Taktické manévre: Čo povedali skupiny A a B?

22.06.2014 / T.M. Pabil
Dva zápasy, osem gólov. Holanďania zatiaľ valcujú. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Dva zápasy, osem gólov. Holanďania zatiaľ valcujú. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Väčšina tímov odohrala svoje prvé dva na zápasy, je čas na taktické zaujímavosti a prekvapenia, ktorých je dosť. Začíname výberom zo skupín A a B.

Skupina A: Len štyri Brazílske body

Pre mnohých najväčší favorit MS ale po dvoch zápasoch len s 4 bodmi. O postup sa boja len teoreticky, najmä vďaka tomu, že posledný zápas hrajú s outsiderom skupiny Kamerunom. Tí zatiaľ nedali ani jeden gól čo môže byť pre brazílskeho brankára Juliana Césara z Toronta výzva. Prakticky sa im už ale môže stať, že postúpia len z druhého miesta a bude im hroziť podobný debakel od Oranjes ako na posledných MS v Afrike. Úplne vo vlastných rukách to už nemajú, zaleží na výsledku zápasu o postupové miesto medzi Mexikom a Chorvátskom.

Scolari posúva Neymara do stredu

Po druhom zápase Brazílie už je jasné, že posunutie Neymara do stredu podhrotovej ofenzívnej trojice nebol len taktický trik proti Chorvátsku. Pri súpiske Neymar, Oscar, Hulk asi každý čakal, že aj tak budú hrať. O to viac, že Neymar doteraz za Brazíliu hrával hlavne na ľavej strane a za Barcelonu na pravej. V strede si zahral len príležitostne. Brazília tým zjavne ofenzívne trpí. Niežeby Neymar zo stredu nič nezahral. Odsunutie Oscara zo stredu na stranu ale vytvára určitý deficit oproti možnosti s Oscarom v strede. Buď nemá najlepšiu formu, alebo len nemá na také fajnové slúchadlá od Dr. Dre ako Neymar a potom trpí jeho predzápasová príprava. 

Scolariho problém je že sa až priveľmi spolieha na svojích miláčikov. Dokonca chvíľu sa zdalo, že na MS príde aj s vyhorenými hviezdami ako Kaká a Ronaldinho. Neymarovi chýba Oscarov prehlaď, svojimi trikmi to nevynahradí, nie na pozícií desiatky... V zápase s Mexikom to bolo ešte o to horšie, že Hulk bol nahradený  defenzívnejším Ramiresom.Ten sa takmer lopty nedotkol a bol vystriedaný. Mal vlastne presne toľko faulov, ako úspešných prihrávok smerom dopredu. Dve...

Celkovo sa poňatie Brazílie proti Mexiku z 4-2-3-1 posunulo výrazne k 4-4-2, kde Neymar hral podhrotového útočníka. Takýto systém je ale bytostne závislý na viacúčelových stredopoliaroch, ktorí naraz zvládajú viac úloh na vysokej úrovni. Brazílske duo o tom ani len nesníva. Paulinho má plné ruky s plnením si svojích základných úloh a zvládať len tie na potrebnej úrovni mu robí dosť starostí. Gustavo to ale zvládal celkom slušne a nakoniec bol podľa whoscored najlepším hráčom Brazilie aj celého zápasu s Mexikom. Toto hodnotie ale získal hlavne za svoju defenzívnu činnosť. Taký Paulinho zodpovedný viac sa spojenie útoku a obrany zahral o dve triedy horšie a nula gólov je aj jeho vysvedčenie. Ak sa hrá len na dvoch stredopoliarov, ich úlohy by sa mali viac prelínať.

Brazílska sterilná 4-4-2

Skupina B: Španielsko už s miestenkami na linke do Madridu

O postupujúcich v skupine B je už rozhodnuté. Xavi, Xabi ani žiadny další Xa-Men nikam nepostupujú. Vlastne Xavi "postúpil" do Kataru… Dobrý námet na futbalové meme.  Asi žiadny tým na MS nemá hrača z Katarskej ligy, keďže Slovensko aktuálne  MS vynecháva. Toľko k Španielsku. O prvé miesta sa pobijú lietajúci Holanďania s takmer už tiež lietajúcimi Chiľanmi. Skupinu jednoznačne ovládol priamy a rýchly futbal, ktorý zrejme ukončil tiky-taka futbal podobne, ako Real ukončil krátku éru Bayernu, ktorý zas ukončil éru Barcelony. Guardiola bude mať určite iný názor ale to je už problém Bayernu a jeho fanúšikov. Teda aj môj...

Holandská metamorfóza na 5-3-2 čí skôr 3-5-2

O Holandsku je známe, že tak ako tam hádam každý vie na balkóne vypestovať tulipány, tak aj každý ich futbalista má v malíčku hru v rozostavení 4-3-3. Holandská štyri-tri-trojka je typická tým, že s loptou hrá útočné trio útočníkov, ale bez lopty sú z krajných útočníkov krídelníci s defenzívnymi úlohami (Barca tak hrala predtým, ako sa Messi našiel v strede). Že ňou nezačali zatiaľ ani jeden zápas, alebo ani s 4-2-3-1 čo je v podstate len mierne upravená 4-3-3 (stredová trojica je len obrátená a namiesto jedného defenzívneho kryjúceho dvoch stredových dvaja defenzívni kryjú jedného ofenzívneho stredopoliara)? ,,Talianske” rozostavenie na 3 stopérov a s krajnými obrancami vykrývajúcimi celú dĺžku ihriska po stranách bolo preto niečo ako dostať holandské kakao v brazílskom pralese a chcieť zaň platiť eurami.

Kto pozeral prípravu videl tam už náznaky práve opísaného, no staviť sa, že také bude štartovacie rozostavenie nebola žiadna tutovečka. Hlavným impulzom k zmene bola strata Strootmana. Momentálne je totiž jediným špičkovým holandským stredopoliarom kreatívnym a zároveň defenzívne disciplinovaným a pozične silným. Vlastne bol jediným kandidátom na pozíciu defenzívneho tvorcu hry v strede poľa. Oranjes nemajú v obrane žiadnych tupých odkopávačov lopty a predovšetkým ľavy wingback Blind nie je žiadny slepúch. Hoci hral len na ľavej strane, bol skoro ako playmaker. Proti Španielom dokonca viac, ako Sneijder.  V britských  mediách boli aj špekulácie, že práve on by mohol nahradiť Strootmana v strede.

Nakoniec to ale Van Gaal vymyslel lepšie. Využil kvality obrany a úplne vypustil rolu kreatívneho defenzívneho záložníka ako sú Pirlo, Gerrard či Xabi Alonso. Keď ale Holanďanom proti protinožcom stiahlo v zadnej časti tela, veľmi rýchlo prešli k svojej rodnej 4-3-3 a zápas otočili. Neskutočná motivácia Robbena je len príjemným bonusom. Zabehnúť FIFA rýchlostný rekord v 30. rokoch sa nestáva každé štyri roky. Bale doma može závidieť, že nehrá aspoň za Anglicko.

 

Holandský plán B. 4-3-3

T.M. Pabil

T.M. Pabil

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár