Všetko môže byť inak

29.06.2014 / Vlado Kurek , Richard Hanzlik a Denis Bohumil Schvarcz
Názov článku s obrázkom nesúvisí. Pokiaľ vieme. (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

Názov článku s obrázkom nesúvisí. Pokiaľ vieme. / (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

Južná Amerika má vo štvrťfinále už dvoch zástupcov, po dnešku by sa mohla s rovnakou dupľou pridať Amerika Stredná. V ceste im však budú stáť dva zo šiestich európskych tímov, ktoré zostali v hre.  Favoritmi sú síce Holandsko a Kostarika, aj dnes ale môže byť všetko inak.

Holandsko – Mexiko

Vlado: Na prvý pohľad sú kocky jasne hodené. Stretáva sa percentuálne najlepší útok, ktorý strelil 10 gólov a vyhral všetky tri zápasy s najlepšou obranou, ktorá povolila iba jeden gól.  Vyzerá to na neustále búšenie Oranjes do mexickej obrany, ale podľa mňa nás čaká omnoho pestrejší vývoj zápasu.

Nemôžem si pomôcť, ale napriek hore uvedenému mi príde, že Mexičania hrajú zatiaľ lepší a kompaktnejší futbal ako Holanďania. Iste, tí roztrhali Španielov a strelili dva góly silnému Čile, ale obidve víťazstvá by sa pokojne mohli nazvať šťastnými. Zverencov van Gaala zatiaľ drží nad vodou neskutočná efektivita a mimoriadna brejková dispozícia útočných tykadiel. Dnes ich však čaká súper, ktorý v zápase o všetko jasne pretlačil v zálohe silných Chorvátov a z ospevovaného tria Modrič – Rakitič – Perisic urobil účastníkov zájazdu.

Ak chcú Holanďania naplniť svoj osud a prehrať až vo finále, musia aj dnes zopakovať fantastickú efektivtu a byť schopný hrať rýchlo a kolmo dopredu celých 90 minút. Dnes sa môžeme pokojne dočkať scenáru, kde bude „defenzívne“ Mexiko tým futbalovejším mužstvom s častejším držaním lopty a „útočné“ Holandsko bude v obrane trpezlivo čakať na svoju šancu.  Skutočne zaujímavým sa zápas stane po strelení prvého gólu. Nech sa tak stane čo najskôr. 

Kostarika - Grécko

Richard: Ešte nikdy nemala Kostarika toľko fanúšikov, ako v zápase proti antickému Grécku. Okrem 11 miliónov obyvateľov krajiny súpera + dovolenkáris jej bude drzať palce snáď každý. Predpona anti je pre krajinu vysokých štátnych dlhov a počtu zamestnancov štátnej správy príznačná, keďže aj svoj futbalový prejav postavila na antických základoch - antifutbal. Len je na škodu a počudovanie, že už dlhé roky to stačí na to, aby postupovala na Euro a Mundial. Som naozaj zvedavý, ako sa s týmto defektom vo vývoji vyrovnajú banánovníci, ktorí zase s prehľadom vyhrali skupinu smrti. Ich šanca na postup snáď ani nemôže byť väčšia a bolo by trestuhodné ju zahodiť.

Bohumil: Nie po prvýkrát som sa pri analýze vlastných futbalových dojmov a emócií v pohnutom stave obrátil s dôverou na číselno-prediktívny web numberfire. Nevedel som si totiž vybrať, kto je v neskorovečernom dueli vlastne favoritom. Kostarika, na ktorú by pred troma týždňami nikto ani jeden colón nestavil? (Ako keby ste netušili, čím sa platí v Kostarike.) Alebo Grécko, ktorému by pred troma rokmi, troma mesiacmi a ani troma týždňami nikto ani jeden eurocent nepožičal, nie to za štvrťfinalistu MS predikoval?

Miernym favoritom sú podľa analytikov žiaľ práve slávni Gréci. Simulovaný zápas sa skončil 0.65 : 0.80. Neviem, ako vy, ja gólovú explóziu nečakám. Kostaričania majú predikovanú len 26% šancu na výhru v riadnom hracom čase - do úvahy sú brané posledné výsledky a efektivita jednotlivých formácií. Gréci zas vyše 61% šancu na akýkoľvek postup. Z toho vyplýva, že ak sa zápas skončí remízou, Kostaričania sa už ani nemusia snažiť. Alebo niečo podobné. Keďže ich všetci spoločne nemáme radi (lebo áno, aj z tohtoročnej dovolenky sa niektoré Slovenky vrátia zamilované, ak nie horšie), znova sa nám na konci dňa, alebo na začiatku toho zajtrajšieho, budú smiať. A moje Céčko dodá medzi najlepšiu osmičku dve dávky futbalistov.

Vlado Kurek

Vlado Kurek

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár