Lev skončil tak, ako sa to v ruskej súťaži čakalo

02.07.2014 / Štefan Cebro
Lev sa doradoval, fotografie z ich účinkovania v KHL sú už len archívne. (photo:  SITA/Jozef Jakubčo)

Lev sa doradoval, fotografie z ich účinkovania v KHL sú už len archívne. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Pred troma rokmi to mala byť veľká pomoc pre náš hokej. Klub hrajúci v kvalitnej súťaži s viacerými slovenskými hráčmi bolo niečo, čo sme dovtedy nepoznali. Síce názov Lev pod Tatry veľmi nepasoval, ale fanúšikovia chodili do Popradu na KHL radi. Bublina však vydržala len rok, česko-ruské vedenie si vyskúšalo čo potrebuje a klub presťahovalo do Prahy. Na východe Slovenska nechalo len kopec dlhov u dodávateľov, z ktorých niektorí nedostali zaplatené dodnes. V Prahe to malo byť o noblese a smotánke, ktorá chcela vyzvať aj Petrohrad, Omsk, Kazaň či CSKA Moskva. V skratke najdrahšie kluby ligy.

Medzinárodná All Star zostava

Herne sa to Levom aj darilo, postupne narastala kvalita kádra. Os tvorili švédski, fínski a českí reprezentanti, ktorých dopĺňali kvalitní zámorskí hráči. Výsledkom bolo finále, v ktorom prehrali 3:4 na zápasy s Magnitogorskom. Zdalo sa, že budúcnosť je svetlá, hlavne, keď na finále prišlo do O2 Arény vyše sedemnásťtisíc ľudí.

Už vtedy sa však šuškalo, že klub nemá peniaze a uvažuje sa nad odchodom do Mníchova alebo úplným zánikom. Tím s nejasným vedením, kde sa špekulovalo, že za všetkým sú vplyvní ruskí podnikatelia skončil tak, ako vznikol – rýchlo a umelo. Za dva roky si na neho dokopy nikto nespomenie.

V Amerike by sa nikdy nestalo, že by finalista NHL nezačal najbližšiu sezónu, ale porovnávať sa to nedá. V najlepšej lige sveta žijú kluby z predaja vstupného, suvenírov a predaja televíznych práv. V KHL nič také neexistuje. Stratové kluby žijú len z bohatých mecenášov a obrovských firiem na čele s Gazpromom.

V Leve sa čakalo na výsledok obchodných rokovaní ruského majiteľa Jevgenija Myškovského so svojimi partnermi. Tie dopadli zle a ČKD Praha by 27-miliónový eurorozpočet dokopy nedalo. Vyzeralo to, že hokej bol pre majiteľov len prostriedkom biznisu. Hovorilo sa o všeličom, aj o tom, že ich plánom bolo vstúpiť do dostavby jadrovej elektrárne Temelín.

Tretí klub s koncom v sezóne

V Leve pritom na rozdiel od celej KHL nepracovali úplne zle s marketingom, čo bolo vidieť na záujme ľudí v Prahe o play off. Na druhej strane Rusi nevedia robiť zdravú športovú súťaž. Vedia do nej pchať len peniaze. Dôkaz sme videli aj na prebiehajúcich majstrovstvách sveta vo futbale, kde ich reprezentácia pohorela. Jedným z dôvodov bol aj fakt, že všetci ruskí hráči hrali doma, kde ich preplácali.

Späť však k hokeju. Lev je tretím klubom, ktorý v tejto sezóne KHL končí. Doneck kvôli nepokojom a Spartak Moskva z finančných dôvodov. Uvidíme, kto ich bude nasledovať v najbližšom čase. V ohrození bol aj Slovan a stále nie je jasné, koľko sezón v lige ešte vydrží. Podobne je na tom lotyšské Dinamo Riga.  

Pražský klub zanechal zlý dojem, ktorý nezlepšilo ani finále KHL. Reči o získavaní fanúšikov a budovaní značky sú smiešne a potvrdzujú len to, že v silnej súťaži potrebujete silné zázemie a to sa netýka len financií. V Prahe si rýchlo spomenú na belasé nebo, ktoré tam vytvorili pred rokom fanúšikovia Slovana.

Najvtipnejšia je veta majiteľov Leva, ktorí napísali po definitívnom konci na webstránku tímu, že v budúcnosti chcú KHL do Prahy priniesť znova. Dokonca aj kapitán levov Jiří Novotný, ktorý odchádza do Jaroslavle povedal, že možno o rok sa klub obnoví. České média dobre pripomenuli, že 750-miliónový rozpočet (v českých korunách) by stačil na rok desiatim extraligovým tímom.

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár