Pestrofarebné derby bude mať šťavu

30.06.2014 / Martin Petro
Francúzi sú v Brazílii zatiaľ veselá chasa.  (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Francúzi sú v Brazílii zatiaľ veselá chasa. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Tento zápas bude mať šťavu. Viacerí hráči, ktorých dnes večer uvidíme v akcií sú svojím somatotypom vhodní do oboch jedenástok. I keď výber Galského kohúta oproti minulým turnajom jemne vybledol, vždy bol známy pre svoju pestrofarebnosť. Veľa francúzskych hviezd bolo francúzskych iba polovične a ak nie priamo seba alebo rodičov, tak aspoň dedka s babkou mali pôvodom z afrického kontinentu. Aj preto by sa duel Francúzska s Nigériou dal hádam označiť ako derby. Nebude to avšak derby bratovražedné, keďže v koloniálnej dŕžave mali týchto Stredoafričanov Briti, nie Francúzi.

Navždy prvá Nigéria

Nigéria navždy ostane prvým africkým mužstvom, ktoré na majstrovstvách obhájilo výsledok, ktorý urobilo. Tento ich postup zo skupiny je už tretí. Je to zároveň latka, ktorú nikdy nepreliezli, ich maximum, s ktorým budú isto spokojní aj tento rok. No zároveň je to tieň, ktorí budú chcieť prekročiť. Ako totiž zvykne hovorievať Forrest Gump, ktorý išiel zhodou okolností včera v televízore: „Keď už som sa dostal sem, napadlo ma, že by som išiel ešte ďalej...“

Populácia Nigérie svojho súpera objemom trikrát prevyšuje. Z tých 175 miliónov ale nedokážu vybrať 11 lepších, než vedia dať dokopy Francúzi. Favorit zápasu je teda jasný, Deschamps má na každom poste kvalitnejšieho hráča. Ak bude mať futbal dnes večer logiku, tento fakt rozhodne o všetkom a Európa o ďalšieho zástupcu nepríde. No my - čo futbal poznáme až príliš dobre - vieme, že africké mužstvo nesmieme nikdy podceňovať. Môže totiž explodovať v akomkoľvek zmysle slova. Mali by sme byť rovnako pripravení na ich debakel 1-5, ako aj na prekvapujúcu výhru 1-0. Ako totiž zvykne hovorievať Galileo: „Lopta je guľatá a predsa sa točí.“

Výber, ktorého polovica je narodená v roku 1990 a neskôr si musí dať záležať na niekoľkých zásadných veciach. Nevyhnutné bude, aby Nigérijci prestali svojimi strelami lámať ruky spoluhráčom - chudák Michel Babatunde. Uvidíme, čo predvedie útočné tykadlo, talentovaný Ahmed Musa, na ktorého sa upierajú po zápase s Argentínou všetky oči. No najkľúčovejšie bude asi to, na akej taktickej úrovni zahrajú Super Orli v defenzíve, ktorú tuží skúsení Joseph Yobo, hráč, ktorého musel milovať každý, kto hral Football Managera od Sports Interactive.

Anuluje snahu kvalita?

Na opačnej strane sú Francúzi, ktorí môžu akúkoľvek silnú snahu súpera o úspech anulovať úplne jednoducho - vyššou kvalitou. Produktívna ofenzíva, v ktorej demonštrujú svoje majstrovstvo Benzema a Giroud, je iba jedna z mnohých strán mince. Francúzi sú dobre organizovaní, Didi D. pozná svoje remeslo. Ak na tomto turnaji inkasovali, stalo sa tak až za rozhodnutého stavu. Ako sa zvykne hovoriť v tenisovej hantýrke, keď už urobiť dvojchybu, najlepšie za stavu 40-0. Francúzi síce viedli iba 5-0, ale bol to presne tento prípad.

Je dosť možné, že Lloris za svoj chrbát nepustí nič. Ak totiž Francúzi raz za čas konečne postúpia zo skupiny, zaťahujú rolety. Za posledné dekády dostali vo vyraďovačke na mundiale gól iba od Šukera, Villu a Materazziho. A to boli veru iní kanonieri.

Želajme si rýchly gól, ktorý okamžite roztrhá scenár s predzápasovou prípravou. Ideálne bude, keď padne do siete favorita a nebudeme musieť sledovať taktické šachy. No a na druhej strane, dúfajme, že sa nenechá žiadny Nigérijec za nepriaznivého stavu vylúčiť priskoro. To by zápas úplne zabilo. Pestrofarebné derby si nudu rozhodne nezaslúži.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár