MS 2014 Power ranking: Brániť Suáreza je ako vysvetľovať neveru so stiahnutými nohavicami

27.06.2014 / Martin Petro
Túto fotku ste videli aj vo vtipnejšej variante. Pre náš power ranking postačí aj originál. (photo: SITA/AP Photo/Ricardo Mazalan)

Túto fotku ste videli aj vo vtipnejšej variante. Pre náš power ranking postačí aj originál. / (photo: SITA/AP Photo/Ricardo Mazalan)

Prvá fáza turnaja je za nami, polovica zúčastnených má po vtákoch. Šampionát nenudí a k obrazovkám diváka skôr láka. Vidíme takmer tri góly na zápas; rozhodcovské verdikty, ktoré neprestávajú udivovať; hráčov, ktorí sa idú na ihrisku zožrať; vidíme minipríbehy o zadosťučinení aj kardinálne neprávosti; darí sa tento rok viacerým outsiderom, takže stále môžeme fandiť niekomu mimo mainstream; a stále sú na výber mužstvá, ktoré sa dajú nenávidieť. Čo viac si nezaradený fanúšik môže želať? Hádam už len nové vydanie Power Rankingu. Užite si ho v zdraví.

Za kým by nám malo byť smutno

Chorvátsko

Ak dávame dokopy posádky, ktoré si nezaslúžili vypadnúť takto skoro, Chorvátsko by nám z tejto odplávajúcej lode malo kývať ako prvé. Kockatí hrali pekný futbal, z ktorého dali dva góly na zápas, čo je presne trikrát viac ako postúpivšie Grécko. O ich vlastný postup ich pripravil moment, v ktorom chorvátsky obranca pichol nožom Freda do obličky a následná penalta. No a potom aj ten mexický brankár Ochoa, na ktorom si onedlho Ajaccio poriadne namastí vrecká. „Ajačo?“ spýta sa veľkoklub, ktorému ho vyfúkne iný veľkoklub.

Pobrežie Hrochoviny

Afričania spoznali, aký je to pocit vypadnúť s Gréckom. Zároveň spoznali, že s Gréckom sa vypadáva zásadne takto - že ešte dlho potom sa ti nechce veriť, že sa to naozaj stalo. My v Európe to už vieme 10 rokov. Zažili to už aj Pasienky. Čo na tom, že si hráte celý zápas veselo a pekne. Jedna pološanca, hlavička, či penalta, autobus pred bránu a dovidenia. Dvojzáprah Bony Gervinho bude tomuto turnaju chýbať.

Taliansko

Alebo Anglicko. Akože dobre, bolo to z ich strany slabučké, to beriem. Ale obaja mali v zostave hráčov, ktorí sa mohli v playoff k niečomu utrhnúť a ešte čo to zamotať, keby sa im nejako podarilo pretrápiť cez skupinu, v ktorej všetkých nachystala na hruškách Kostarika. Silným psychologickým momentom bol samozrejme incident z posledného zápasu, v ktorom opäť besnil uruguajský čokel. Odhadujem, že Juhoameričania došli minimálne o toľko zahraničných fanúšikov, koľko vzniklo nových fórikov po internetoch. Ešte nikdy som tak nefandil Talianom, ako v ich poslednej desaťminútovke na tomto turnaji.

PS: Obhajoba Suareza mi pripomína vtip, v ktorom chlap vysvetľuje neveru tým, že išiel so spustenými nohavicami akurát, keď si ona zívla. Respektíve chlapíka, ktorí sudcovi tvrdí, že starček sa mu opakovane napichol na nôž a vnútil mu svoju peňaženku.

Bosna

Pretože ukrivdiť jednému európskemu mužstvu a pripraviť ho tak o možnosť postúpiť nestačí. Jazýčkom na váhe bol gól Džeka, ktorý nebol, aj keď bol. Mávanie ofsajdov rozhodcov tento rok akosi baví, Bosna vďaka tejto ich záľube nemala v poslednom kole už žiadnu šancu. Je to tak trochu aj ich vina, za 90 minút sa dá dať Nigérií viac ako jeden gól.

Ghana

Skupina G bola výživná a ukázala veľa pekného. Paradoxne najmenej toho ukázali hráči okolo veľkého Rolanda. Mladým Afričanom na postup nechýbalo veľa, v každom zápase siahali na výhru a javili sa pri tejto snahe veľmi sympaticky. Ich duel s Nemeckom je podľa mnohých zatiaľ top zápasom turnaja. No mužstvo na postup zo skupiny aspoň jeden trojbodový zásah potrebuje. Rovnako nevyhnutne ako Chiellini tetanovku.

Mužstvá, ktorým sa dá ďalej fandiť

Čile

Nielen preto, že vyradiť domácich už v osemfinále by bola úžasná zábava. Čile je také juhoamerické Španielsko, ktorému sa chce behať, na rozdiel od toho európskeho. Vyvážená zostava poctivých futbalistov bez výraznejšej hviezdy, bez ktorej by mužstvo stratilo svoju tvár - to je recept na sympatie fanúšika, ktorý si hľadá svojho favorita.

Kolumbia

Jedno zo štyroch mužstiev, ktoré získalo všetky body a herne zasýtilo aj prísnejšie oko nezainteresovaných. Fandiť im treba už len kvôli tomu, aby vrátili svet do rovnováhy v súboji s Uruguajom.

Kostarika

Neprehrať ani raz v skupine, v ktorej ste pôvodne mali prehrať všetko, tak to klobúk dole. Kostarika sa momentálne teší veľkej popularite verejnosti, jej facebookovská fanpage rastie ako banány po daždi. Mužstvo neinkasovalo už 5 polčasov po sebe, lepšie tu bráni iba málokto. Ten jeden jediný gól dostali z penalty a do osemfinále akurát Grékov. Aj to je dôvod, pre ktorý mať trošku zmiešané pocity. Väčšiu šancu na historický úspech už mať nemôžu. Fandime im, aby sa im v prvom zápase, v ktorom majú čo stratiť, nepodlomili kolená.

Francúzsko (aj Nigéria)

Tento nový kohút pod Deschampsom zatiaľ baví, Domenechova tragikomédia je definitívne prerobená pre potreby modernej doby. Možno aj trochu škoda, že sa s stretnú s Nemeckom už vo štvrťfinále. Na druhej strane, ak by sa cez nich dostala nejakým spôsobom Nigéria, vôbec by to nevadilo. Jediný africký zástupca v KO fáze predviedol behavý futbal, ktorému sa dalo tlieskať aj doma pri pive.

Belgicko

Tri jednogólové výhry Červených Anciášov sa zrodili zhodne vždy v poslednej desaťminútovke. Svedčí to buď o tom, že Belgicko svojou talentovanou zostavou nedokáže až tak dominovať, ako sa od nich čakalo. Alebo to svedčí o ich dobrej fyzickej príprave, nezlomnej vôli, húževnatosti a blablabla. Vyberte si podľa toho, ako to cítite. V každom prípade je očividné, že oni by radi otvorenejší futbal, zatiaľ čo súperi sa proti nim s rešpektom zatvárajú. Ja by som im tie palce držal.

Nemecko

Už len pre to zdesenie okolia, ktoré nastane, keď oznámite, že držíte palce Nemecku.      

Mužstvá, ktoré si pýtajú facku

Brazília

Netreba sa už príliš opakovať, tak to zopakujem už len raz. Toto nie je mužstvo, ktoré môže vyhrať svet. Brazília nemá kreatívneho záložníka (nie, ani Oscar to nie je), dirigentom hry je stredný obranca. Ten buď vypustí kolmú loptu po celej dĺžke ihriska a vynechá celú zálohu ako v stolnom futbale, alebo loptu nakopne vzduchom ako vo futbale írskom, či akom. Príde deň, keď Marcelovi s Alvesom niektoré mužstvo spustí rampu a nepôjde to po čiare. Príde deň, keď sa brankár po Neymarovej strele hodí ako brankár a nepustí za chrbát žiadnu bodkočiarku. V ten deň Brazília z turnaja vypadne.

Argentína

Tri mdlé jednogólové výhry odhalili viacero slabín. Prvý lepšie defenzívne disponovaný mančaft, ktorý Messiho znechutí tesným bránením, či starodávnou osobkou môže princeznú juhoamerického futbalu poriadne prefackať. Švajčiari majú materiál, s ktorým sa do tejto sorty mužstiev môžu zaradiť. Navyše už vedia dať aj gól. Len za tento turnaj tuším vyrovnali svoje skóre z vrcholných šampionátov za posledných 25 rokov.  

Grécko

Akože možno prvý krát v živote som videl Grékov, že sa snažia hrať futbal. Bolo to v posledných minútach zápasu s Hrochovinou. Čudoval som sa, pretože oni doteraz bránili aj tie výsledky, ktoré im nestačili. Z posledného gréckeho dotyku Samaras vyrovnal a turnaj má s ich prítomnosťou v KO fáze taký zaujímavý nádych. Sú ako olivy, ktoré smrdia, sú presolené, také nejaké horké a vedia jedlo úplne pokaziť, keď sa pridajú tam, kde nemajú čo hľadať. Ale inak sú úplne fajn.

Uruguaj

Pretože ak nepočítame Suareza, v dobrom i zlom, tak toto mužstvo neukázalo prakticky nič. A navyše nenechali hrať Diega Forlána ani vtedy, keď zúfalo potrebovali gól.  

Mužstvá, ktoré sú ako minca roztočená na hrane

Holandsko

Niektorí pomarančových majú radi odjakživa. Inaktorým začali prekážať niektoré ich súčasné ksichty a fandiť im prestali. Zvyšok ich nerieši. Holandsko sa opäť podobá na mužstvo, ktoré v roku 2008 suverénne ovládlo skupinu smrti a potom dostalo po papuli vo chvíli, keď už sa skloňovali v súvislosti s titulom. Tento rok to môže byť podobné.

Švajčiarsko

Švajčiari po dlhej dobe nie sú garancia nudy a medzišestnástkového futbalu. To sa avšak veľmi rýchlo môže vrátiť v prvom zápase o všetko. Či ukážu nejaké ťahy, kvôli ktorým im budeme želať postup, to je iba na nich.

Mexiko a Spotené štáty americké

Či fandiť týmto stredným až severným Američanom proti favoritom z Európy, na to bude asi častejšia negatívna odpoveď. Obe mužstvá majú vo svojich radoch hráčov, ktorí vedia spestriť krátky letný večer. Ako celok sú to avšak iba typické osemfinálové figúrky, ktoré dosiahli niečo málo nad svoj štandard a s tým pocestujú poslušne domov.

Alžírsko

Zápas Alžirska s Nemeckom sa zapíše do histórie ako ten, v ktorom Klose prekonal Ronalda. Alžírci budú robiť všetko preto, aby sa Miroslav na ihrisko nedostal. To by totiž znamenalo, že zápas bude otvorený až do posledného hvizdu.  

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár