Nemecko, hotový tím šampiónov

21.06.2014 / Andrej Fuksa
Generálka nemekcého tímu na dnešné večerné predstavenie. Úlohu labute alternujú Thomas Muller a Julian Draxler. (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Generálka nemekcého tímu na dnešné večerné predstavenie. Úlohu labute alternujú Thomas Muller a Julian Draxler. / (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Majstrovstvá plynú rýchlo ako piatkový večer a skupina G má pred sebou druhú sériu zápasov. Nemecko by malo potvrdiť úlohu favorita proti Ghane a rozbehnutí Američania sa budú snažiť umlčať nezrealizované chúťky Cristiana Ronalda. My však teraz portugalskú superhviezdu necháme na pokoji, aby sa jej toľko neštikútalo a zameriame sa na nemecké orly. Vsadili ste na nich? Pomaly si môžete začať gratulovať.

Manšaft ako má byť

Neklamme si a rovno si musíme priznať, že Nemecko si výkonom v prvom zápase jasne zažiadalo o titul majstrov sveta. Jednak výsledkom, ale aj spôsobom, akým na trávniku vystupuje. Už to nie je Nemecko z minulého tisícročia, o ktorom sa Gary Lineker vyjadril, že futbal hrá 22 hráčov a vždy vyhrajú Nemci. Strojový účelový škaredý futbal nahradila konštruktívna hra, na ktorú sa, ľudovo povedané, dá pozerať. Jedno však zostalo. Nemci sa na gól nikdy príliš nenadrú a sú mužmi okamihu.

Dôležitý je taktiež fakt, že každý jeden hráč je rovnocenný oproti zvyšku tímu. Nemajú kľúčového borca, na ktorom je postavená celá existencia. Pozdravujeme týmto Luisa Suáreza a Cristiana Ronalda. Zálohe patrí budúcnosť. Özil, Schürrle, Götze, Kroos a ešte z obývačky Reus. No ďakujem pekne.

Chybička s názvom Lahm

Nemecko je kompaktný celok. Do zadných radov má skvelých hráčov, akurát Löw si pri jednom poste vyslovene koleduje o priekak. Reč je o Phillipovi Lahmovi. Už minule som napísal, že Jogi nemôže spraviť chybu ako Guardiola a to postaviť ho na post defenzívneho záložníka. Krok trénera Bayernu sa „ujal“, ale len vďaka genialite samého hráča. Phillip Lahm je totiž prototyp vodcu, zodpovedného srdciara, ktorý pre tím odvedie maximum. Aj tak si myslím a opravte ma, ak sa mýlim, že Lahm bol najlepší ľavý obranca na svete. Rýchly, poctivo hral dozadu, oplýval pokojom, nechýbal mu prehľad. A to je pri súčasnom štýle pobláznených krajných obrancov (tentoraz posielam pozdravy Marcelovi a Danimu Alvesovi) mimoriadne cenné. Navyše hora ako Höwedes na kraji tiež nie je práve šťastné riešenie.

Nemcov ťahá Tichý zabijak

Nie Miro Šatan, ale Thomas Müller. Som hrdý na to, že som vymyslel toto prirovnanie lebo na koho sa to hodí viac ako na talentovaného Nemca? Je pevná súčasť tímu, zdravá kostra a to ani nepotrebuje osobných strážcov a apartmán pre seba. Na ihrisku si rozumie s každým, či sa volá Robben alebo Özil. Nikdy nie je konštruktérom, ale kde by bolo Nemecko, ak by ho nemalo? Nenarážam na hetrik z prvého duelu, ale skôr na fakt, že presne takýto typ hráčov sa docení, až keď ich tím stratí. Nevravím, že je nepostrádateľný, ale s ním je to o veľa percent lepšie. Napríklad o tie, ktoré vyhrávajú finále.

Vezmime si jeho góly proti Portugalcom, asociácia k Šatanovi, level master. A áno, viem, že miešam hrušku s jablkami, ale ide o princíp. Penalta, čaptavý odkopávajúci Bruno Alves a dorážka. Na všetky tri góly mu od momentu prihrávky stačilo spraviť päť krokov (tri pri penaltovom rozbehu). A vraj Nemecko nemá na útočníka. Mimochodom, podobný prípad bol aj Mario Gomez. Loptu mal za zápas 15 sekúnd a strelil dva góly. Toto si Müller dovoliť nemôže keďže nehrá hrot, ale taktika Nemcov už nie je len strieľať góly, ale zabávať divákov a strieľať góly.  

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár