Djokovič je najlepším tenistom súčasnosti, Wimbledon to podčiarkol

08.07.2014 / Štefan Cebro
Novak objíma trofej, Roger si užíva ovácie publika.  (photo: SITA/AP Photo/Ben Curtis)

Novak objíma trofej, Roger si užíva ovácie publika. / (photo: SITA/AP Photo/Ben Curtis)

Neustále dohady o najlepšom tenistovi histórie nevyriešime nikdy, tie o momentálnej jednotke sú ľahšie. Je ňou Novak Djokovič. Niekto si povie, že trúfalé hodnotenie, ale z hľadiska vyrovnanosti výkonov srbský tenista nemá konkurenciu.

Len pre porovnanie, Djokovič sa prebojoval na posledných pätnástich grandslamoch jedenásťkrát do finále, vyhral šesť titulov a len raz nebol minimálne v semifinále. Nikto sa nemôže pochváliť takouto vzácnou vyrovnanosťou. Nadal má za to isté obdobie deväť finále, päť titulov, ale takisto chýbal kvôli zraneniam na dvoch turnajoch a na Wimbledone vypadol v prvom či druhom kole.

V čom je Srbova veľkosť? Najmä v jeho univerzálnej hre a obrovskej odolnosti. Je síce pravda, že vo finále Roland Garros proti Španielovi fyzicky odišiel, ale suchá antuka v Paríži je až priveľmi špecifickým príkladom. Celkovo hrá Nole výborne, vyrovnane. Presne tak ako ovládal svetový rebríček pár rokov dozadu Roger Federer.

Jedno z epických finále

Ich finálový zápas v All England Clube sa dá opäť označiť za epický. Podobne vyrovnaných súbojov nebolo na centrálnom kurte až tak veľa. Málokedy sa dá povedať, že titul si zaslúžili rovnako obaja. Takýmto súbojom sa označuje finále z roku 1980, keď Bjӧrn Bӧrg zdolal Johna McEnroa v piatich setoch, pričom štvrtý zachraňoval Američan až výhrou 18:16 v tajbrejku a Švéd zas zvíťazil v piatom 8:6.

Rovnako legendárnym bolo finále z roku 2008, keď Nadal získal prvýkrát v kariére titul vo Wimbledone v päťsetovej dráme proti Federerovi. V rozhodujúcom sete zvíťazil 9:7, Švajčiar vyhral tajbrejk štvrtého setu 10:8.

O rok neskôr si všetko vynahradil, keď prekonal Andyho Roddicka hrajúceho životný zápas. Američana však zradilo slnko, ktoré mu v tridsiatom geme piateho setu až príliš svietilo do očí a prehral ho nakoniec 14:16. Posledným bol nedeľňajší zápas Fedexa s Djokovičom, v ktorom ukázal Bazilejčan obrovskú vôľu. Štvrtý set otočil z 2:5 na 7:5, ale v piatom mu už chýbali sily na ôsmy titul.

Obrovský súboj titanov v ktorom bolo minimum nevynútených chýb, Federer vyhral na víťazné údery 75:67, bol presne tým, čo diváci od grandslamového finále očakávajú.

Djokovič zaslúženou jednotkou

Djokovič bol lepší vo výmenách, lepší na returne, trpezlivejší a obrovsky odolný psychicky. Nezlomilo ho ani nepríjemné pošmyknutie pri ktorom si zranil členok. Dohral a všetko jeho prednosti sa ukázali v rozhodujúcom geme zápasu, keď prinútil Švajčiara k štyrom nevynúteným chybám a využil mečbol. Okrem titulu sa vrátil tam, kam právom patrí. Na vrchol rebríčka. Pri všetkej úcte k Nadalovi. Ten nemá takú vyrovnanosť, ktorá by trvala viac rokov po sebe. Predsa len ho zrádzajú kolená.

Dôležité pre Belehradčana je, že zastavil sériu prehier v posledných finále grandslamov, keď neuspel v troch za sebou. Pre sebavedomie je to najdôležitejší faktor.

Federer je stále skvelý

Obdiv si však zaslúži aj Federer, ktorý opäť načrtol situáciu, ktorú nemusí zopakovať žiadny z jeho mladších rivalov. Byť tak blízko grandslamového titulu v takmer tridsiatichtroch rokoch je niečo skutočne neuveriteľné. Porovnateľné možno s tým, keď tridsaťosemročný hokejista nastrieľa v NHL 50 gólov za sezónu alebo tridsaťšesťročný futbalový útočník prekoná tridsaťgólovú hranicu v Premier League.

Často sa spochybňuje atletická pripravenosť švajčiarskeho veterána. Je síce pravda, že tráva je špecifická a ak viete na nej hrať, nemusíte behať toľko ako na antuke. Na druhej strane Federer stále behať vie, o čom svedčí 4096 nabehaných metrov vo finále oproti 3773 Djokoviča.

Vytúžený ôsmy titul vo Wimbledone žiaľ nezískal a je otázne, či ešte niekedy grandslam vyhrá. Aj keď svojou hrou a vôľou opäť naznačil, že ak čakať neočakávané, tak od Federera. Reálne vyhodnotenie situácie ale napovedá, že osemnásty grandslamový titul už nezíska. Na pár "wow" okamihov však stále má. S trénerom Stefanom Edbergom si naozaj sadli, nechajme sa prekvapiť, čo nám ešte predvedú. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár