V béčku je čas na plán B

18.06.2014 / Vlado Kurek
Mauricio Isla a Alexis Sanchez oslavovali proti Austrálii. Budú aj proti Španielsku? (photo: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Mauricio Isla a Alexis Sanchez oslavovali proti Austrálii. Budú aj proti Španielsku? / (photo: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Prvé zápasy v tejto grupe narobili v mojich predpokladoch toľko dier, koľko Holanďania v španielskej obrane. Paradoxne aj pre samotných Oranjes, podobne ako pre Španielov a Chile je na mieste prehodnotiť svoju situáciu, možnosti a spôsob hry. Jednoducho je čas na plán B. Poďme sa pozrieť, v akom stave sú mužstvá pred druhým hracím kolom.

Španielsko: „Pravdepodobne urobíme nejaké zmeny, ale nebude ich veľa.“ Vincente Del Bosque

 

Del Bosque čelí otázkam o zmene zostavy už od pozápasovej tlačovky. Najskôr svojich hráčov (prirodzene) bránil, neskôr sa však nevyhol priznaniu, že so zmenami ráta. Jeho vyjadrenie, že má na lavičke ďalších 12 hráčov, ktorý majú kvalitu na základnú zostavu je diplomatické premostenie k citátu, zo včerajšej tlačovky. Zostáva nám špekulovať o ktoré pozície ide, a či rotácia zasiahne aj najcitlivejší brankársky post. Je pravda, že Casillas zahral jeden zo svojich najslabších zápasov, ale zároveň je to kapitán mužstva, ktorý môže veľkým dielom upevniť alebo rozvrátiť náladu v kabíne.

Najpravdepodobnejší je nástup Pedra a Fabregasa od prvej minúty zápasu, ešte pravdepodobnejšie je, že Španieli nebudú nijak výrazne meniť svoj štýl hry. Vyjadrili sa tak opakovane hráči, aj tréner. Pravdou je, že van Persie a spol. ich prekonali vďaka systému dvoch útočníkov a prekopávaniu španielskej zálohy, čo nedokáže zopakovať veľa mužstiev. Pravdou však je aj to, že ak Španieli nevyhrajú tento zápas, idú domov a ich tiki-taka sa definitívne stane symbolom ich ustrnutia vo vývoji futbalu.

Kto sú Španieli? Dominantná futbalová generácia, alebo hráči ktorí nevedia zmeniť herný systém keď treba? Odpoveď dostaneme možno už dnes večer.

Chile: „Chceme hrať na lopte tak veľa času ako sa len dá.“ Jorge Sampoli

 

Chile má na prvý pohľad všetko čo chcelo. Tri body po prvom zápase a jedného z konkurentov s nulou na konte. Rozhodujúci zápas skupiny však nezohrajú v treťom hracom dni proti zverencom Van Gaala, ale už dnes proti Španielom. Zopakujú si tak zápas z Afriky, kde sa tiež stretli v zápase „o všetko“. Vtedy nakoniec prehrali, dnes majú na to, aby získali aspoň bod.

Napriek tomu, že je ohrozená účasť Artura Vidala, ktorý odstúpil po zranení v 60. minúte prvého zápasu, je zrejmé, že Chile sa bude snažiť o maximálnu kontrolu lopty. Zverenci trénera Sampoliho sa snažia hrať štýl veľmi podobný tomu španielskemu. Veľké množstvo nahrávok, držanie lopty a nečakaná, rýchla kolmica dopredu.

Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté, hovorieva staré príslovie a ja som veľmi zvedavý ako sa dnes naplní. Dve mužstvá hrajúce proti sebe tým istým štýlom, ale za úplne iných okolností. Hráčom okolo Alexisa Sancheza bude úplne vyhovovať držať loptu čo najdlhšie na kopačkách. Jednak tým pádom nemôžu dostať gól a zároveň budú časom meniť „furia roja“ na „nervioso roja“. 

Či sa im podarí udržať loptu vysoko nad 50% času, a či odolajú vynikajúcemu španielskemu napádaniu hráčov v strede poľa a pred šestnástkou, to sa uvidí.

Holandsko: „Zostaňme na zemi, ešte sme nepostúpili zo skupiny.“ Louis van Gaal

Noviny plné titulkov o odvete za finále z Afriky sa isto dobre čítajú v tieni veterných mlynov, ale Van Gaal vie, že sú ďaleko od pravdy. Ak by ste si vy mali vybrať medzi výhrou 1:0 vo finále a prehrou 5:1 v skupine, čo by ste si vybrali? No vidíte.

Výhra to bola krásna a krásne zamotala skupinu. Ja osobne som veľmi rád, že Holanďania odmenili piatimi kúskami nafilmovanú jedenástku Costu. Ak niečo naozaj neznášam, tak keď šikovný útočník vo výbornej šanci radšej padne na zem, ako by skúsil vystreliť. Týmto pozdravujem padavku Neymara.

Späť k Holanďanom. Výborné víťazstvo ich vynieslo do výbornej pozície, ktorú by mali dnes potvrdiť. Pravda, následovníkom van Bastena úplne nesvedčí bohorovná pozícia, ich ega vtedy dokážu narásť do takej veľkosti, že sa k nim lopta ani nedokáže priblížiť. Predpokladajme však, že si to tréner ustráži. Bude veľmi zaujímavé sledovať, akým štýlom sa pokúsia ukoristiť ďalšie tri body.

V prvom zápase museli prekonať silnú medzihru, teraz ich čaká prehustená obrana. Je otázka či vpredu nechajú Robbena Van Persie a vďaka výborným krajným obrancom budú flexibilne prechádzať z 5-3-2 na 3-5-2, alebo nastúpia vo svojom klasickom ofenzívnom 4-3-3 rozostavení. Tento krát nie je dôvod obetovať stred poľa a k lopte sa výraznejšie dostane Snijder. Osobne som však veľmi zvedavý najmä na Daleya Blinda. Syn slávneho otca podal výkon, ktorí si museli všimnúť aj slepí.

Austrália: „Ak niečo neuhráme, turnaj pre nás končí“ Ange Postecoglou

Cizinec promine, ale tu nie je veľa čo povedať. Austrálčania sľubujú ofenzívnejší zápas, ale celý svet očakáva tvrdú obranu a snahu o rýchle zakončenie protiútoku. Myslím, že aj Austrálčania samotní budú radšej usilovať o vrabca v hrsti (bod) ako o holuba na streche (imaginárny postup).

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár