Čas na alžírsku vendettu?

30.06.2014 / Samo Marec
Lakhdar Belloumi práve skóroval víťazný gól proti Nemecku na MS 1982. Alžírčanom ale aj tak nebol nič platný. (photo: SITA/AP Photo)

Lakhdar Belloumi práve skóroval víťazný gól proti Nemecku na MS 1982. Alžírčanom ale aj tak nebol nič platný. / (photo: SITA/AP Photo)

Španielsko 1982 bolo tým momentom, kedy sa africké mužstvá definitívne prihlásili o svoje miesto na futbalovom slnku. Kamerun v skupine neprehral (ale ani nevyhral a tak šiel domov) a Taliani na jeho úkor postúpili len vďaka lepšiemu skóre. Toto šťastie ich potom nadchlo natoľko, že vyhrali celé majstrovstvá, lebo sú Taliani.

Alžírsko už nebolo Zaire

Druhým africkým mužstvom, ktoré zaujalo, bolo Alžírsko. Už žiadne 0-14 z troch zápasov ako Zaire pred ôsmimi rokmi, Alžírčania sa v prvom zápase postavili Nemcom, vyhrali 2-1 a poslali ich do dobrečau. V dobe, kedy internacionalizácia futbalu bola omnoho menej pokročilá a africké mužstvá ešte stále znamenali isté a relatívne ľahko získané body, to bola skutočná bomba. Tá skupina, v ktorej okrem nich boli ešte Rakúšania a Čile, sa potom hrala ďalej. Alžírsko prehralo s Rakúskom a vyhralo s Čile, malo štyri body za dve víťazstvá a jednu prehru a dobré renomé. Ostávalo odohrať posledný zápas skupiny medzi Rakúskom a Nemeckom.

Now, Rakúšania nie sú úplne najzábavnejší európsky národ, sotva vám automaticky napadne nejaká charakteristika. Skúpy ako Škót je jasné, opitý ako Dán tiež a pohostinný ako Slovák je bez diskusie, ale čo poviete o Rakúšanoch? Zhola nič. Jeden z mála vtipov o nich hovorí, že hlavným úspechom ich marketingu bolo, keď svet presvedčili, že Hitler bol Nemec a Mozart Rakúšan. To je všetko. Rakúšania však v tom čase mali aj celkom dobré mužstvo, navyše v poslednom zápase sa im črtala celkom zaujímavá možnosť – ak s Nemcami o gól alebo o dva prehrajú, obaja postúpia. Bezpečne. Alžírčania pôjdu domov.

Hanba v Gijone

I sa Rakúšania zamysleli. Postup vo vrecku, Nemecko je sused a  k tomu ešte naozaj veľký, navyše Osterreich znamená Východnú marku a ku komu sa asi to slovo východná vzťahuje, ak nie ku Nemecku, však áno. Skrátka, po krátkom zamyslení Rakúšania zistili, že s Nemeckom toho majú omnoho viac spoločného ako s nejakým Alžírskom, o ktorom ani dnes, o tridsaťdva rokov a jeden internet neskôr, nevieme stále nič. I sa podľa toho zariadili.

Alžírčania ten zápas volajú Anschluss, Nemci s Rakúšanmi Gijonský pakt o neútočení alebo rovno Hanba v Gijone. Komentátori zápas v jeho priebehu odmietli komentovať, lebo komentovať jednoducho nebolo čo, diváci mávali bielymi vreckovkami a peniazmi. Napriek tomu všetkému, napriek tomu, že už vtedy existovala globalizácia a tak bolo jasné, že ak hanba, tak celosvetová, to hráči urobili. Nemci začali zostra, v desiatej minúte dal gól Horst Hrubeš, čím dosiahol presne to skóre, ktoré obaja potrebovali a ďalej sa už nedialo nič. Akýkoľvek zápas slovenskej ligy bol v porovnaní s týmto šprintérskymi pretekmi, ľubovoľná šachová partia bola napínavejšia. Prihrávalo sa od polovice brankárovi, nestrieľalo sa. Šance nevznikali. Alžírčania mali osemdesiat minút na to, aby si vychutnali, ako idú z majstrovstiev domov.

Čas na odplatu

Teraz je čas na odplatu. Alžírčania tak trochu navzdory očakávaniam postúpili zo skupiny, ale nebola to náhoda. So zatiaľ nemastnými-neslanými Belgičanmi hrali prakticky vyrovnaný zápas, Kóreu jednoznačna prevýšili a aj s Rusmi boli obdivuhodní. Keď prehrávali, nespanikárili, ďalej sa držali svojho plánu a nakoniec vyrovnali. Rusi možno nie sú svetová špička ale svoju kvalitu majú a takto to proti ním zahrať tiež dokáže iba kvalitné mužstvo.

Jediným problémom alžírskeho postupu do štvrťfinále je to, že na druhej strane stoja Nemci. Porovnateľne dobre hrajú zatiaľ iba Holanďania, hoci tí si s Austráliou tiež vybrali oddychové chvíľky a Mexiko ich malo priam na povestnej lopate. Nemci sú na majstrovstvách jednoducho najefektívnejší, najkonzistnejší a navyše vôbec nehrajú škaredý futbal. Vlastne neexistuje dôvod, prečo by s Alžírskom (alebo kýmkoľvek iným) mali prehrať. Pri pohľade na ich útok je ťažké predstaviť si, že by to Afričania uhrali bez gólov a postúpili na penalty, ale ešte ťažšie je predstaviť si, že by dokonca vyhrali. Na to sú Nemci jednoducho pridobrí. Jediné, čo Alžírsku dáva asi tak dvojpercentnú šancu na postup, je pojať zápas ako pomstu za tridsaťdva rokov starú nespravodlivosť. Dvojpercentná šanca. Lenže aj taká SDKÚ má percent päť a pritom všetci veľmi dobre vieme, ako na tom v skutočnosti je.

Samo Marec

Samo Marec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár