Tiki-taka explodovala, Španielsky výbuch ale nebol ojedinelý

19.06.2014 / Štefan Cebro
Iniestu a spol. stiahli späť na zem Chiľania a pred nimi Holandsko. (photo: SITA/AP Photo/Natacha Pisarenko)

Iniestu a spol. stiahli späť na zem Chiľania a pred nimi Holandsko. / (photo: SITA/AP Photo/Natacha Pisarenko)

Potupa majstrov sveta tu bola vždy, Španieli nie sú žiadnym nováčikom. Na posledných víťazov mundialu sa chce vždy každý vytiahnuť. Aj preto nikto neobhájil titul od roku 1962, kedy sa to podarilo Brazílii. História si síce nepamätá debakel 1:5 pre úradujúcich majstrov sveta, ale vyhorení obhajcov je viac.

Vyhoreli aj Brazílčania

Brazília v rokoch 1958 a 1962 vyhrala dva tituly svetových šampiónov a predpokladalo sa, že môže byť úspešná na ďalšie dlhé roky. Na MS v Anglicku začali Brazílčania výhrou nad Bulharskom, ale prehry s Maďarskom a Portugalskom, kde favoriti len bezradne pobehovali za Euesébiom, ich stáli postup.

V sedemdesiatych rokoch hrali fantastický a najkrajší futbal Holanďania. Dvakrát prehrali vo finále (1974, 1978). Tím, ktorý bavil totálnym futbalom na čele s Johanom Cruyffom, sa po dvoch MS ale vytratil a na majstrovstvá sveta 1978 ani nepostúpil.

Francúzi nestrelili ani gól

Ešte horšie dopadlo Francúzsko. To na domácom trávniku v roku 1998 ovládlo turnaj skvelými výsledkami, ktoré podčiarklo suverénnou finálovou výhrou 3:0 nad Brazíliou. O štyri roky však do Japonska a Južnej Kórei cestoval rozhádaný tím, ktorý ani zďaleka nenadviazal na titul majstra Európy z roku 2000. V konkurencii Uruguaju, Senegalu a Dánska nestrelili Francúzi ani gól a skončili potupne na poslednom mieste skupiny.

Vydarenú obhajobu nezažili ani Taliani pred štyrmi rokmi v Južnej Afrike, kde ich prekvapili naši futbalisti. Talianska zostava na čele s najlepším hráčom MS 2006 Fabiom Cannavarom skončila v skupine tretia, keď len dvakrát remizovala a raz - v najlepšom futbalovom zápase slovneskej histórie - slávne prehrala.

Del Bosque nezachránil šampionát ani zmenami

Španieli mali šancu na hrozitánsky úvod s Holandskom zabudnúť, ale hrali až priveľmi ťažkopádne, unavene a chýbal im aspoň kúsok kreativity. Zostava plná majstrov sveta či dvojnásobných majstrov Európy mala na to, aby sa vzchopila a výbuch 1:5 otočila, ale proti Čile si dokázala za celý zápas vytvoriť dve, tri šance a zaslúžene prehrala 0:2.

Tréner Vicente del Bosque spravil v obrane len jednu zmenu, keď vymenil podpriemeren hrajúceho Geralda Piquého Javim Martinezom. Sedieť na lavičke mal nechať aj Jordiho Albu, ktorému tiež šampionát vôbec nevychádza. Riešením bol Juanfran z Atletica Madrid.

V zálohe posadil tvorcu hry Xaviho, namiesto ktorého hral Pedro, skôr však mohol dostať šancu od začiatku mladý Koke, o ktorom sa hovorí, že by mohol Xaviho nahradiť aj v Barcelone. Absolútne nebolo vidieť Davida Silvu, ktorú len márne pobehoval do útoku. Jeho hra nemala myšlienku, o tú sa ako tak snažil Iniesta, ale na jedného z najlepších futbalistov sveta to bolo veľmi málo.

Tiki-taka je už prežitok

Miesto Pedra mal tiež asi prísť už skôr Cazorla, ktorý odohral veľmi dobrú sezónu v Arsenale a vie tvrdo vystreliť z diaľky, čo Španieli zakliati v tiki-taka vôbec nevyužívali. Veľkým sklamaním sú aj výkony Diega Costu, ktorý ukázal rodnej Brazílii, že jej vlastne vôbec nechýba. Nepochopiteľným ťahom bolo znovunasadenie Torresa, ktorý hrá celý rok bez formy a prekvapujúce bolo už len to, že sa do nominácie na šampionát dostal. Radšej mohli Španieli striedať Davida Villu, ktorý mal ku koncu sezóny dobrú formu.

Každopádne, skončila sa jedna veľká éra. Nielen národný tím, ale aj FC Barcelona bude musieť hľadať účinnejšiu hru ako nekonečné držanie lopty v podaní tiki-taka. Ukazuje sa, že tento štýl už je prežitok. Nahradzujú ho smrteľné protiútoky výborne fyzicky pripravených krídelných hráčov, s ktorými začal Bayern Mníchov, pokračoval Real Madrid a teraz s ním nadchli proti Španielom Holanďania.  

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár