perfektnými dlhými pasmi a dvomi lietajúcimi Holanďanmi na hrote. Well done Van Gaal.