Rozhodne v Géčku diplomacia?

26.06.2014 / Andrej Fuksa
Juergen Klinsmann a jeho najväčšia hviezda Clint Dempsey. Dnes sa im môže podariť skvelý kúsok. (photo: SITA/AP Photo/Themba Hadebe)

Juergen Klinsmann a jeho najväčšia hviezda Clint Dempsey. Dnes sa im môže podariť skvelý kúsok. / (photo: SITA/AP Photo/Themba Hadebe)

Štyria kandidáti, 90 minút a jeden podstatný subjekt, ktorý vylúska celú ságu okolo postupu do osemfinálovej fázy šampionátu. Jürgen Klismann má všetky tromfy v rukáve a Američanom sa môže podariť kúsok, ktorý im závidí nejedno mužstvo z podobne výkonnostného rangu. Postúpiť zo skupiny po tretí raz zo štyroch účastí.

Gentlemanská dohoda

Pred Nemcami a Američanmi stojí otázka na brazílsky život a smrť. Oba tímy nemajú zaistený postup, takže hrať do plných bude odvážne a nepravdepodobné. Nemci totiž ešte nikdy nevypadli v skupine a za prípadné zlyhanie by sa na úradoch vyvesila čierna zástava. Američania si zase postupovú remízu určite ustrážia. Bola by škoda, kedy turnaj opustilo mladé ambiciózne a nebojácne mužstvo. Takých tu teda máme výnimočne veľa, ale odvážnym patrí svet.

Očakávame taktický zápas. Klinsmann je veľký diplomat a hlavne Löwov BestFriendForever, preto nikto nevidí dôvod, prečo by ten zápas nemali vypustiť. Na druhej strane sme na šampionáte. Tam si bez dovolenia ani šnúrku nezaviažete, čiže nebude až tak veľmi dôležité aký výkon podajú hráči, ale skôr tréneri. Nemcom stačí na prvenstvo v skupine aj remíza 0:0 rovnako Američanom na postup, preto je škoda, že sa RTVS rozhodla dávať live práve tento duel.

Otvorená partia

V zápasoch tímov, ktoré majú už len teoretickú šancu na postup existujú dva scenáre. Buď to tímy totálne odfláknu a predvedú nezáživný futbal, alebo otvorenú partiu s piatimi, šiestimi gólmi a dvomi červenými kartami. Pri Portugalsku a Ghane sa jednoznačne prikláňame k druhej možnosti. Ronaldo si bude chlácholiť gólmi svoje ego a nátura afrických levov nedovolí vypustiť žiadny zápas.

Výkon Ghany proti Nemcom všetci ospevovali a právom. Afričania totiž ukázali svoju ofenzívnu silu a je škoda, že s USA neudržali remízu. Práve obrana je základný problém Afričanov. Globálne, nie len Ghany. Ako by povedal Laco Borbély, disfunkciu v defenzíve totiž majú v sebe zakódovanú. O Portugalsku už radšej pomlčíme. Celé zle.   

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár