Americký zázrak alebo Waterloo?

01.07.2014 / Andrej Fuksa
Šéfom Američanov na ihrisku je Clint Dempsey (vľavo). (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Šéfom Američanov na ihrisku je Clint Dempsey (vľavo). / (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Zápasom Belgicko- USA sa skončí fáza osemfinálových zápasov na brazílskom futbalovom karnevale. Obyčajne to tak býva, že posledné  predstavenia sú vždy hlavnou ozdobou každého programu. Potvrdia to aj protagonisti dnešného večerného zápasu? Tu sa už nehrá o zemiakové placky. Belgičanom ide o splenenie predturnajových rečí o čiernych koňoch, Američanom zase o udržanie si vysokého kreditu zo základnej skupiny.

Ideálne belgické naštatovanie

Na začiatku treba povedať, nech si každý hovorí, čo chce, že Belgičania mali jednoznačne najľahšiu skupinu zo všetkých favorizovaných mužstiev (silno sa na ňu chytajú aj Francúzi). Hneď potom sa treba spýtať: ukazáli skutočnú silu, ktorou by mal disponovať tím kandidujúci na semifinále? Podľa môjho skôr naservírovali len taký predkrm. Skvelú obranu Alžírska prelomili až príchody stredajúcich, Mertensa a Fellainiho. Pri celozápaovej prevahe proti Rusom mali vyhrať tri, štyri nula. Kórejcov nekomentujem, pretože tento tím si silno koledoval o vysťahovanie k severným susedom.

Belgičania nemajú tím na osemfinálové Waterloo. Hazardovi to ide výborne, v Chelsea ho Mourinho považuje za hlavný kameň svojej špecifickej taktiky a Eden nehral zle ani v prvých troch brazílskych zápasoch. Snažil sa, vzpracoval víťazný gól proti Rusom, to skôr zvyšok tímu zaostáva, na čele s Lukakom. Romelov vek je dosť pochybný, v afrických kmeňoch sa údaje o narodení príliš nearchivujú, ale keď sa v šestnástich rokoch niekto stane najlepším strelom belgickej ligy, potom by sa nemal poflakovať po hosťovaniach a v reprezentácii byť vystriedaný v každom zápase s úmýslom vylepšiť ofenzívnu silu. Belgičania by sa dobrým výkonom mali odraziť k semifinále. 

Klinsmannove letenky

Zdalo by sa, že po tom, čo Američania postúpili zo skupiny (ťažkej skupiny, len čo je fakt), môžu pokojne spať  a užívať si každú jeden sekundu brazílskeho leta a pohľadu na sporo odeté slečinky na Copacabane. Lenže Klinsmann sa nechal počuť, že Američania odlietajú z Brazílie až po finále. A nie kvôli kráse osadenstva spomíných pláží. Odvážnym šťastie praje, ale žeby až takýmto?

Uznávaný nemecký tréner dokázal namiešať vskutku zaujímavú zmesku. Tímová sila je výborne rozložená. Skúsených hráčov dopĺňajú draví mladíci, navyše rovnomerne rozmiestnení na každom poste. Americkej reprezentácii pomohol vzostup americkej ligy. Do MLS začali prúdiť veľké peniaze, na ktoré boli nalákané hviezdy ako Henry, či Marquéz. Po ich vzore tam putoval aj Clint Dempsey Ten sa po dlhoročnej anabáze vo Fulhame činí v domácej lige a hrá opäť skvelý turnaj. Práve on je strojcom toho, že americké letenky ešte ostávajú v sejfe.

Americko-belgická veštiareň

Belgičnia konečne ukážu, čo všetci od nich očakávajú a prídu aj góly. Hazard bude lietať po ihrisku a celá záloha sa k nemu kolegiálne pripojí. Lukaku odohrá opäť slabý zápas, ale mladý Origi ho zastúpi. Američania sa budú zdatne držať a súper ich nevyfacká ako usmoklených chlapcov. Skúsim trafiť 3:1. Hazard, Origi, Martens, Dempsey. 

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár