Kedy, keď nie teraz?

28.06.2014 / Vlado Kurek , Richard Hanzlik a Denis Bohumil Schvarcz
Prejde Brazília cez Čile? (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Prejde Brazília cez Čile? / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Malý šampionát Južnej Ameriky sa dnes odohráva v Brazílii. Prvé štyri osemfinálové tímy si ustieľajú domáce postele práve na tomto kontinente, nám veľmi vzdialenom v každom zmysle slova. Postúpia favoriti z Brazílie a Uruguaja? Je vôbec Uruguaj favoritom? Čo si o dnešnom dvojzápase myslia kmotríkovia skupín, z ktorých Brazília, Čile, Kolumbia a Uruguaj postúpili?

Brazília - Čile

Vlado: Čaká nás stretnutie historicky najslabšej  Brazílskej reprezentácie s najsilnejším čílskym výberom, aký kedy mali. Brazíliu drží nad vodou stred obrany a Neymar. Alves s Marcelom budú musieť k podpore útoku pribaliť poriadnu dávku opatrnosti, no hlavný otáznik visí nad poskladaním zálohy.  Tá stále nevytvára takú dominanciu, akú by Brazília potrebovala.

Na druhej strane máme mužstvo, ktoré už týždne tvrdí, že ide vyhrať majstrovstvá sveta a nik sa mu nesmeje. Čile malo vždy dobrých hráčov, ale zatiaľ čo za časov Ivana Zamorana ich bolo pár, dnes hrá v Európe takmer celý káder. Ich hlavnou silou sa však zdá byť to, čo naštartoval pred rokmi Bielsa a v čom teraz pokračuje Sampaoli.

Často sa v prospech Brazílie uvádza, že je domáci tím. Áno, všetci sme to videli pri odpískaní neexistujúcej penalty proti Chorvátsku. Podľa mňa sú tento krát všetky juhoamerické mužstvá tak trochu domáce. Akurát bez toho devastujúceho tlaku národa, pre ktorý všetko okrem titulu je katastrofa.

Luiz Felipe Scolari to vedel pred pol rokom, ja som to vravel dva týždne dozadu: Ak môže niekto vyradiť Brazíliu v osemfinále, tak je to Čile. Na jednej strane je oprávnený rešpekt kanárikov zo svojho súpera, na strane druhej je historický fakt, že Brazília vždy doteraz cez Čile prešla. Už dnes večer sa presvedčíme, či sa napíše nová história, alebo sa zopakuje stará. 

Kolumbia - Uruguaj

Richard: Súboj papierovo najsilnejších postupujúcich z oboch skupín, narkobaróni vs. kanibali. Tí prví vyhrali svoju nie príliš ťažkú skupinu aj bez Falcaa a jeho zranenie môžu naozaj ľutovať. Keby ho na turnaji mali, možno by to dotiahli naozaj ďaleko.

Zápas proti Uruguaju im uľahčí deväťzápasový trest pre Hanibala Suáreza, ktorý tvoril najmenej 50% výkonu svojho Nacional elf-cvelf. Teraz sa môžu spoliehať iba na náhodné prebudenie Cavaniho alebo gól Godína z rohu. Naproti tomu stojí Kolumbia s pekným, útočným futbalom s priemerom 3 góly na zápas. Alebo zasiahne ôsma veľmoc v podobe mužov v žltých dresoch a všetko bude úplne inak.

Bohumil: Dnes je ten večer, hoci bude neskorý, kedy si celý futbalový svet konečne všimne Kolumbiu. Áno, využije neúčasť Suáreza, no tá len vyrovná pomer chýbajúcich megahviezd na hrote útoku na 1:1. Bez nich je pre mňa Kolumbia dokonca favoritom. Zohraný tím, plný mladých plnokrvníkov, kreatívny vpredu a solídny vzadu. Urus bez obvineného, usvedčeného a odsúdeného Luisa S. nedokážu vygenerovať toľko ofenzívy, aby držali krok s cvalom Martíneza, Rodrigueza a spol.. Dajme si teda jednu silnú kolumbijsku kávu na večer, aby sme vydržali. Možno sa bude predlžovať...

Vlado Kurek

Vlado Kurek

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár