Taktické manévre: Francúzski kohúti a (ne)favorit Argentína

25.06.2014 / T.M. Pabil
Taktika Argentíny je jasná - všetky lopty Messimu. (photo: SITA/AP Photo/Victor R. Caivano)

Taktika Argentíny je jasná - všetky lopty Messimu. / (photo: SITA/AP Photo/Victor R. Caivano)

Tímy skupín E a F majú za sebou druhé kolo a tak je čas taktické manévre. Zápas medzi Švajčiarskom a Francúzskom dokonale ilustruje možno nový začínajúci trend futbalu. Pridáme k tomu analýzu ďalšieho trápiaceho sa favorita z Južnej Ameriky, Messitínu.

Skupina E a papierová vypočítateľnosť

Stávkové kancelárie musia byť zatiaľ najviac spokojné práve so skupinou E. Poradie je zatiaľ presne podľa papierov a jediné prekvapenie bolo 5 gólov v švajčiarskej sieti od Francúzov. A to je vraj švajčiarsky syr tvrdší, ako francúzsky camembert… Možno, že aj je, lenže švajčiarsky výber ma bližšie ku kebabu ako k dákemu syru z hôr. V 3. kole bude dnes zaujímavé, ako sa z toho Švajčiari spamätajú a či vôbec. Pre istotu postupu by mali naložiť Hondurasu čo najväčšiu nádielku.

Francúzski kohúti narobili zo švajčiarskej obrany ementál

Helvéti a hlavne ich tréner Ottmar Hitzfield sú( čítaj boli) známy svojou pevnou a disciplinovanou obranou. Tak ako švajčiarsky hokej je práve o kvalitnej obrane tak tomu bolo aj vo futbale. Preto je najväčším prekvapením skupiny to, ako otvorene sa vyrútili švajčiarsky kebabisti na francúzskych žabožrútov. Možno v pomyslení že bez teror šíriacej scarface Ribéryho už nie sú taký nebezpečný. Pritom Galovia nešli do zápasu dominovať, naopak sa toho viac báli ako by sa tešili na dobýjanie tuhej švajčiarskej obranu. Nič také sa ale nekonalo a Švajčiari im naivne nabehli na vidly a Francúzi tak mohli veselo praktizovať svoju účinnú proti-útočnú stratégiu.

Švajčiarska 4-2-3-1 a jej s loptou vysoko postavení krajní obrancovia

Celkom určite oslabil Helvétov skorý odchod hádam jediného Germána v kádri Steva von Bergena, ale ich problém nebol len v tom, že stopéri sú slabí, ako tretíkrát zaliaty čaj. Moderný prvok, veľká podpora krajných obrancov pri útoku, ktorý aj Bayern v predminulej sezóne priviedol k treblu, na týchto majstrovstvách zatiaľ pôsobí kontraproduktívne. Takí Nemci napríklad - napriek tomu že majú takmer polovicu tímu z Bayernu - nato vôbec nehrajú. Radšej Lahma využívajú po Guardiolovsky v strede zálohy a na krajoch obrany majú len ďalších stopérov.

Súboj Švajčiarska s Francúzskom bol toho asi najlepší príklad. Miesta, koľko pri svojich ofenzívnych výpadoch nechali krajní obrancovia s bielym krížom za sebou voľného na parádu galským kohútom, bolo dosť aj na postavenie jedného Carrefouru. Pritom pravé krídla mali byť slabým miestom Francúzov. Hrali tam samozrejme skvelí hráči. Benzema je ale čistokrvný stredový útočník a Valbuena sa s loptou ťahá prirodzene do stredu. Obaja len ťažko mohli ignorovať toľko voľného miesta po stranách švajčiarskej obrany a nevyužiť to.

Nedá sa však nespomenúť ich odvážne alebo možno ľahkovážne postavenie. Nato sa treba spýtať trénera Deschampsa. Benzema s Valbuenom nejavili žiadne známky snahy sledovať švajčiarských obrancov pri ich ofenzívnych výpadoch, čo je normálna úloha krídiel. Nechali to celé odpracovať stredopoliarov Matuidiho a Sissoka. Žiadna vzbura alá Django sa nekonala. Pritom Francúzi milujú revolúcie. A ani to, že v strede po sebe nechali miesto nevyústilo do problémov, keďže  Inler a Behrami sa snažili viac plátať diery v ementále po krajných obrancoch, ako využiť priestor pred sebou. A tak Benzema s Valbuenom ostávali vysoko postavení a vždy pripravení viesť rýchly protiútok po stranách. Nevedno, či väčšiu rolu zohrala kvalita francúzskych protiútokov alebo to koľko miesta im Helvéti nechali. Pri jednom švajčiarskom prehratom rohu to skončilo 2v2 čo je šialené aj na inak degenerované obrany, nieto ešte tú Švajčiarsku.

Francúzska hlboká  4-3-3 zameraná na protiútoky

Skupina F a suverénne nesuverénna Argentína

Kto nepozeral zápasy tejto skupiny mohol nadobudnúť pocit, že z pohľadu favorita Argentíny ide všetko v poriadku. Po dvoch zápasoch 6 bodov a v zápase o definitívne prvé miesto s Nigériou im stačí hoci aj remíza. Lenže ich gólová sterilita vôbec neladí s pozíciou favorita. Ak nepočítame vlastný gól Bosny a Hercegoviny, za dva zápasy strelili len 2 góly (oba Messi) a bránku trafili len 6-krát. V zápase s Iránom spasiteľ Messi strelil gól až v nadstavenom čase. V takejto skupine bude menej ako 9 bodov hanbou pre modro-bielych.

Statická Argentína

Tréner Sabella sa narozdiel od Maradonu snaží z Argentíny spraviť mužstvo menej závislé od Messiho. Bohužiaľ, zatiaľ len snaží. Aj napriek dostatku kvalitných útočníkov strelili len jeden gól na zápas a ako je napísané vyššie, oba dal Messi. Dokonca na prvý polčas MS postavili len dvoch ofenzívných hráčov, Aguera a Messsiho. V Argentíne už asi veria, že stačí postaviť len Messiho a ostatní by mali vrátiť peňáz štátu. Veľkým otáznikom ostáva situácia pri strate hráča s číslom 10.

Možnosti sú dve. Buď by to Argentínu úplne položilo, alebo by im zmena štýlu smerom k rýchlemu futbalu, ako hrá Chile alebo Uruguaj, výrazne pomohla. Momentálne hrajú futbal prezývaný ,,lopta je len naša a čo je naše, to nikomu nedáme”. Viacerí hráči ich výberu ale nepociťujú vyvrcholenie z držania lopty a hrajú tak pre Messiho. Alebo sa niekde v podzemi Argentínskeho kempu ukrýva fantóm Guardioly.

Prvý polčas, ktorý začali rozostavení 5-3-2, bol poriadne márny. Aguero nevytváral Messimu dosť miesta a obrana Argentíny bola na to, že hrali proti jednému útočníkovi, poriadne predimenzovaná. Vzadu mali 4 stopérov a 2 krajných obrancov. Mascherano síce hral defenzívneho záložníka, ale aj keď pridáme k Džekovi ofenzívneho záložníka Misimoviča, pomer v strede bol 4 vs 2. To je zbytočný luxus generujúci nedostatok ofenzívnych hráčov. Druhý polčas aj celý zápas proti Iránu už hrali s loptou 3-4-3, kde sa Mascherano sťahoval k stopérom a krajní obrancovia sa vysúvali do stredu poľa.

Pre úplnosť: bez lopty hrali v rozostavení 4-1-2-1-2.  Kto by si to ale už len všimol, keď loptu takmer z kopačiek nepustili. Pomohol hlavne príchod Higuaina, ktorý svojím inteligentným pohybom dokázal urobiť priestor Messimu a ten predsa len jeden povinný gól v každom zápase vsietil. Striedanie ale nezmenilo vážnejší problém. Tempo prihrávok ostalo na úrovni slimákov. Nie však slimáka z filmu Turbo. S takou rýchlosťou lepšiu obranu nerozhodia a všetko ostane na spasiteľa L.M..

Už aj Irán bol pre nich poriadny test. Aj bez veľkej kvality, len stiahnutý do ulity, prehustil stred a nechal Argentínu hrať po krajoch. Pravdepodobne si zahrajú play off buď proti Ekvádoru, alebo proti Švajčiarsku. Los im celkom praje. Ak sa ale Švajčiari dajú dokopy a vrátia sa ku kvalitnej obrane a rýchlym protiútokom, môžu Argentíne ešte pekne prikúriť.

Rozhodujúce potom môže byť, či má Argentína aj plán B, alebo skončia ako Španieli,ktorí ho nemali. Nemali ani taký šťastný skupinový los a preto sú už doma. Tretí zápas Argentíny s Nigériou dnes ukáže, či im forma stúpa a len majú pomalý rozbeh, alebo či si už viac označenie favorit nezaslúžia.

Argentína s loptou 3-4-3. Krajný ,,záložníci” sa sťahujú pri strate lopty k stopérom a hrajú 4-1-2-1-2.

T.M. Pabil

T.M. Pabil

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár