Pajpach zachránil našu hokejovú česť

29.06.2014 / Peter Vretenička
O vtipné mená nebola núdza ani v drafte NHL. Na obrázku Julius Honka, okrem neho boli v prvom kole draftovaní napríklad Sonny Milano, Jakub Vrána, Pastrnak či Scherbak. (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

O vtipné mená nebola núdza ani v drafte NHL. Na obrázku Julius Honka, okrem neho boli v prvom kole draftovaní napríklad Sonny Milano, Jakub Vrána, Pastrnak či Scherbak. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

Včera sa v NHL konal každoročný vstupný draft, ktorému dal brankár Maximilián Pajpach slovenský pach. Stal sa tak našou tohtoročnou jednotkou a vďaka nemu sme mali viac draftovaných hráčov ako Keňa, Egypt či Džibutsko. Keď zalovíme v histórii zistíme, že naposledy bol slovenský brankár draftovaný v roku 2009, keď si Tampa Bay vybrala Jaroslava Janusa.

AUSTRÁLSKE PREKVAPENIE

Viete, čo má spoločné slovenský a austrálsky hokej? Oba štáty vyprodukovali pre tohtoročný draft jedného hráča. Austrálčan Nathan Walker bol dokonca draftovaný vyššie, ako Maximilián Pajpach, keď si ho už v treťom kole z celkovej 89. pozície rezervoval Washington. Tento hokejový klokan samozrejme hokejovo nevyrastal u protinožcov, ale v susednom Česku. Mimochodom, keď je už reč o Česku, treba im pogratulovať, nakoľko mali včera draftovaných až osem hráčov. Pozitívne prekvapilo aj Lotyšsko, ktoré malo dvoch draftovaných hráčov. 

JE TO ZÁZRAK

Tohtoročný draft hostila Philadelphia, ktorú si môže slovenský fanúšik pridať do zoznamu pútnických miest. Stal sa tam totiž slovenský hokejový zázrak. Len dvakrát v histórii samostatného Slovenska sa stalo, aby v drafte nezaznelo slovenské meno. A to konkrétne v roku 2008 a 2012. Treba však jedným dychom dodať, že vtedy to z hľadiska postavenia našich hráčov v preddraftových rebríčkoch nebola taká katastrofa ako tento rok. Preto sa dalo očakávať, že na slovenských hráčov si na drafte vo Philadelphii nikto nespomenie. Draft Maximiliána Pajpacha je teda takým malým zázrakom.

KTO JE PAJPACH?

Maximilián Pajpach uplynulú sezónu odchytal za projekt slovenskej osemnástky a mihol sa na chvíľu aj v dvadsiatke. Len nedávno podpísal dvojročnú zmluvu s klubom Tappara Tampere. Nie je tajomstvom, že práve vo Fínsku sú najlepšie podmienky pre rast brankárov. Veď pred olympiádou v Soči sa žiaden iný štát nemohol pochváliť takým pretlakom v bránkovisku. Pôsobenie v krajine tisícich jazier by mu malo pomôcť v hokejovom raste a preto si myslím, že Colorado ho nebude prehovárať k skorému odchodu do zámoria.

A ČO O ROK?

Ešte pred troma rokmi mal byť draft 2014 oslavou slovenského hokeja, keďže veľká budúcnosť sa predpovedala útočníkovi Patrikovi Koyšovi, ktorý mal byť jednoznačne prvokolovým výberom. Vysoko mal byť draftovaný aj Juraj Šiška. Avšak prvý menovaný sa posledné dva roky zasekol a druhý ich premaródoval so zranením. Preto treba brať akúkoľvek predčasnú draftovú prognózu s rezervou.

Ak sa ale nič nečakané neudeje, budúci rok by to malo byť z našej strany veselšie. Momentálne to vyzerá tak, že Erik Černák by mohol byť draftovaný už v prvom kole. Pomýšľať na draft môžu reálne aj Radovan Bondra, Juraj Milý, Peter Valent, Mário Grman, Andrej Hatala či Matej Tomek. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár