Veľká šanca pre Belgicko

22.06.2014 / Samo Marec
Ako Fellainiho afro vyrovnávajúci gól strelilo. (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Ako Fellainiho afro vyrovnávajúci gól strelilo. / (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Klimatické rozdiely môžu byť v Brazílii mätúce. Spolukomentátori môžu pätnásť minút rozvíjať myšlienku o tom, ako toto prílišné teplo mužstvu nesvedčí, lebo nemôže naplno aplikovať svoj ofenzívny pressing a všetko to znie pekne a múdro až do momentu, kedy ich komentátor neopraví. Oznámi im, že v Porto Alegre je nie veľmi teplých 17 stupňov. Toto sa naozaj stalo.

Spotený belgický motor?

Ako áno, ako nie, buď bolo príliš teplo a belgický motor sa potil alebo bola príliš zima a on sa nedostal do poriadnej prevádzkovej teploty, ale celý prvý polčas a podstatnú časť druhého si s Alžírčanmi nevedel poradiť. Hneď v prvom zápase to vyzeralo na tú zápletku, ktorú skupina tak veľmi potrebuje, hoci, keď už prekvapenie byť má, nech je radšej na úkor niekoho iného a nie Belgičanov. Tí nech sú radšej sami prekvapením. Potom však Merouane Fellaini využil tých rozhodujúcich päť centimetrov, ktoré mu pridáva jeho afro a zjednal nápravu. Nebol to úžasný výkon, ale prvé výkony úžasné byť nemusia.

Aspoň Rusi zakopli. K ich futbalu si, ako asi absolútna väčšina futbalových fanúšikov, neviem vytvoriť žiaden vzťah. Aj sa na nejakých majstrovstvách občas objavia, aj niečo zahrajú, aj tak vypadnú. Dojem nezanechajú väčšinou žiaden a ak sa neobjavia vôbec, nikomu veľmi nechýbajú. Rusi sú sotva mužstvom, na ktorého hru sa tešíte z nejakého konkrétneho dôvodu. Áno, aspoň oni zakopli a to prekvapenie skupine nakoniec predsa len dopriali. Čarom kórejských a japonských tímov je, že nielen mužstvá ale aj jednotliví hráči sú medzi sebou dokonale zameniteľní a spolu pôsobia dojmom neúnavnej skupinky, ktorá síce v tom, čo robí, neexceluje, ale dokonale to od najlepších odkukala a teraz sa to snaží čo najvernejšie zreplikovať. S Rusmi to stačilo na remízu a jedna Kia je už zo Žiliny na ceste do Ruska. Aj brankárom sa treba odvďačiť.

Nejde o málo

V druhom kole nejde o málo. Ak Rusi náhodou porazia Belgičanov, môžu skupinu vyhrať, ak prehrajú budú to mať veľmi nahnuté (hoci Alžírčanov zrejme aj tak potom porazia). Južná Kórea môže mať po dvoch zápasoch nula prehier a reálnu šancu na postup a Alžírsko tiež nehrá o nič menšie. Ak niečo uhrajú, a nemožné to nie je, môžu byť tým povestným kurvítkom na váhach. Kto stratí body s nimi, nepostúpi. Belgičania zas proti prvému vážnejšiemu súperovi môžu naozaj poriadne a nahlas dať najavo, že aj oni v tej Brazílii sú a treba s nimi počítať. Celé kolo je vlastne o tom, či sa im to podarí.

Toto sú skvelé majstrovstvá sveta, hoci rozhodcovia sa nám ich snažia pokaziť. Padá množstvo gólov a väčšina zápasov je naozaj zaujímavá, výsledky sú nevypočítateľné. Odhadnúť sa nič nedá ani v tejto zdanlivo jasnej skupine, isté však je, že druhé kolo rozhodne o všetkom. Alebo aj o ničom.

Samo Marec

Samo Marec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár