Tréneroviny Extra: Len Barcelona nad naše sily

30.06.2014 / Richard Hanzlik
Zľava Martin Petro, Bohumil, Števo Kolibár, Daniel Feranec, Andrej Fuksa, Richard Hanzlík. Braňo bol v tom čase ešte len na príjazde v južnej časti Serede.  (photo: Daniel Feranec, Martin Cejo Bosák)

Zľava Martin Petro, Bohumil, Števo Kolibár, Daniel Feranec, Andrej Fuksa, Richard Hanzlík. Braňo bol v tom čase ešte len na príjazde v južnej časti Serede. / (photo: Daniel Feranec, Martin Cejo Bosák)

Do našej imaginárnej redakcie Takurčite sme dostali ozajskú pozvánku na futbalový turnaj v Seredi, organizovaný fanklubom Realu Madrid - Halamadrid.sk. Ako vyplýva z ich názvu, turnaj sa hral v hale. Okrem nás a novinárskych kolegov z Onlajny.eu sa v Seredi stretli aj fankluby AC Miláno, Realu Madrid a FC Barcelona.

Už od ranných hodín sa v tomto najbezpečnejšom slovenskom meste vytvárali zápchy ako v pondelok ráno pred Bratislavou. Fanúšikovia sa mohli tešiť na nefalšovanú futbalovú zábavu a napätie sa dalo krájať už pri rozdeľovaní šatní. Absentujúci tréner FC TakUrčitee Vlado Goffa vyslal bez svojho vedomia a na vlastné riziko do boja túto zostavu: Andrej Filip Fuksa (GK), Štefan Kolibár, Daniel Feranec, Martin Petro (C), Richard Hanzlík, Braňo Hujo a v neposlednom rade pivot a telovýchovný vedúci Bohumil Stejskal (vedúci). Systém 4+1 pre nás znamenal jediné - dvaja náhradníci, čo sa pri hracom čase 2x10 minút javilo ako naša jediná slabina.

Slušný rozbeh

Žreb nám na úvod pridelil novinárskeho súpera, a tak sme si to na palubovke rozdali s chlapcami z Onlajny.eu. Chvalabohu, že sme hrali až druhý zápas, a tak stihol prísť aj Braňo. Hneď od úvodu sme na súpera nasadili ofenzívny forčekink a Martinom naordinovaný herný štýl s jedným pivotom, dvoma behavými krídlami a jednou defenzívnou skalou. Všetko fungovalo, ako malo a naše mužstvo súperovi takmer nič nedovolilo. Do polčasu sme viedli 2:0 a nespočetne veľa šancí zostalo nevyužitých. Zápas sa skončil 6:0 a turnaj spoznal svojho budúceho MVP Martina Petra, ktorý sa naštartoval štyrmi gólmi. Zápas sledovala návšteva turnaja - 50 divákov, z ktorých asi 40 boli hráči ostatných mužstiev.

Tiki-taka je mŕtva?

Áno, druhý zápas si na nás svoje zuby brúsila Barcelona. Jej sereďská verzia. A v jej drese napríkad aj Eto´o. Sklamanie z prebiehajúcich MS vo futbale však fanúšikov tohto klubu ešte viac nakoplo a boli nám viac, ako vyrovnaným súperom. Takže sa dá povedať, že boli možno aj trochu lepší. Herne išlo o vyrovnaný zápas, avšak efektivita súpera a životné zákroky brankára (prvýkrát v histórii sa tento pojem spája s klubom FC Barcelona) spôsobili našu prvú prehru na turnaji. Osobné bránenie a dostupovanie našim technickým hráčom nevoňalo, ale s týmto sme v predzápasovej príprave nepočítali.

Kto ešte fandí AC?

Keďže sme poznali systém turnaja a aj to, že do finále postupujú prvé dve mužstvá tabuľky, tento zápas sme nemohli prehrať. Nič iné, ako finále, sme jednoducho nebrali. AC Miláno proti nám nastúpilo s najväčšou diváckou podporou v počte asi 20 hráčov. Áno, to je tých 20 ľudí, ktorí ešte stále fandia AC. Reštekp. Pred zápasom nám dokonca dali aj klubovú nálepku. Na niečo také sme neboli pripravení, takže sme im nemali čo dať. Poučenie do budúcna.

Vedenia sme sa ujali neprekvapivo gólom Petra, avšak Taliani ešte do polčasu dokázali otočiť. Meerdaa! Na druhý polčas sme nastúpili motivovaní ako nikdy predtým a do súpera sme začali bušiť od prvej minúty. V snahe vyrovnať sme nehľadeli na kapacitu našich pľúc a kyselinu mliečnu v našich svaloch a dali do toho všetko. Ja napríklad vykĺbené pravé koleno pri útočnej akcii, po ktorej pre mňa turnaj a s futbalom spojené letné aktivity skončili. Chalani ale zápas otočili gólmi Števa a Braňa a tešili sme sa z dôležitej výhry 3:2.

HalaMadrid

Aj Real Madrid proti nám nastúpil vo veľmi početnej zostave, proti ktorej sme my poslali do boja už len 6 mužov. Zápas sa musel páčiť každému, kto si počas hektickej soboty našiel 20 minút. My sme to mali dopredu prešpekulované a na postup do finále nám stačila remíza. Ale proti nám stál Ozil, Ronaldo alebo chalančosapodobalnaDiMariu. Zápas nezviazaný taktickými pokynmi z lavičiek priniesol mrte akcií a gólových šancí na oboch stranách. Rozhodca pískal tak, že by sa zaňho kolegovia v Brazílii nemohli hanbiť, ani keby kus hanby v tele mali a tak sme si nakoniec so súperom rozdelili body po divokej a okulahodiacej remíze 4:4. Prvé aj posledné dva šampionátové góly vstrelil Bohumil. Takže finále sme mali isté a konečne sme sa mohli najesť.

Grande Finale

Piaty a zároveň posledný zápas proti mužstvu, ktoré nás už porazilo a celým šampionátom prešlo bez straty bodu. Únava v športovej hale sa dala krájať a nepomohli ani iontové a iné podporné prostriedky. Súper využil svoju zohratosť a mnohopočetnosť a zvíťazil 6:1. Keďže sme neobjektívny portál, môžeme povedať, že sme mali smolu, ale fakt je, že súper si výhru zaslúžil a aj touto cestou im gratulujeme. Na záver nás ešte potešilo vyhlásenie Maťa Petra za najlepšieho hráča turnaja, čo Daniel Feranec okomentoval slovami: “Takže to znamená, že o to horší sme boli my ostatní."

Tretie miesto si vybojovali fans AC Miláno, ktorí po emocionálne náročnom penaltovom maratóne porazili Madridistas. Pekné piate miesto si domov odnieslo mužstvo FC Onlajny.eu. V náročnej konkurencii klubov slávneho mena a dizajnu obstáli aj naše nové dresy (viď obr.).