V skupine F zatiaľ bez uvoľnenia sa a radosti

21.06.2014 / Mišo Hudák
Peter Odemwingie, Jalal Hosseini, ani Amirhossein Sadeghi nie sú mená, ktoré si ešte o mesiac budete pamätať, zostane po nich aspoň táto fotografia zo zabudnuteľného duelu Nigérie s Iránom. (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Peter Odemwingie, Jalal Hosseini, ani Amirhossein Sadeghi nie sú mená, ktoré si ešte o mesiac budete pamätať, zostane po nich aspoň táto fotografia zo zabudnuteľného duelu Nigérie s Iránom. / (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Zápolenie (slovo zápas nepoužijem zámerne) Nigérie s Iránom neprinieslo na šampionát len dosiaľ najnepozerateľnejší a najslabší fodbal, ale aj niekoľko otázok a argumentov.

Hybridný model necháva najlepších doma

Doma zostalo sedieť viacero tímov, ktoré kvalitatívne do výberu premiantov patria, bohužiaľ nie sú geograficky kompatibilné s predstavou FIFA o globálnom športe. Niekdajších 24 alebo aj 16 tímov na záverečnom podujatí by lepšie reflektovali športovú kvalitu, 64 alebo 128 reprezentácií by spĺňalo demokratické a celosvetové ašpirácie. Súčasný hybridný model nedovoľuje predviesť sa aktuálne najlepším fodbalistom.

Tri góly v úvodnom dvojzápase je suverénne najnižší počet spomedzi všetkých skupín. Čiastočne za to môže príliš včasný vlastný gól Bosny a Hercegoviny, oveľa väčšou mierou sa však na biede podieľajú svojím odkopávaním hráči Nigérie a Iránu.

Vyladí Argentína formu?

Nigérii podobná taktika pretĺcť sa ku remíze proti Bosne a Hercegovine nemôže stačiť, Irán by si v poslednom kole od juhoslovanov mal športovo odniesť náklad, a Argentína k afričanom nebude zhovievavá. Bosniaci s Hercegovinčanmi pôsobia rýchlejšie, dynamickejšie a pohyblivejšie a pri otvorenej hre by v jedinom kruciálnom zápase skupiny F mali poukladať do nigérijskej bránky niekoľko lôpt.

Argentína má pred sebou dva zápasy na vyladenie formy, ktorá v kontexte väčšiny ostatných ibero a latino družstiev nie tragická, ale v porovnaní s inými favoritmi na titul nie je oslnivá. Bez výrazného uvoľnenia sa a bez pridania radosti, môže Argentína dohrať turnaj ešte pred semifinále. Zatiaľ jej praje žreb a v úvodnom poskupinovom zápase sa pravdepodobne vyhne Francúzsku.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár