Najlepší strelec histórie MS? Klose enough

21.06.2014 / Števo Kolibár
Miro Klose. (photo: SITA/AP Photo/Michael Probst)

Miro Klose. / (photo: SITA/AP Photo/Michael Probst)

Kto je najlepší, kto môže byť najlepší, kto bol najlepší na jednom šampionáte a kto z najlepších má najväčšiu efektivitu? Prehľad top kanonierov histórie MS vysiela propagačnú strelu, nieže jej uhnete.

NAJEFEKTÍVNEJŠÍ NAJLEPŠÍ STRELEC

Zďaleka najefektívnejším strelcom histórie MS je Kamil a jeho nadýchaný kopúnek do talianskej siete, rok výroby 2010. Žiaľ, čaro toho gólu sa z futbalovej mapy stratilo presne tak rýchlo ako Kamil sám. Schválne, uhádli by ste názov jeho súčasného zamestnávateľa, podotýkam, bez použitia Googlu? Nápoveda: Je tam teplo, je tam ropa, no Vlado Wei$$ tam nie je.

Ozajstným víťazom ankety sa však s tesným náskokom troch stotín gólu na zápas (2,20) stáva Sándor Kocsis. Útočník zo slávnej generácie Aranycsapat, teda Zlatého tímu Maďarov, ktorý začiatkom 50. rokov pripravil nejednu krušnú chvíľu pre gigantov z Anglicka, Brazílie, SRN či Uruguaja. V tieni slávnejšieho Puskása dokázal na tváre súperov z MS 1954 vryť 11 budapeštianskych rezov, a to pozor, v iba piatich odohraných zápasoch. Technicky ich však nastrieľal iba v štyroch stretnutiach, jediným duelom, kde nenapol súperovu sieť bolo záverečné finále.

Sándor sa stal nielen najlepším strelcom turnaja, ale aj najlepším zakončovateľom dovtedajšej histórie MS a prvým, čo strelil dva hattricky na jednom mundiale. K dokonalosti mu však chýbal titul majstra sveta, ktorý dychberúci Maďari stratili v legendárnom finále, tiež známom aj ako Bernský zázrak. Maďarsko v ňom už po ôsmich minútach zápasu vyhrávalo nad SRN 2:0, no po záverečnom hvizde svietil na ukazovateli skóre výsledok 3:2 pre súpera. Len pre zaujímavosť – bolo to to isté Nemecko, s ktorým Aranycsapat vytrel trávnik ešte v skupine, po výsledku 8:3. Ešte raz, 8:3!

NAJLEPŠÍ NA JEDNOM ŠAMPIONÁTE

Just Fontaine – marocký rodák, čo na seniorskej úrovni reprezentoval Francúzsko. Pred MS 1958 sa hovorilo (alebo aj nie), že Kocsisa už nikto nikdy neprekoná. Vtedy len 21-ročný Gusto si však povedal, že rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Oproti Kocsisovi síce odohral o zápas viac (6), no s bilanciou 13 gólov vyryl hlbokú brázdu do nielen maďarskej futbalovej duše. Na rozdiel od Kocsisa si však francúzsky ostrostrelec nechal to najlepšie nakoniec. A hoci to bolo „iba“ v zápase o tretie miesto, Fontaine v ňom proti SRN zaznamenal štyri góly. Len pripomínam, že toto nie je bežné ani v hokeji.

Zaujímavosťou je, že tak Fontaine ako aj Kocsis si nikdy nesiahli na Zlatú Niké, pričom obaja sa zúčastnili len jednych MS v kariére. Dôvodom neúčasti však ani v jednom prípade nebola klesajúca výkonnosť. Tak napríklad Kocsis sa už na MS nikdy nedostal pre maďarské povstanie z roku 1956, zatiaľ čo Fontaine musel ukončiť kariéru už v 28 rokoch, no až dovtedy mu to bez problémov padalo (v domovskom Remeši dal 122 gólov v 131 zápasoch). Inak, tento Fontainov rekord je asi jeden z tých, čo zostane navždy neprekonaný. Určite nie pri súčasnom poňatí futbalu.

NAJLEPŠÍ VÔBEC

O Fenomeno, Ronaldo. Súčasníci vravia, že nebyť prestupu do Interu, problémov s kolenami a chuti do jedla, bol by možno aj dvakrát lepší než v skutočnosti bol. Lenže šancu prekonávať rekordy treba dať aj budúcim generáciam, na čo napríklad taký Sergej Bubka nikdy nepomyslel. Ronaldo vyhral Zlatú loptu dvakrát, z toho druhý raz predovšetkým za najlepší šampionát aký kedy odohral – v Južnej Kórei a Japonsku. Stal sa tam nielen najlepším strelcom turnaja, ale prakticky sám rozhodol o piatom titule pre kanárikov. Okrem toho ukázal, že aj na MS sa dá dať gól špicákom, čím sa tento po stáročia záznavaný kop dostal konečne na úroveň nártu a placírky, za čo mu ďakujú všetci dreváci.

Musíme však dodať, že Ronaldo potreboval na 15 gólov až 19 zápasov, resp. trojo MS. Mnohí velikáni sa takejto porcie nikdy nedočkali a oplatí sa aspoň predstaviť si, čo by s toľkými zápasmi urobili. O Kocsisovi s Fontainom sme už hovorili, no omnoho efektívnejší ako Ronaldo boli napríklad aj Eusébio, Guillermo Stábile, Leonidas, Ademir alebo aj Oldřich Nejedlý po MS 1934 a 1938.

BUDE NAJLEPŠÍ KLOSE?

Nemecký National Elf je už tradičnou multi-kulti znôžkou a jedným z jeho hlavných protagonistov poslednej dekády je nepochybne Miroslav Klose. Na rozdiel od Ronalda, na ktorého mu chýba jediný gól v boji o top strelca histórie MS, nikdy nebol najlepším útočníkom planéty. Nikdy nezískal Zlatú loptu a ani nikdy nepribral 30 kíl behom jedného leta. Najmä v reprezentácii však bol mimoriadne potentným útočníkom, čo korunoval rekordným 69. gólom v predšampionátovom prípravnom stretnutí proti Arménsku.

Teda, minimálne v jednej štatistike mu už Gerd Müller pozerá len na zátylok, pričom možno už dnes večer dôjde k podobnej zmene aj v tej druhej. Už v zápase proti Portugalsku mohol Jogi Bear Kloseho vystriedať, jeden gól dorovnávajúci Ronalda by mu snáď Thomas Müller prepožičal. Karma je však sviňa a takýmto spôsobom sa zahrávať s oslabeným súperom sa nevypláca. Dnes však superfavoriti z Nemecka hrajú proti Ghane a za očakávane priaznivého vývoja by sme tentokrát mohli byť svedkami Kloseho nasadenia. Ten je totiž aj podľa vlastných slov na MS presne z dvoch dôvodov – získať titul majstra sveta a prekonať Ronalda.

Nemci však smútiť nemusia. Ak sa aj poľskému sympaťákovi a mimoriadne férovému hráčovi nepodarí Ronalda predstihnúť, to, čo on a Gerd Müller nedokážu, istotne napraví ďalší Müller – Thomas. Ten má už dnes na konte 8 gólov v 7 zápasoch MS a vo veku 24 rokov kvantum príležitostí stať sa šampiónom medzi strelcami.

Števo Kolibár

Števo Kolibár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár