Magda, Magda. Toto je ten obľúbený povrch?

25.06.2014 / Štefan Cebro
Ach, Magdaléna. Znova to vo Wimbledone nevyšlo. (photo: SITA/AP Photo/Michel Euler)

Ach, Magdaléna. Znova to vo Wimbledone nevyšlo. / (photo: SITA/AP Photo/Michel Euler)

O tom, že Magdaléna Rybáriková pobrala tenisového talentu toľko ako Daniela Hantuchová a možno aj o niečo viac sme už viackrát písali. Vysoká konkurentka Hantuchovej ho však naďalej v podstate zabíja.

Vyhrá síce sem-tam turnaj, ako napríklad vo Washingtone, kde jej nerobí problém zdolať aj hráčky z elitnej desiatky, inak je väčšinou nevýrazná a často prekvapujúco až priemerná. To, čo fanúšikov zaujíma, sú v prvom rade úspechy na grandslamoch. Preto Nadal neplače, keď prehrá v prvom kole nepodstatného trávnatého turnaja a presne preto nikoho nezaujíma, že Magda bola v semifinále v Hertogenboschi.

Vo Wimbledone siedma prehra za sebou

Rozoberme si jej posledné úspechy na turnajoch veľkej štvorky. Za posledných päť rokov nepostúpila ani raz do tretieho kola. V ňom bola celkovo len dvakrát. Alarmujúca je hlavne jej výkonnosť vo Wimbledone. Na posvätnej tráve vypadla siedmykrát za sebou v prvom kole. Na turnaji nikdy nevyhrala seniorský zápas.

Pritom vyhrala suverénne nad mladou Bencicovou prvý set, ale v ďalších dvoch bola jasne horšia. Bolo by to jedno, veď to je tráva, na tej nevie dobre hrať veľa hráčov. Vysoká Rybáriková (180 cm), ktorá má veľmi dobré podanie a solídne voleje však rada hovorí, ako rýchly zelený povrch miluje.

V All England Clube ale o tomto milovaní veľmi dlho nechyrovali. Naposledy ešte keď bola juniorka. Zahrala si tam finále, v ktorom prehrala v troch setoch s Carolinou Wozniackou. Podobne prehrala aj posledné dva roky medzi seniorkami. Zhodne vyhrala prvý set, ale po tom už neuhrala nič. Pri Rybárikovej výsledkoch na grandslamoch sa ani nechce veriť, že sa stále pohybuje v top štyridsiatke. Momentálne je tridsiatasiedma.

Psychika, psychika, psychika

Kde hľadať príčiny prehier dvadsaťpäťročnej Slovenky? Najčastejšie v psychike. Rybáriková je skrátka hráčka, ktorá nevie hrať pred veľkými reflektormi a obrovskou sledovanosťou. Preto jej skôr vyhovujú turnaje ako vo Washingtone, Memphise či Birminghame, kde v pohode zdolala Na Li, Angelique Kerberovú, Andreu Petkovicovú alebo Sloane Stephensovú. Všetko výborné hráčky s veľkými úspechmi na krku. Ale nezdolala ich na veľkých turnajoch, ktoré sledujú milióny fanúšikov.

O jej absencii na Pohári federácie v zápasoch o záchranu proti Kanade sme už písali a takisto sme spomínali štvorhru proti Srbsku z roku 2011, keď hrala s Hantuchovou, vyhrávali 6:2, 5:1, 30:0 a aj tak prehrali. To sú ďalšie dôkazy slabučkej psychiky.

Druhým problémom sú chronické problémy s chrbtom, ktoré sa piešťanskej rodáčke vracajú stále dookola. Radi by sme už o sympatickej Slovenke napísali niečo pozitívne, ale zatiaľ sa veľmí nedá. Hoci, turnaj vo Washingtone sa blíži...

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár