Škaredá Betty, alebo finále vitamínovej skupiny

Gervinho a Didier Drogba dnes potrebujú neprehrať. (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Gervinho a Didier Drogba dnes potrebujú neprehrať. / (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

"Yo soy Betty, la fea" je názov najslávnejšej telenovely všetkých čias. Nemôže pochádzať odinakiaľ, musí z Kolumbie. Prvá telenovela, ktorú prevzali a urobili z nej remake mimo územia kráľovstva kávy, narkobarónov a mydlovej opery. Dokonca vo viac, ako dvanástich krajinách, edukuje Wikipedia. Nehovorte, že ste ju nevideli. Vy, vaša žena, svokra alebo dcéra isto iste áno. "Unatracctive but brilliant" - nepekná no brilantná - výstižne opisuje nielen hlavnú predstaviteľku (Ana María Orozco, ako by ste to nevedeli). Dnes hrajú o postup tímy vitamínovej skupiny C.

Pobrežie Slonoviny - Grécko

Myslím, že nie som sám, kto by si dnes večer želal, aby si dvaja najvážnejší kandidáti o možnosť zahrať si osemfinále proti Kostarike prívlastky z telenovely pekne rozdelili. Gréci nech len pekne zostanú verní desaťročie/a pestovanej škaredej ofine, žltým zubom (od fajčenia) a zarasteným tváram. Vlastne to posledné už odkedy zaznamenalo strnisko mohutný comeback neplatí, takí muži už nie sú považovaní ani za škaredých, ani za lenivých. Výborne!

O tom, že ich futbal Zavellas nestojí by sme vedeli aj bez bezgólovej remízy s Japoncami šikmookými. Ani cihlu si títo dvaja navzájom nedarovali. Výsledkom sú taktické plány pred dnešným neskorým večerom. Pobrežní slonovinovci vyhrať nemusia, remíza im bude s veľkou pravdepodobnosťou na postup stačiť. Futbalisti, ktorých ani Portugalec Santos čoby tréner krajšie hrať nenaučil, vyhrať musia. Som zvedavý, ako sa im to podarí keď nedajú gól. Som veľmi zvedavý.

Ja byť francúzskym kaučom Lamouchim (trénuje pre zmenu v rámci globalizácie Afričanov), vyhol by som sa v zápase jednému pokušeniu. Nasadiť do hry Didiera Drogbu. V zápase s Japonskom ho poslal na pažiť v 62. minúte za stavu 0:0. Do piatich minút dali Wilfred Bony a Gervinho dva góly, súper ešte znížil a bol koniec. V zápase s Kolumbiou vyložil na zelený "stôl" lavičkový tromf v podobe veterána útoku v minúte s poradovým číslom 60. O desať minút bolo znova 2:0, tentokrát ale pre kolumbijskeho súpera. Gervinho už len zmiernil prehru.

Ak bude po hodine hry vo Fortaleze bez gólov, brilantným taktickým ťahom bude ponechanie Drogbu na lavičke náhradníkov. Žiadny gól nepadne, postup Pobrežia Slonoviny bude v suchu.

Kolumbia - Japonsko

Neviem, či ste si všimli, ale kolumbijská Betty, ktorú prezentujú futbalisti v Brazílii, je už vo fáze celkom peknej devy. Nevšimli, stále ju ignorujete, lebo nehrá proti sexi macho mužom z plagátov. Nevadí, vy na to prídete, keď sa jej krása naplno odhalí pri vyradení z turnaja víťaza zápasu Uruguaj - Taliansko. Dnes musia len odohrať povinný mač proti zástupcovi Ázijskeho kontinentu.

Nemyslím, že ho prehrajú, alebo čo i len remizujú. Euforická vlna nadšenia, vynesená na povrch kvalitnou zmesou ofenzívneho odhodlania a defenzívnej skúsenosti nedovolí večer Kolumbijcom zaspať na vavrínoch. Že čo tu znova Yepes ako Bordély? Podľa matematických analytických modelov stránky numbersfire.com má len šesť tímov v Brazílii šancu získať titul svetového šampióna vyššiu, ako 10%. Kolumbia je jedným z poltucta. Modely ich šance vidia ešte o čosi lepšie, ako pravdepodobnosť, že si sošku odvezú Robben s Persiem do Holandska (11,68% vs 10,93%).  A kto sú Japonci, aby sa vzbúrili matematickým modelom práve futbalom?

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.