Taktické manévre: Céčko a Déčko

23.06.2014 / T.M. Pabil
Pirlo, Andrea Pirlo. (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Pirlo, Andrea Pirlo. / (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Seriál pre priaznivcov futbalovej taktiky pokračuje dnes rozborom diania v skupinách C a D. Je prinajmenšom rovnako zaujímavý, ako kravaty pána Lešického v televízii!

C: No favourite, No outsider , No fun

V Céčkovej skupine  s céčkovými tímami v rámci MS sa vlastne nedeje nič prekvapivé, či takticky zaujímavé. Gréci od staroveku taktiku nezmenili a stále využívajú falangy. Ostatní sú nemastní, neslaní. V skupine, v ktorej nie je žiaden favorit ani outsider, je vlastne očakávané úplne všetko. Teda okrem výhry s veľkým rozdielom. Ale nič také sa nestalo.

D: Anglicko sa konečne vyrovnalo Španielom…

Angličania sa ževraj posledné roky túžili vyrovnať Španielom.  Prechod z anglickej kaluže do španielskeho bahna asi oslavovať nebudú. Outsider skupiny Costadračica už celkom isto postúpi a možno aj z prvého miesta. Majú to vo svojich rukách a stači im doraziť Albion. O ďalšie postupové miesto sa pobijú aj napriek bláznivému Baletollimu defenzívne disciplinovaní Taliani proti rýchlo hrajúcim Uruguajčanom. Suaréz tak veľmi túžil po účasti jeho Liverpoolu v Lige Majstrov, kde by si zahral aj proti klubom mimo Anglicka. Proti Talianom bude môcť dokázať, či má nato naložiť aj niekomu inému, ako ostrovanom.

Posunutý Pirlo a osamotený Balotelli

Taliansko sa posunulo od 3-5-2 k čudesnej kombinácií. Je to 3-6-1 alebo 4-1-2-2-1, zaleži či sa pozerám zľava či sprava. Hlavne proti Anglicku. Druhý zápas proti Costa Rice už hrali na dvoch stopérov a dvoch krajných obrancov, už to bolo 4-1-2-2-1. Tak, či onak, Balotelli už netvorí útočnú dvojicu s nikým, len so svojím egom.

Balotelli je v celku komplexný hráč. Dobre, asi vás neoklamem, Pirlovu inteligenciu zjavne nemá, ale inak je rýchly, vie podržať loptu a hlavičkár je tiež silný. Aj zapózovať pre fotografa dokáže. Rozohrávka mu nejde, ale nato majú, vlastne mali druhého útočníka. Teraz už nemajú a diera medzi ním a stredom poľa je priveľká. Ani jeden z trojice stredopoliarov nehrá dosť ofenzívne, aby sa dal nazvať podhrotovým. Najbližšie má hádam Marchisio ale stále málo.  

Druhým negatívnym posunom je vysunutie Pirla. Už nehrá ako posledný záložník, odkiaľ mal väčšinou slobodu a priestor dirigovať squadru azzuru. Pirlo nevynikal v defezivnej činnosti, skôr mal úlohu len zavadzať, hoci pekne organizovane, ako sa pri Talianskej obrane patrí. Ale taktickým plánom to nevadilo, pri obrane  ho podporovali ďalší dvaja mobilní stredoví záložníci. Teraz na pozícií hra De Rossi, ktorému táto úloha určite sadne, ako riť na šerbel. Lenže Pirla tak vytlačil vyššie, kde si už neužíva toľko slobody, ako keď bol Regista. Chuck Andrea už nie hráč, ktorý si s radosťou pobehá po ihrisku, aby si ho lopta našla.  Osobná obrana Costa Rici ho takmer vymazala.

Na prvý pohľad sa zmena zdá byť aspoň defenzívne posunom k lepšiemu. Veď posledný stredopoliar je oveľa viac defenzívne ladený a Pirlo nemusí toľko brániť. Je to ale presne naopak. Na novej pozícií už nestačí len dobre pozične zavadzať, lebo tak vysoko je ho možné ľahko obísť a on sa za nikým naháňať nebude. Veď on nebehá ani len po svoju loptu, nie to ešte po cudziu. A tak utrpela aj výstavba talianskeho útoku aj obrana. Zámer bol asi dostať Pirla bližšie k súperovej bráne a občas aj  k osamotenému Balotellimu, ale na to mu chýba väčšia mobilita. On dobre vie že ked raz vybehne do útoku, tak sa skoro dozadu už nevráti. Jeho disciplína mu teda bráni viac podporovať útok. Aj napriek tomu hral Pirlo tak na 7 hviezdičiek. Dať mu viac voľnosti, ktorú má ako Regista v Juventuse, alebo mal na posledných ME, mohlo to byť na 9 z desiatich. A hlavne na vítazstvo Talianska proti Costa Rice.


Pre Anglicko platí: Viac bežcov sa nerovná viac vytvorených šancí

Anglickým problémom bol jasný nedostatok kreativity. Prevažne fyzický prejav útočníkov Albionu sa nedá poprieť. Trio Welbeck, Sturridge a Sterling to nemajú rovnaké len na hlave, ale aj v hlave. Logika im velí s loptou bežať, čo to dá a potom sa uvidí, čo z toho bude. Hlavne, keď vidím Welbecka, spomeniem si na Forresta Gumpa a jeho americko-futbalovú kariéru… Aj o  takých kreatívnych výnimkách ako Essien, Gervinho ci Yaya Toure by zaiste Laco B. povedal, že primárna je ich fyzická prítomnosť, minulosť aj budúcnosť.

Taký Sterling má v sebe kreatívny potenciál, ale jeho vek ho ešte obmedzuje. Celkovo z útočnej štvorice sa skúseným dá nazvať len Rooney. Na jeho kreativite aj celý útok stojí. Pritom je stále hlavne útočník a nie rozohrávač. Uruguaj ho osobnou obranou podstatnou mierou odstrihol a nedovolili mu často ani sa otočit s loptou. Proti Talianom ho odstrihol sám Hodgson, keď ho odsunul na kraj.

Kreativitu stredu poľa mal pokrývať sám Gerrard, keďže Henderson je jednoučelový hrač. To by ešte mohlo byť v poriadku. Lenže Gerrard musel suplovať aj v obrane, ktorá bez Terryho nie je sama schopná rozohrať. To už pri tom, ako osobne Cavani bránil Gerrarda, bolo fatálne. Proti Uruguaju malo Anglicko zjavné problémy s budovaním útokov. Napríklad Sturridge sa cítil tak sám, že mu u ušiach znelo ,,si sám” od Tiny. Ked pesníčka skončila, zbiehal často hlboko po loptu a potom chýbal 16-tke. Nebolo na koho centrovať a celý útok sa spomalil.

Hoci zhodou náhod, vďaka tomu dali gól. Ale jeden viac-menej náhodný ich z biedy nevytiahol. Detto tréner, v zápase s Uruguajom ich nevytiahol ani on. Žiadalo sa poslať Wilshera na ihrisko namiesto Hendersona. Uruguaj by si už osobne obsadiť až troch kreatívnych hráčov v strede dovoliť nemohol a rozloženie síl by sa zrejme naklonilo smerom k Anglicku. Roy však vsadil na využitie slabších krajov Uruguaju, ktoré ale ich tréner Tabaréz zaplátal čo najskôr striedaniami. A bolo po pláne.

T.M. Pabil

T.M. Pabil

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár