Posledná večera

24.06.2014 / Richard Hanzlik
Luis Suarez, to je hlavička!  (photo: SITA/AP Photo/Felipe Dana)

Luis Suarez, to je hlavička! / (photo: SITA/AP Photo/Felipe Dana)

Druhý hrací deň Déčka je za nami a čaká nás už iba jeden zápas o všetko. Favoritom vytrel kocúra jeden z najväčších outsiderov celého turnaja a z troch majstrov sveta postúpi do ďalšej fázy iba jeden. A to si dovolím tvrdiť, že ak by bola skupina päťčlenná, tak by spomínaní majstri sveta mali problém postúpiť aspoň z druhého miesta. Déčko viacerí z nás pekne neodhadli a zo skupiny smrti sa stáva skupina výsmechu. Je to únavou špičkových hráčov po dlhej sezóne? Alebo sa aj svetový futbal natoľko vyrovnal, že vyhrať môže naozaj každý? Takže o štyri roky postúpime aj my? Nie. Nech je to akokoľvek, predšampionátové prognózy dostali za ucho, ako všetky slovenky pri zistení, že Silvia bývaláprezidentová dostala sošku Slovenky roka v kategórii Neviemčo.

Ty skupino, děláš machry a Kostarika postúpi z prvého miesta.

Kostarika - Anglicko

Dve prekvapenia turnaja, každé z iného uhla pohľadu.. Aj keď si myslím, že Kostariku na turnaji čakajú už len dva zápasy, pre partiu okolo Bryana Ruiza je to úspech, na ktorý budú pri bielom rume na pláži spomínať ešte ako 42-roční dôchodcovia. V druhom zápase proti Talianom pôsobili ako čerstvý mladší dorast proti výberu Domova Dôchodcov z Pescary. V poslednom zápase skupiny im ide iba o to, aby od Anglicka nevyfasovali príliš veľa gólov, čo by ich za istých okolností mohlo stáť prvé miesto v skupine. Tí z nás, ktorí videli ofenzívny uragán ostrovanov však vedia, že to v BeloHorizonte nehrozí. Skôr sa tam diváci dočkajú koncertu Martina Jakubca so Sisou Sklovskou. Ja to ale vidím na ďalšiu prekvapivú výhru Los Ticos. Forma je sviňa a Kostarika ju teraz má ako nikdy predtým.

Anglicko som pred turnajom pasoval za ašpiranta na prvé miesto v skupine, čo mi tak trocha vyšlo, keďže fakt skončili ako prví. Ich odchodom zo šampionátu klesne aj počet škaredých ľudí v krajine a dopyt po opaľovacích krémoch s faktorom nad 60. Čo je za tým? Že prototypom štramáka je Wayne Rooney. Ale naspäť k futbalu. Je za tým fakt, že všetci reprezentanti hrajú na Ostrovoch? Únava? Alebo neschopnosť zmeniť herný štýl a forsírovanie tých istých náhradníkov? (Paralela so Španielmi? Alebo paella?) Typická anglická krídelná hra akoby nikdy ani neexistovala a krajina, v ktorej každého po zvládnutí zidanovky pasujú za futbalového génia sa snažila hrať á la furia roja a dnes sa s mundialom rozlúči prehrou s Kostarikou.

Taliansko - Uruguaj

Súboj o všetko, v ktorom musí Uruguaj zvíťaziť, ak nechce prepásť šancu na postup. Proti bude Taliansko, ktoré po vydarenom zápase s Anglickom ukázalo svojú pravú a nezáživnú tvár v zápase proti Kostarike. Letmým pohľadom na squadru vidíme veľa nadpriemerných futbalistov, k nim Pirla a SuperMária. Čo určite nie je zlé, ale keď si človek vypočíta priemernú rýchlosť obrany a tiež založenia útoku, dostane sa takmer do záporných čísel. Na Angličanov to ešte stačilo, na húževnatú Kostariku ani zďaleka a na Uruguaj asi tiež nebude. Ale ako som písal v preview skupiny, Taliani majú tú vlastnosť, že vedia postúpiť aj v tejto situácii a navyše im stačí remizovať. A to je pre nich slovo, ktoré sa naučia hneď po mama, pizza, catenaccio a offina.

Forma Uruguaju stúpa ako Ficov tlak pri inaugurácii a do veľkej miery za to môže Luis Suárez. Forward s inštinktom a zubami dravca prvý zápas vynechal, v druhom zostrelil krajinu, v ktorej platí dane a v tom treťom je to opäť iba na ňom. Ak Uruguaju vystrieľa postup, bude operácia menisku novým hitom v krajine májového slnka tak ako Ronaldov jednorožec v Južnej Kórei. Ak ešte existuje spravodlivosť, postúpi z druhého miesta Uruguaj. Má totiž v kádri rozdielového hráča.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár