Postúpia súdržní Nemci? A nájde Brazília dosť emócií?

04.07.2014 / Denis Bohumil Schvarcz a Štefan Cebro
Julio Cesar a David Luiz si proti Chile aj poplakali. A nebolo to štipľavosťou súpera. (photo: SITA/AP Photo/Bernat Armangue)

Julio Cesar a David Luiz si proti Chile aj poplakali. A nebolo to štipľavosťou súpera. / (photo: SITA/AP Photo/Bernat Armangue)

Nemecko s Francúzskom spájala sedemdesiatimi rokmi vojna. Teraz je to už hlavne športová rivalita. Favoritom štvrťfinále šampionátu v Brazílii sú Nemci, ktorí majú kvalitnejší a širší káder ako ich súper. Nič to však nemusí znamenať. Proti Alžírsku sa trápili až do predĺženia, kde ukázali obrovský útočný potenciál. Problémom však je vírus, ktorý postihol zostavu pred piatkovým duelom. Až sedem hráčov sa podľa trénera Lӧwa sťažovalo na bolesť v krku, vrátane najlepšieho strelca tímu Thomasa Müllera.

Chorých futbalistov ovplyvnilo najskôr stále cestovanie po Brazílii. Zápasy odohrali v tropickom počasí, cez prietrž mračien, ale aj v mrazivom chladnom podnebí. Nemecké médiá kritizujú svoj tím hlavne za pomalú obranu a málo kreatívy strede pola. V ňom nehrá najlepšie tvorca hry Mesut Ӧzil, ktorý to trochu odčinil víťazným gólom Alžírsku.

Nemci horeli v obrane

Nemci horeli obzvlášť v obrane, kde stopérsku dvojicu Mertesacker – Hӧwedes preháňal šikovný Fighuli. Zachraňoval ich len brankár Neuer, ktorý často vyzeral ako falošné libero. Pomôcť by však mohol návrat Matsa Hummelsa. Takisto sa viac očakáva od veľkej ofenzívnej sily tretieho tímu z posledných majstrovstiev sveta. Hráči ako Kroos, Schweinsteiger či Gӧtze nehrajú na hranici možností.

Na druhej strane Francúzi prechádzajú turnajom vcelku suverénne. Je však pravda, že až doteraz mali šťastie na žreb. S Nigériou vyhrali v osemfinále 2:0, keď mali aj šťastie, že im rozhodca nevylúčil po brutálnom faule Matuidiho.

Francúzi hrajú veľmi dobre aj bez es

Ukázalo sa, že útočná sila majstrov sveta z roku 1998 je výraznejšia, keď nehrajú spolu Benzema s Giroudom. Šesťdesiat minút zápasu s africkým tímom si zavadzali. Ofenzíve pomohlo až vystriedanie Girouda. Benzama si oveľa lepšie rozumie so šikovným Griezmannom.

Gary Lineker už dávno prehlásil legendárnu vetu, že futbal hrá 22 mužov deväťdesiat minút a vždy vyhrajú Nemci. Nemusí to byť len tak. Francúzi síce nemajú esá ako Platini a Zidane, výrazne im chýba zranený Ribery, ale hrajú ako tím, čo u nich nebývalo časté. Trošku treba nazrieť aj do štatistík. V rokoch 2002 a 2010 mali silné tímy plné osobností, ale pod slabými trénermi im chýbala chémia. V 2002 si mysleli, že sa súperi porazia sami a nedali ani gól. Rovnako nepostúpili zo skupiny ani v Južnej Afrike, kde všetko skončilo trapasom, trestom pre Anelku a vylúčením Evru.

V 1998 a 2006 sa tiež trápili v skupine, nakoniec ňou ale preliezli a výsledkom bol titul majstrov sveta a postup do finále. Tréner Dechamps povedal, že jeho tím nepatrí medzi najlepších osem na svete, ale výhodou je súdržnosť, ktorá býva u Francúzov skôr zriedkavá.

Zo šiestich zápasov proti Nemcom na MS vyhrali Francúzi dva, tri prehrali a jeden sa skončil remízou.

Nájdu Brazílčania v sebe dosť emócií?

Šport, futbal nevynímajúc, je hrou emócií. Inak by ju nesledovali miliardy fanúšikov a neslúžil by ako dokonalý spúšťač hormónov šťastia, eufórie, bezmocnosti, hnevu či frustrácie. Videli ste hráčov Brazílie na konci osemfinále s Čile? Vyplakali spoločne na trávniku rieku aj bez toho, aby ich vyzýval Justin Tibmerlake.

Julio Cesar plakal ešte pred penaltovým rozstrelom (!), David Luiz a ďalší, Neymara nevynímajúc, po ňom. Ťažko môžu chcieť futbalistas riešiť svoj imidž primadon, báboviek, najzženštelejších športovcov, akých planéta Zem nosí, ak rumádzgajú pred toľkými divákmi v priamom prenose. Ešte k tomu len v osemfinále?!

Dosť bolo žartov. Scolariho bojovníci budú dnes večer potrebovať plné kopačky iných emócií. Odhodlania, bojovnosti, nepoddajnosti. Po jednom nepríjemnom regionálnom protivníkovi čaká Brazíliu druhý. Kľúčová otázka teda vyvstáva, či ich v sebe dokážu dnes večer nájsť. Či ich nevyplavili slané slzy v Belo Horizonte.

Kolumbia je na misii, ktorej predčasný koniec si dnes nepripúšťa

Miláčikovia turnaja sú jasní. Dokonca si medzi nimi môžete vybrať. Kostarika, klasický underdog, s ktorým nikto ale naozaj nikto nepočítal a Kolumbia, spiaci gigant. Ja som si ešte pred turnajom vybral Kolumbiu a zdá sa, že Pekermanovci sú na misii, ktorej predčasný koniec si dnes nepripúšťajú.

Hrajú atraktívny, útočný futbal, skoro taký, aký sme čakali od hostiteľskej krajiny futbalovej samby. James (Chámes) Rodriguez je hráčom, ktorý dal zabudnúť na Radamela Falcaa. S Falcaom v zostave by dnes bola Kolumbia favoritom jasným. Bez neho je favoritom miernym. Aspoň u mňa.

Dali zatiaľ každému súperovi aspoň dva góly a nie je dôvod si myslieť, že by to dnes malo byť inak. Azda len pretlak očakávania samých od seba, vidina histórie, ktorú môžu prepísať na úkor súpera najväčšieho. Podmienky vo Fortaleze by nemali zvýhodňovať nikoho.

Mal by to byť pekný zápas, oba tímy majú nadpriemernú streleckú efektivitu (zhodne 70% vs. 59% priemer). Dali 8 (Bra), resp. 11 gólov (Kol), priemerné mužstvo ich na turnaju nestrelilo ani päť. Čakám epický zápas, jeden z vrcholov turnamentu.

Ak vyhrajú Kolumbijčania, bude to len ich tretia výhra nad Brazíliou. Určite najslávnejšia.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár