Čudné a bezradné Portugalsko si postup nezaslúži

24.06.2014 / Andrej Fuksa
Portugalčanom ani Cristianovi World Cup v Brazílii zatiaľ príliš nesadol. (photo: SITA/AP Photo/Paulo Duarte)

Portugalčanom ani Cristianovi World Cup v Brazílii zatiaľ príliš nesadol. / (photo: SITA/AP Photo/Paulo Duarte)

Pred týždňom som sa rozplýval nad portugalským mančaftom, že ako sa partia okolo Ronalda dostane ďaleko. Teraz je na pokraji vypadnutia a tímu okolo madridskej superhviezdy asi žiaden objektívny futbalový fanúšik postup nepraje. Síce ich kvária zranenia, no na trávnikoch ničím neohúrili a pôsobia bezducho. Už je to iné Portugalsko, na aké sme boli zvyknutí. Vlastne, je to ešte vôbec Portugalsko?

Na top tím majú ďaleko

Portugalci hrali vždy pekný útočný futbal s množstvom šancí. Ich úspechy pramenili zo skvelej súhry celého tímu. Spomeňme si na kompaktnú zostavu z EURA 2004, keď ich o titul obrali až vo finále grécki šťastlivci. Vtedy sa nedalo povedať, že to bol tím okolo Luisa Figa, pretože ho skvele podporovali hráči, ktorí najväčšiu osobnosť portugalského futbalu tých čias miestami prevyšovali. Hovorí vám niečo meno Maniche? Skvelý záložník a tvorca hry hral životný turnaj, dal postupový semifinálový gól a stmeľoval súhru medzi Figom s Ruiom Costom a útokom s Pauletom či Ronadlom. Portugalsko vtedy zdobila taktiež skvelá obrana. Deco a Costihna nepustili súperov do veľkých šancí a keď aj áno, obrana s Ricardom Carvalhom všetko vyriešila.

Teraz Portugalcov nič nedrží pohromade. V zápase proti Američanom sme nevideli na ihrisku tím, ale sídliskovú partiu, ktorá dostala šancu hrať na Mundiale.

Čudná nálada v tíme

Nemám informácie z portugalského tábora, ale podľa televízneho prejavu si myslím, že v portugalskej kabíne to poriadne vrie. Deje sa niečo, čo výrazne ovplyvňuje celý tím. Hráči pôsobia, ako keby nemali motiváciu. Chýba nasadenie a dobrý tímový esprit.

Veľavravný pohľad na portugalskú krízu dala badať "radosť" pri vyrovnávajúcom góle Varelu v poslednej sekunde zápasu s USA. Vyrovnať posledným možným dotykom s loptou v piatej minúte nadstavenia a udržať si aspoň teoretickú šancu na postup si nezaslúži reakciu, ktorú sme videli. Iné tímy by od radosti preskočili štadión, Varela s Ronaldom si len odpľuli. Tréner Bento so založenými rukami sa naďalej prechádzal popri lavičke. Takto sa na šampionáte nemôže správať mužstvo, ktorému horí pod zadkom a hasiaci prístroj hráči našli, keď už mali obhorené trenírky.

Čo je s vami?!

Spomínali sme, že Portugalsko pôsobí úbohým dojmom, ale vypichnime ešte tri top flop momenty. Ľavá strana, čo s vami! Fabio Coentrao sa zranil, Almeida tiež a Wiliam hral katastrofálne. Každý jeden útok išiel cez neho a Dempsey naplno realizoval svoje ofenzívne chúťky. Na druhej strane ihriska padali tváre fanúšikov do dlane pri pohľade na Naniho. Ku gólu prišiel ako slepé kura k zrnu. Nedal jednu dobrú prihrávku dopredu, sebčil, vždy stratil loptu a netímovým výkonom potápal už v i tak načatý portugalský Titanic. Chcete čítať ešte pár slov o drevenom útočníkovi Ederovi? Snáď len toľko, že Brazílčania môže byť za Freda radi.

Stále chýba jedno meno? Ani sa nečudujem.

Cristiano Ronadlo je veru zaujímavá futbalová postavička. Ťahúň, veľká osobnosť tímu na ihrisku aj mimo neho. Škoda len, že v Brazílii ho na ihrisku vidno len v strápenej grimase. Na fanúšikov pôsobí, akoby ani nechcel hrať. Vôbec nezapája svoju genialitu do súbojov a tým, že sa trápi celý tím, trpí aj on. Takto teda aj vznikol vtip, že čo je absolútna kríza? Keď Ronaldo trafí z priameho kopu jednočlenný múr.

Môže byť CR7 skutočný vodca, ktorý napriek zraneniu dokáže ťahať tím zo šlamastiky? V Reale odpoveď poznajú, v Portugalsku momentálne určite nie.

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár