Nech žije Alžírsko!

26.06.2014 / Samo Marec
Hong Myung-bo je tréner futbalistov Južnej Kórei. Pohľad na Islama Slimaniho, modliaceho sa po strelení gólu Alžírska, je jednou z najzaujímavejších momentiek mundialu. (photo: SITA/AP Photo/Fernando Vergara)

Hong Myung-bo je tréner futbalistov Južnej Kórei. Pohľad na Islama Slimaniho, modliaceho sa po strelení gólu Alžírska, je jednou z najzaujímavejších momentiek mundialu. / (photo: SITA/AP Photo/Fernando Vergara)

Neviem, či ste si všimli, ale pokiaľ ide o úroveň poskytnutej zábavy, toto sú skutočne skvelé majstrovstvá. Kto neverí, nech si pozrie ľubovoľný zostrih z Talianska ’90.

Všetko je dole hlavou

Väčšina zápasov je totiž skutočne zábavná. Dá sa na ne pozerať bez toho, aby ste držali niektorému z tímov, hrá sa – až na zriedkavé výnimky – útočne. Padá množstvo gólov a zväčša vyhrá ten, kto ich viac dá namiesto toho, aby vyhral ten, kto ich menej dostal. Zábava navyše v sebe zahŕňa aj pochybné penalty, zlých rozhodcov, červené karty a napríklad Luisa Suareza. Áno, to všetko je zábava. Vždy k niekomu nespravodlivá, vždy nevypočítateľná, ale zábava.

Genialita sa často drží za ruku so šialenstvom a toho bolo Suarezovi nadelené. Typický útočník, stále hryzie obranu, Uruguaj sa do osemfinále nakoniec predsa len prehrýzol a tak ďalej. Vtipne by sa dalo pokračovať donekonečna, v skutočnosti je však scénka s Chiellinim neospravedlniteľná a je len na disciplinárke, čo z nej vyvodí. Takurčitee sa všetko váhou svojho pera zasadzuje za čo najtvrdší trest. V huriavku okolo neho však úplne zaniklo niečo dôležitejšie – na týchto majstrovstvách je všetko hore nohami a dole hlavou a práve vďaka tomu sú úžasne zábavné.

Predstavte si, že by vám niekto pred ich začiatkom povedal, že po necelých dvoch týždňoch budú von z hry traja majstri sveta a dvaja z nich skončia na poslednom mieste v skupine. Predstavte si, že Portugalsko sa bude držať neexistujúcej slamky a v osemfinále vznikne dvojica Grécko - Kolumbia. A hlavne si predstavte to, čo každý videl ako skupinu smrti. Tak tú vyhrala Kostarika, rodné miesto pojmu banánová republika. Mala síce byť jazýčkom na váhach, ale skôr v zmysle, že niekomu zoberie bod za remízu a práve ten nešťastník potom nepostúpi. Rozhodne ju nemala vyhrať! Aktoto nie je zábava, nech sa páči, petangue sa novým fanúšikom poteší.

A tak, nech žije Alžírsko!

Ono, samozrejme, Kórea nie je celkom vo forme, cynik by povedal, že hlavne preto, že toto nie je rok 2002 a ona nehrá doma. Víťazstvo nad ňou neznamená, že si niekto postup zaslúži. Aj tak je však Alžírsko tým tímom, ktorý do vopred fádnej skupiny priniesol kúsok života a nadviazal tak na tradíciu Kostariky a kolektívu. V útoku sa naň pozerať dá a v obrane vlastne tiež – prakticky neobmedzene v nej totiž používa generátor náhodných chýb. Aj preto a tiež preto, že by vykoplo nudných Rusov, by jeho postup do osemfinále bol fajn. Nech len žije.

O tom, či postúpi sa rozhodne v priamom súboji, v ktorom mu stačí remíza. Postúpiť môže ešte stále(!) aj Južná Kórea a to aj pri víťazstve Ruska, stačí málo – vyhrať nad Belgickom o gól väčším rozdielom ako zborna komanda nad Alžírskom. Čo je teda dosť sci-fi, ale zase zborna komanda veľmi zborne nevyzerá a ako komanda už vôbec nie. Hoci sa stále ako najpravdepodobnejšia ukazuje dvojica Belgicko a Rusko, s takou určitosťou ako na začiatku sa to tvrdiť nedá. Počkajme a uvidíme.

Základné otázky pred posledným kolom skupiny teda znejú takto: preberie sa Belgicko už konečne? Existuje Romelu Lukaku? Ak áno, koľko má v skutočnosti rokov? Preberie sa Rusko už konečne? Ak sa preberie, zastaví sa aspoň na ukrajinskej hranici? Alebo sa preberú Kórejci? Bude Alžírsko žiť aj po tomto kole? A čo na to Filip Šebo? A Vladko Weiss?

Samo Marec

Samo Marec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár