MS2014 Power ranking: Hamba, samba a Suarezova profilovka

21.06.2014 / Martin Petro
Chytaj ma, kto môžeš.  (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Chytaj ma, kto môžeš. / (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Druhý diel brazílskeho Powerrankingu bude mať trochu inú podobu. Koniec koncov, vraveli sme to už na začiatku, aby ste si na pôvodnú formu príliš nezvykali. Na niektoré mužstvá sa v tomto vydaní pozrieme trochu detailnejšie, pretože si to vyslovene pýtajú buď ich výkony, alebo ich marketingová príťažlivosť. Niektoré spomenieme iba telegraficky, pretože život je príliš krátky na tancovanie samby so škaredými ženami. Niektorých sme nechali odohrať dva zápasy, aby nám ukázali, na čo majú. Ostatných iba jeden, pretože taký je život. Kategórie, ktoré to celé sprehľadnia budú opäť prísne sugestívne.

Kto si urobil hambu s veľkým HM

Brazília

Nominácia domácich je ako náš prvý podnadpis - je to jedna veľká chyba. Čo tam robí Ondřej Vetchý alias Fred, to mi nevysvetlí nikto. Jeho forma je v súčasnosti rovnaká ako forma spomínaného herca z Okresného Přeboru. Kto seriál pozná, vie o čom hovorím. Kto nie, youtube it is. Ale inak gratulujem, Scolari poskladal najslabší šampionátový výber Brazílie v histórií. Ale čo čakať od trénera, ktorý sa nechal poraziť od Grékov dvakrát na rovnakom turnaji.

Mužstvo nemá plán C, plán B ani plán A. Mužstvo nemá poriadneho záložníka, ktorý by vymýšľal futbal a ani poriadneho útočníka, ktorý by futbal korenil. Ich jediná reálna sila je stred obrany. Okrem toho pôsobia netímovo, uplakane a nesympaticky. Samoúčelné Neymarove kľučky, ktoré brzdia každú akciu, sú veľmi chabým pokusom urobiť zo seba naozajstného brazílskeho génia. Jeho hviezda je iba jedna veľká vyfabulovaná ilúzia, ktorá má akurát pritiahnuť sponzorov a zakryť generačné prázdno, ktorým kanárik momentálne trpí. Tí skutoční brazílski velikáni už majú po kariérach, alebo tridsiatku na krku a do výberu sa nezmestili. Toto tu, to sú iba nejaké primadony, ktoré sa na najlepších futbalistov planéty len naivne hrajú. Smola, že to vyšlo akurát takto doma.

Minimálne ja by som sa oveľa radšej pozeral na Ronaldinha s Kaká, aj keby im to nešlo úplne tak ako kedysi. Táto Brazília turnaj nikdy nevyhrá. Ona sa vlastne nedostane ani tak ďaleko, aby o tom mohla uvažovať.  

Španielsko

Veľký favorit na turnaji definitívne skončil ešte skôr ako sa odohral prvý hrací týždeň. Toto ale nie je až také prekvapenie. Treba si pripomenúť, že od kedy píšeme roky 2000 a viac, tak sa ešte žiadnemu úradujúcemu majstrovi sveta z Európy nepodarilo vyhrať na MS ani jeden jediný zápas, nieto ešte postúpiť zo skupiny. Znie to nemožne? No schválne. Francúzsko 2002, Taliansko 2010, Španielsko 2014. Osem zápasov, nula výhier, päť prehier. Španieli to možno zlomia s Austráliou v posednom zápase o nič a stanú sa tak v novom tisícročí prvým európskym šampiónom, ktorý neskončí v skupine posledný bez jedinej výhry.

Či to je únavou z dlhej sezóny, alebo tým, že už nejaký ten rok do svojej jedenástky akosi nestavajú útočníkov, to neviem. No nedávny výprask Barcelony v LM, ešte nedávnejší výprask Bayernu v LM a úplne čerstvé výprasky na MS podľa mňa nie sú tak celkom náhoda. Tiky-taka umrelo. Žiť bude naďalej, ale už len tam, kde je jeho skutočné miesto. V hádzanej.

Kamerun

Tento africký zástupca zrejme dostal, čo mu patrí. Pár dní pred MS riešiť prémie za postup a bojkotovať kvôli tomu pôvodný odlet? To sa jednoducho v žiadnom vesmíre nemohlo vyplatiť. Podľa toho súčasný Kamerun vyzerá. Je to len Mbia, ktorý sa snaží, no nemá komu prihrať a tak mu neostáva nič iné, len sa snažiť. Zvyšok, to je len zmätená partia pobehujúcich černochov, ktorí nemajú potuchy ako urobiť akciu, pri ktorej by sa dalo pomýšľať na gól. Eto´o v prvom zápase akoby ani nebol a v tom druhom už ani nebol. Červená karta Songa bola skôr takým nevyhnutným rozuzlením, než šokujúcim skratom. Na záver toho celého dal ešte Assou-Ekotto takú nedokončenú zidanovku svojmu vlastnému spoluhráčovi.

Kamerun ešte čaká posledný zápas s Brazíliou. Vari konečne šanca na nejaké body?

Grécko

Je to vlastne hanba? Čakal od nich vôbec niekto, že strelia gól?

Rozhodcovia

Nedať do tejto skupiny túto skupinu, mal by som pocit nedokončenej práce. Japonec v prvom zápase ani len netušil, čo tou penaltou vlastne vyviedol. Spustil kaskádu, ktorá sa teraz ťahá celým šampionátom. Hráči uverili, že práve toto bude tohtoročný trend a teraz padajú na zem ako súmrak pri každom dotyku s výrazom postrelenej srny. Extraspomalené zábery všetko ešte viac umocňujú. Dokonca to už robia aj Angličania, dokonca aj Rooney, niekedy je to až nepozerateľné, aké to je smutné. Žltú kartu som za simuláciu nevidel ani jednu a veru že udeliť sa ich dalo tak zo tucet. Hlavne že je sprej a hlavne, že nám technológia bránkovej čiary potvrdzuje prekročenie bránkovej čiary pri góloch zamotaných v sieti.

Web

Oficiálna stránka na fifa.com je tak preexponovaná, tak precpaná zbytočnými informáciami a gigovými fotkami z hráčskeho tunela, že dostať sa tam k nejakým štatistikám je priam nemožné bez toho, aby sa z toho prehliadač nezbláznil.

Na koho by sme nemali byť až takí prísni

Anglicko

Albion mal zaujímavé mužstvo. O to väčšia škoda, že si nechali prekĺznuť cez prsty všetky body v dvoch vyrovnaných zápasoch, v ktorých väčšinu času hrali futbal práve oni. Je to nastupujúca generácia, ktorá napriek Lešického poznámkam, pri ktorých hrajú aj jeho kravaty všetkými farbami, hrala pomerne svieži futbal. Rooney je na týchto MS pálenka šancí, no málokto si uvedomí, koľko priestoru ten chlapec dokáže obhospodáriť a koľko postov zastúpiť. Viacerí mu vyčítajú zlú formu, no aj keď mu veľa vecí nevyšlo, podľa mňa je práve toto skutočný tímový buldog. Sterling so Sturridgom sú šikovní individualisti, stačí, keď pochopia, kedy prihrať. Johnson a Baines vynikajúce obranné krídla. Keby Hodgson urobil prievan aj v takej zálohe, mohlo to byť veselšie. Len to by sa nesmel bát posadiť kiksujúceho a slabého Gerrarda. Ostatné zaprášené hviezdy v jeho veku poslušne sedia na lavičke, vid. Forlan, Klose a nehanbia sa za to, aj keď toho v reprezentácií dokázali viac. Alternatívu tréner má, Jack Wilshere bude budúce srdco stredu poľa, už dávno mal zbierať skúsenosti.

Portugalsko

Áno, Pepé je psychopat, ale zvyknú ho vylučovať aj za horšie. Tentoraz protihráča aspoň nerozkopal na zemi. A ani faul to predtým tuším nebol. Červienka bola teda možno trochu prísna, no možno je to tak správne. Každopádne, Portugalcov to absolútne zlomilo. Ronaldove pózy pri priamych kopoch za stavu 0-4 potom vyzerali oveľa viac smiešne, než inokedy. Keď sa južanom nedarí, tak sólujú. Proti Nemcom na tom zahučali, aj keď výsledok je možno trochu krutý. Stále však majú všetko vo vlastných rukách. A v Ronaldovom kolene.

Alžírsko

Lebo je to asi najlepšie organizované mužstvo z afrického kontinentu. Ich šance na postup vôbec nie sú márne. Majú za sebou dobrý výkon s Belgickom, no čo je podstatnejšie, pred sebou vzájomné zápasy s mužstvami, ktorých vzájomný zápas skončil bez víťaza.

Koho si viac všímať

Francúzsko

Dve ľahké výhry v ľahkej skupine, ktorú ľahko vyhrajú. Osem gólov a jedna nepremenená jedenácka. Vidíme tu úplne nové Francúzsko, ktoré dlho dlho stavalo na rovnakej kostre. Teraz je tu Benzema, Giroud, Pogba, kvalitná obrana, viac ako solídni hráči do počtu a tréner Deschamps. Nikto s nimi príliš pred MS nepočítal, a to je možno rola, ktorá sa im presne hodí. Spomeňme na rok 2010. Chýba akurát ten Zidan Zidane.

Taliansko

Takmer totožný príbeh. Takisto výrazne omladené mužstvo bez Gattusov, Inzaghov, Zambrottov a Tottiho. Cez 100 štartov tam má iba Pirlo s Buffonom, dvaja starší páni zo starej dámi. Nikto od nich nečaká nič výnimočné, mančaft sa viacmenej formuje na nových základoch, ale je celkom dobre namixovaný. Tvárme sa, že sme na zápas s Kostarikou zabudli, jednoducho sa im neráčilo pomôcť ostrovnému rivalovi.

Nedávni majstri sveta a dvojnásobné finálové dvojičky z rokov 2000+ budú útočiť zozadu. Jeden, alebo druhý si zahrá o finále. Keby som musel, po Kostarike by som peniaze vsadil skôr na toho Kohúta. Ale ktovie. Nikdy nepodceňujme schopnosť mužstva sa v priebehu šampionátu prudko zlepšiť (zhoršiť).

Holandsko

Musíme uznať. Van Gaal pripravil mužstvo na prvý zápas výborne. Robben, Sneider aj Persie majú chuť po futbale. Druhí dvaja menovaní si chcú čo-to vynahradiť z klubu. Strelecky najaktívnejšie mužstvo šampionátu opäť zabáva ofenzívnym uragánom aj za rozhodnutého stavu, podobne ako tomu bolo na EURO 2008. Zastaví ich až niekto, kto bude mať dobre zoradené šíky pred šestnástkou. To môže byť v ľubovoľnej fáze od osemfinále až po finále.

Čile a Kolumbiu

Juhoameričania sú zatiaľ sklamaním. Čím väčší, tým väčším. Česť domáceho kontinentu zachraňujú tí, od ktorých sa to nie až tak čakalo. Čile a Kolumbia majú za sebou 4 víťazné zápasy, z ktorých bol iba jeden vyslovene povinný. Obaja postupujú a pri oboch reálne hrozí juhoamerická konfrontácia. Ak sa Čile nedostane v poslednom zápase na prvé miesto, tak pôjde na Brazíliu, ktorú úplne reálne môže vyradiť. Ak to neurobia oni, tak to urobí Holandsko. Kolumbii to zatiaľ vychádza na Uruguaj, čo by bol súboj pikantne zaujímavý.

Koho pochváliť

USA

Za nezlomnosť. Expresný gól bránili prakticky celý zápas, čo sa im v závere vypomstilo. Bez najväčších hviezd zranených v priebehu zápasu, Clinta East... Dempseyho a Makepeac... Jožiho Altidora, sa im podarilo prinavrátiť vedenie. V zápase s Portugalskom im pôjde o holý postup a pri tom nákupe od Nemcov, ktorý Rolandovci dostali, by im mohla stačiť aj remíza.

Belgicko

Za to, že sa naplnili ich najhoršie obavy, čo sa týka vstupu do šampionátu. Presne tie, ktoré posledného polroka počúvali na každom rohu. A teda za to, že sa s týmto scenárom dokázali popasovať v čase, keď už mnohí točili hlavami a vraveli manželkám, že „ja som to vedel“. Tie dva krásne góly boli proste pekné.

Mexiko

Za zo, že ich neodradili ani dva absurdne neuznané góly proti Kamerunu. Za to, že napokon dobili svätyňu v tom čase ešte odhodlane brániaceho Kamerunu. A potom aj za to, že v plnej nahote ukázali, aká je tento rok Brazília impotentná. Mohli to ukázať už Chorváti, ale brankár Pleksisklosa sa nevie hádzať do strán. Mexiko má Ochou, ktorého už vlastne predal do sveta.

Chorvátov

Za to, čo museli v najsledovanejšom futbalovom zápase prvého týždňa prekusnúť a za to, že to prekusli. Ich kombinačná hra bola veľkým kontrastom k hre domácich. Je škoda, že z tejto skupiny ešte celkom reálne nemusia postúpiť.

Austrália

Za sympatický výkon proti Holandsku, ktorým mohli pomiešať skupinu smrti tak, že miešaný šalát by bol oproti nej iba zmes listov.

Kostarika

Za Joela Campbella, ktorý zedol fotbal. A za to, ako dali dole dvoch z troch exmajstrov sveta a pokojne môžu aj toho tretieho, ktorý už bude mysľou na jahodách vo Wimbledone.

Hráči, ktorý urobili rozdiel

Suarez

Nech je jeho vysmiata profilovka akokoľvek bez šance v konteste krásy, je to rozdielový hráč. Bol v dvoch akciách za zápas, z ktorých boli dve šance, z ktorej dal inak celkom bezzubý Uruguaj dva góly. A to treba povedať, že bezzubý Uruguaj so Suarezom v zostave je tak trochu oxymoron. 

Van Persie

Dvakrát vrátil Holandsko do hry vyrovnávajúcim klincom. Prvý krajší ako druhý.

Olič

Nechýbalo až tak veľa a mohol bytostne spôsobiť postup Chorvátska po dvoch zápasoch. Proti Brazílii síce urobil asi tri kardinálne chyby pri fintičkách na vlastnej polovici, no potom mu očividne tréner tak vyčistil žalúdok, že odvtedy bráni ľavú čiaru ako Maldini pred tridsiatkou.

Zvyšok

Do tejto partie ešte treba zaradiť Balotelliho a Joela Campbella, ktorí rozhodli kľúčové a inak vyrovnané zápasy. Potom už spomínaný golman Ochoa, záložník Fellaini, tykadlo Gervinho, či klinický finišer Seferovič. Zle nehral samozrejme ani Muller s Benzemom, no výhry ich mužstva boli viacmenej zásluhou celého mužstva. Podobne ako úspechy Čilanov, či Kolumbie, kde ťažko vypichnúť jedno meno.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár